Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

7 kroków do konserwacji butów po zimie

Nie wystarczy zalać ich smołą i zostawić do zastygnięcia. Żeby zabezpieczyć buty po zimie, trzeba podjąć konkretne kroki. Oto 7 z nich.

Odpowiednio zabezpieczone buty zimowe przetrwają trudne, ciepłe i słoneczne dni. A kiedy w listopadzie pojawią się przymrozki, chlapa i śnieg, będą gotowe do użycia. Wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad – i voila.

Pudełko na buty :)))

1. Pozbyć się niepotrzebnych

To się zawsze może zdarzyć: odlepiona podeszwa, przetarta skóra, przeciekający wierzch. Zniszczonych butów nie ma po co trzymać w szafce. Lepiej pozbyć się ich od razu, a przestrzeń wykorzystać w lepszy sposób.

2. Odwiedzić szewca

To nie prawda, że szewc nie ma w  dzisiejszych czasach nic do roboty. Jeżeli usterki w obuwiu na to pozwalają, warto jeszcze wczesną wiosną odwiedzić szewca. Niech naprawi co się da, tak żeby buty były gotowe do użycia na jesieni.

3. Usunąć bród

Jeśli z butami wszystko w porządku, można zająć się ich przygotowaniem do lata. Na początek należy usunąć cały bród, sól i co tam jeszcze przyczepiło się do obuwia. Kto o tym zapomni, może zapomnieć o używaniu butów w kolejnym sezonie.

4. Zapastować

Oczyszczone buty należy wysuszyć (ale z dala od źródła ciepła, to można powtarzać do znudzenia), a potem zapastować. Lepiej użyć miękkiej szmatki lub szczotki niż pasty w płynie. Odpowiednio zapastowane buty będą bezpieczne i zakonserwowane.

5. Wypełnić gazetami

Wnętrze buta należy wypełnić starymi gazetami. To sprawi, że nie stracą kształtu. Jeśli buty są wysokie, można włożyć do nich zwiniętą gazetę typu magazyn. Dzięki temu także góra utrzyma swój kształt. A jeśli ktoś ma zapachową wkładkę, też nie zaszkodzi użyć.

6. Wsadzić buty do pudełek

Na pozór może się to wydawać ekstrawagancją, ale porządek to podstawa. Dlatego dobrze jest włożyć buty do kartonowych pudełek lub plastikowych opakowań. Niech każdy z nich ma swoje miejsce, na tyle obszerne, żeby zmieścić się tam w całości. Pudełko ochroni but przed przypadkowymi zadrapaniami albo czymś gorszym (o czym nawet strach myśleć).

7. Znaleźć ustronne miejsce

Z braku laku można pudełka z butami schować pod łóżko. Niektórzy mogą wykorzystać dno szafy albo pawlacz. Ważne, żeby miejsce było suche i w miarę ciepłe. Piwnica i garaż odpadają!

Leave A Comment