Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Boso w obuwiu w wakacyjny czas!

Idzie lato, zbliżają się ciepłe przyjemne dni, a Ty z chęcią pozbędziesz się skarpetek. Niestety, z brakiem skarpet i chodzeniem boso w obuwiu wiąże się naturalne zjawisko pocenia stopy. Niektórzy pocą się mniej, niektórzy bardziej, ale samo zjawisko powoduje mocny dyskomfort związany z wilgotnymi stopami, a w najgorszym wypadku z nieprzyjemnym zapachem. Pocenie jest naturalną reakcją organizmu, która jest nam bardzo potrzebna i nie możemy jej całkowicie zatrzymać. W takim wypadku jak sobie radzić z nadmiernym poceniem, jeżeli masz ochotę chodzić w butach bez skarpet, a aura na zewnątrz wręcz zachęca do tego? Jakie buty wybrać, żeby noga się nie pociła? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów oraz odpowiednie modele butów, które zapewnią dobrą wentylację Twojej stopie.

Wygodne i miękkie wkładki do butów

Jeżeli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, to dobrym sposobem są wkładki antypotowe. Są bardzo wygodne i zapewniają odpowiednią miękkość stopie, a także pasują do wszystkich rodzajów letnich butów. Można je nawet stosować w sandałach, które są popularnym obuwiem w kurortach nadmorskich. Wkładki wykonane są z węgla aktywnego, który pochłaniania nieprzyjemne zapachy. Niezależnie od producenta, wszystkie wkładki antypotowe są produkowane w różnych rozmiarach i z łatwością dopasujesz je do swojego obuwia. Teraz idąc na plażę lub do parku nie musisz się bać zdejmowania butów, dzięki miękkiej wkładce wszelki dyskomfort z nieprzyjemnym zapachem stóp znika. Warto również dodać, że część producentów nasącza swoje produkty środkiem antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym, które zapobiegają rozwijaniu się drobnoustrojów i nieprzyjemnych chorób stóp.

Specjalne dezodoranty maskujące zapach

Dezodoranty do dobry wybór zwłaszcza dla osób, które uprawiają wysiłek fizycznych nie tylko na siłowni, ale również lubią poćwiczyć i pobiegać w parku. Stosując dezodorant, nie będziesz musiał się przejmować brzydkim zapachem z buta, jaki powstaje przez intensywny wysiłek fizyczny oraz wysoką temperaturę powietrza, która sprzyja poceniu. Zwykle preparaty w sprayu mają dodatkowe właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, chłodzące i absorbujące nadmiar wilgoci. Regularne stosowanie dezodorantu do stóp ma także dobry wpływ na skórę i stanowczo ogranicza pocenie, zwłaszcza jeżeli masz problemy z nadpotliwością. Przy okazji upewnij się również czy preparat ma swoim składzie alkohol, bo ten składnik może odpowiadać za nieprzyjemne podrażnienia skóry.

Odpowiednia pielęgnacja stóp

Przykry zapach z buta może się wiązać również z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. W takim wypadku stosowanie wkładek czy dezodorantów będzie wyłącznie maskować problem. Powinieneś wtedy udać się do lekarza, skonsultować swoje dolegliwości, rozpocząć leczenie i zadbać o swoje stopy za pomocą odpowiedniej higieny. Poleca się zwłaszcza codzienne mycie stóp, które nie ogranicza się tylko do kąpieli, ale również odpowiedniej pielęgnacji skóry. Pomocne będzie również ścieranie nadmiaru zrogowaciałego naskórka przy pomocy pumeksu. Po każdym przyjściu z pracy, szkoły lub ćwiczeniach warto skorzystać z chłodnego i odświeżającego krótkiego prysznica. Można również od czasu do czasu zanurzyć stopę w misce z chłodną wodą. Tylko odpowiednia higiena i leczenie nadmiernej potliwości pomoże Ci w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp.

Odpowiednie obuwie i właściwa konserwacja

Jakie buty trzeba wybrać, żeby noga się nie pociła? Musi to być model, który zapewni nie tylko odpowiednią wentylację, ale również powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów oddychających. Należy także unikać obuwia wykonanego z tworzywa sztucznego – najlepszym sprzymierzeńcem będzie naturalna skóra. Warto również zastanowić się nad butami o rozmiar większy, gdyż w ciepłych miesiącach stopa bardziej puchnie i potrzebuje znacznie więcej miejsca. Odpowiednie przerwy między czubkiem buta i placami zapewnią przyjemny przewiew, a stopa nie będzie się cisnęła i ocierała w zbyt ciasnym obuwiu. Kiedy już zaopatrzysz się w odpowiednie buty, to pamiętaj o jego prawidłowej pielęgnacji. Po każdym deszczu lub przypadkowym zamoczeniu odkładaj je w suche miejsce i włóż do środka gazetę, lub inny materiał, który pochłonie całą zalegającą wilgoć.

Jak zapobiec poceniu się stóp?

Jakie buty wybrać, żeby noga się nie pociła i jak zahamować nieprzyjemny zapach? Najpierw trzeba zainwestować w odpowiednie przewiewne buty z naturalnych oddychających materiałów. Warto również zadbać o prawidłową higienę stóp i dodatkowe preparaty hamujące potliwość oraz nieprzyjemny zapach, takie jak wkładki antypotowe czy dezodoranty. Jeżeli te rozwiązania nie pomogą, to znaczy, że problem jest znacznie poważniejszy i musisz się udać do dermatologa, chirurga lub lekarza medycyny estetycznej.