Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Sposoby na niewygodne buty

Buty to element ubioru którego nie można pominąć. Płaskie czy na wysokim obcasie, sandałki czy trampki, stabilne czy śliskie. Tak naprawdę każdy z nas ma jakieś problemy z butami. Często powodują bolesne obtarcia, odgniecenia, często także są po prostu niewygodne. Jednak bez obuwia nie ruszymy się z domu. Co zrobić, aby ułatwić sobie noszenie butów? Przedstawiamy listę 11 trików, które ułatwią nam współpracę z naszymi butami.

Żeby japonki nie obcierały

Japonki to niezwykle przydatne i funkcjonalne buty. Sprawdzą się podczas wyjścia na basen, można je nosić u upalne dni, a także korzystać z nich jako wygodnych pantofli do chodzenia po domu. Wszystkie zastosowania łączy jednak jedna ciemna strona japonek. Plastikowe paski uwielbiają wpijać się w skórę i powodować bolesne obtarcia. Aby temu zapobiec, pokryj plastikowe paski, warstwą miękkiej tkaniny.

Gdy buty są śliskie

Śliskie buty to udręka. Wystarczy gładka powierzchnia lub odrobina deszczu czy rosy aby stracić równowagę. Jest na to jednak skuteczny sposób. Aby byty miały lepszą przyczepność, wystarczy zetrzeć delikatnie podeszwę papierem ściernym. W ten sposób nawet najbardziej śliskie buty okażą się możliwe do okiełznania.

Jak wytrzymać w wysokich obcasach

Wysokie obcasy są śliczne i pasują do niemal każdej stylizacji. Kto jednak nie chodzi w nich na co dzień, może mieć problem, gdy sytuacja zmusi go do długiego przebywania na wysokich obcasach. Ale mamy na to radę. Wystarczy że skleisz plastrem trzeci i czwarty palec (licząc od największego) i możesz przetańczyć w szpilkach całą noc.

Aby buty nie skrzypiały

Czasami po dłuższym użytkowaniu obuwia słyszymy wyraźny dźwięk przy każdym kroku. Może być to spowodowane obcieraniem wkładki i wnętrza podeszwy. Aby temu zapobiec, weź zasypkę dla niemowląt, odegnij delikatnie wkładkę i nasyp cienką warstwę zasypki. Skrzypienie powinno ustać.

Aby nie powstawały pęcherze

Zanim nowe buty dopasują się do stopy mogą powodować bolesne obtarcia i pęcherze. Żeby zapobiec ich powstawaniu, weź bezbarwny dezodorant w sztyfcie i nasmaruj zarówno stopę jak u buta w miejscu gdzie najbardziej uwiera. Nada to gładkiej powierzchni, dzięki czemu but nie będzie obcierał skóry.

Rozciągnij buty z profesjonalnym sprzętem

Gdy okaże się, że twoje buty są za ciasne, Możesz próbować delikatnie je rozciągnąć. Aby zrobić to w profesjonalny sposób udaj się do szewca lub zaopatrz się w specjalne “kopyto” do rozciągania butów. Kupisz je w dobrych sklepach obuwniczych lub w sklepach internetowych. Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcją, żeby nie uszkodzić obuwia.

Rozciągnij buty domowym sposobem

Jeżeli nie chcesz inwestować w specjalistyczny sprzęt, a do szewca jest ci nie po drodze, możesz spróbować rozciągnąć buty domowym sposobem. Skrop je delikatnie wodą i wypchaj starymi gazetami. Pozostaw całość na przynajmniej 24 godziny. Co jakiś czas sprawdzaj czy buty wyschły. Jeżeli tak to ponownie skrop je odrobiną wady. Mokra skóra łatwiej daje się modelować.

Zmień fleki

Co jakiś czas sprawdzaj czy fleki w butach nie wymagają wymiany. Długie użytkowanie butów sprawia, że fleki wycierają się, przez co but może nie być już tak wygodny jak wcześniej. Dodatkowo, jeżeli jest nierównomiernie starty może doprowadzić do urazu kostki. Fleki możesz wymienić samodzielnie, przy użyciu gotowych nakładek i młotka, lub oddać do szewca który zajmie się naprawą obuwia.

Żeby noga nie ślizgała się w butach

Gdy wkładka buta jest wykonana ze śliskiego materiału, może powodować wysuwanie się nogi z obuwia. Jeżeli masz pełne buty skończy się tylko bólem uciskanych palców. Przy sandałach nie jest już tak prosto. Aby zapobiec ślizganiu się butów wystarczy kupić gotowe wkładki antypoślizgowe lub zrobić je samodzielnie. Weź kawałek trwałego i naturalnego materiału, odrysuj kształt stopy i przyklej wkładkę do wnętrza buta. Pamiętaj aby nie robić wkładek ze sztucznego materiału, ponieważ w upalne dni, może powodować odparzenia.

Coś na ładny zapach

Jeżeli czujesz, że twoje buty nie pachną najlepiej, możesz czuć się niekomfortowo. Aby temu zaradzić, weź zużyte torebki herbaty ekspresowej, wysusz je dokładnie i umieść w butach na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Po tym czasie nieprzyjemny zapach zniknie bez śladu.

Skróć obcasy

Wysokie obcasy nie są zbyt zdrowym rozwiązaniem dla naszych stóp i kręgosłupa. Ciężko jest jednak oprzeć się pięknie wyglądającym szpilkom. Jeżeli twoje buty okażą się za wysokie nie musisz się w nich męczyć. Możesz spróbować skrócić obcas. Co prawda zmiana w wysokości obcasa nie będzie zbyt duża, jednak może dać twoim stopom znaczną ulgę. Skracanie obcasa pozostaw profesjonalistom, gdyż oni najlepiej dobiorą odpowiednią wysokość. Pamiętaj, że łatwiej jest skrócić obcas niż dorobić go, gdy utniesz zbyt dużo.