Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

10 kroków do zadbanych butów u progu zimy

Zima za progiem. Pierwsze przymrozki za nami. Zimowe buty już na nogach. Co robić, żeby służyły przez lata? Oto dziesięć kroków do zadbanych butów:

  1. Usuwaj bród i sól kiedy tylko się pojawi. Używaj do tego prostych szmatek. Rób to na zewnątrz, a jeśli nie masz takiej możliwości przykryj podłogę gazetą albo czymś innym. W ten sposób uchronisz ją przed zanieczyszczeniem sprejami do czyszczenia obuwia.
  2. Włóż dłoń do buta. Dzięki temu utrzyma swój kształt gdy będziesz go czyścić. Umyj drewniane i syntetyczne elementy obcasów wodą z mydłem. Używaj miękkiej ściereczki. Jeśli zabrudzenia będą mocniejsze, użyj mydła lub roztworu octu i wody.
  3. Używaj miękkiej, białej ścierki do nakładania pasty do obuwia. Pamiętaj, że ruchy powinny być wolne i delikatne.
  4. Zostaw buty, żeby wyschły. Na podłodze, nie przy grzejniku. Zawsze trzymaj buty z daleka od źródeł światła i w temperaturze pokojowe. Unikaj ekstremalnego naświetlenia czy ocieplenia. Zbyt dużo ciepła może spowodować, że skóra będzie pomarszczona.
  5. Kiedy wyschną, wyglancuj je, żeby się błyszczały. Nałóż na nie substancję chroniącą – może być w spraju. Trzymaj jego wylot kilka centymetrów od buta, tak żeby pokryć powierzchnię w równy sposób.
  6. Zostaw buty do wyschnięcia na godzinę. W temperaturze pokojowej. Wypchaj buty papierem, żeby zachowały swój kształt.
  7. Czyść i nakładaj środek ochronny przynajmniej dwa razy w ciągu zimy. W ten sposób będziesz zapobiegać, a nie leczyć.
  8. Jeśli to możliwe, sprawdzaj instrukcje producenta. Niektóre gatunki skóry czy materiałów użytych do produkcji obuwia wymagają specjalnego traktowania.
  9. Przed schowaniem butów do szafy na lato, wyczyść je i dobrze zapastuj. W ten sposób będą gotowe do użycia za pół roku. Jeśli zostawisz je z solą i brudem…
  10. Pamiętaj, że dobre buty będą służyć długo tylko wtedy, gdy będą zadbane. W przeciwnym razie szybko się zniszczą i trzeba będzie kupować nowe. A przecież nie o to Ci chodzi, prawda?

Leave A Comment