Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Recykling obuwia

Jeśli Twoje ulubione buty są mocno zniszczone i wysłużone, a nie chcesz się z nimi jeszcze definitywnie rozstawać, to jednym z pomysłów jest customizacja obuwia. Dlatego też nie warto spieszyć się z ich wyrzucaniem do kosza, tylko warto zapoznać się ze sposobami, jak je kreatywnie wykorzystać. 

Co zrobić ze zniszczonym obuwiem?

 

Często wydaje się nam, że nasze ukochane buty do niczego już się nie nadają i pochopnie je wyrzucamy. Jednakże warto poświęcić im nieco czasu i spróbować je odrestaurować. Często odpowiednia pielęgnacja potrafi znacznie przedłużyć ich przydatność. Zazwyczaj wyblakłe kolory albo podniszczona i pożółkła podeszwa zniechęcają do ich zakładania. Jeżeli chodzi o buty wykonane ze skóry naturalnej, to zwykle można jeszcze o nie powalczyć, aby odzyskały świeższy wygląd. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnych preparatów do pielęgnacji obuwia, takich jak pasty, kremy, czy też woski w odpowiednim odcieniu. Oczywiście jest wiele naturalnych środków i sposobów na oczyszczanie zużytego i zanieczyszczonego obuwia. Oczywiście możecie również skorzystać z usług zawodowego renowatora obuwia, jeżeli uważacie, że problem Was przerasta. Wiele praktycznych porad, jak odświeżyć swoje buty, znajdziecie Państwo także w naszym innym artykule.

 

Co to jest customizacja butów?

 

Customizacja to po prostu nadanie drugiego życia naszym znoszonym butom. Najczęstszą metodą jest farbowanie obuwia przy zastosowaniu popularnej metody DIY. Korzystając z tej metody, należy oczywiście zakupić odpowiednią farbę i preparaty pielęgnujące skórę oraz właściwie przygotować powierzchnię do farbowania. Warto stosować profesjonalne mydło do skór i preparaty zarówno do odtłuszczania, jak i do farbowania, aby uniknąć nieestetycznych zacieków i nierówności. Proces farbowania wymaga kilku niezbędnych akcesoriów. Oprócz tego musimy również odpowiednio zabezpieczyć nasze miejsce pracy, aby nie zabrudzić farbą mieszkania. Barwniki bywają niezwykle mocne, właśnie dlatego należy zadbać o swoje otoczenie podczas tej specyficznej czynności. Do potrzebnych akcesoriów zaliczamy: gumowe rękawiczki dla ochrony dłoni folie lub gazety do zabezpieczenia podłogi prawidła tzn. formy o kształcie stopy, które wkładamy do butów, aby zachowały swój kształt gąbka do czyszczenia obuwia bawełniana ściereczka taśma do zabezpieczenia podeszwy farba i pędzel-gąbka, który zazwyczaj znajduje się w zestawie do farbowania.Zazwyczaj farbowanie butów rozpoczyna się od krawędzi i newralgicznych detali, dopiero w następnej kolejności przechodzimy do malowania całej powierzchni buta. Natomiast do przyciemnienia nosków, możemy wykorzystać zwykłą gąbkę kąpielową, a do pastowania i nakładania kremów do obuwia, należy użyć dzianiny bawełnianej np. ze zużytego podkoszulka.Natomiast, jeśli Twoje ukochane buty już nie nadają się do noszenia, to możesz również wykorzystać je w bardziej kreatywny sposób i zrobić z nich np. karmnik dla ptaków, czy też osłonę na doniczkę. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i kreatywnego podejścia do tematu.

 

Czy warto postawić na  recykling obuwia?

 

W ostatnim czasie recycling to bardzo popularny temat. Coraz więcej ludzi interesuje się ekologicznym sposobem życia oraz zakupami w stylu slow fashion. Slow fashion, to bardzo podobny termin jak slow food, czyli rodzaj świadomego i niezwykle racjonalnego podejścia do zakupów, w ten sposób, aby niczego nie marnować. Jest to nowoczesne spojrzenie na własne potrzeby. Po prostu kierując się zasadą slow fashion, nie należy poddawać się bezmyślnemu uleganiu wyprzedażom, czy też promocjom i kupowaniu wielu niepotrzebnych ubrań. Warto więc kierować się dobrą jakością i tym samym wytrzymałością konkretnych rzeczy.Takie podejście do sprawy spowoduje, że Twoja garderoba będzie bardziej uporządkowana, a wybrane ubrania posłużą Ci przez kilka kolejnych sezonów, bez konieczności kupowania nowych. Jeśli masz na uwadze dobro środowiska, więc zamiast wyrzucać zużyte obuwie do kosza, to poszukaj odpowiedniego punktu w Twojej okolicy, gdzie można je oddać. Na przykład popularna firma, jaką niewątpliwie jest Nike, zajmuje się przetwarzaniem zużytego obuwia na materiał do budowy boisk, kortów tenisowych, czy też bieżni. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!