Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Buciki dla naszych maluchów

Od tego, jakie buty kupisz swojemu maluchowi zależy zdrowie jego stóp, a co za tym idzie dobra technika chodzenia od samego początku. Zanim więc skusi Cię kolor czy fason bucików sprawdź czy będą one odpowiednie dla Twojego dziecka – czy będą zapewniały stabilizację stopy nie ograniczając przy tym jej naturalnych ruchów podczas chodzenia. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, dzięki którym łatwo i szybko dokonasz wyboru odpowiedniego obuwia dla swojego malca.

1. Jaka stopa, taka długość

Dobre dopasowanie do długości stopy – buty powinny być dłuższe od stopy malca o około 1 cm. Palce powinny się swobodnie poruszać, ale bez przesady. Za krótkie buty spowodują zniekształcenie stopy dziecka, zbyt długie zaś sprawią, że palce będą latać na prawo i lewo – co może się przyczynić do braku stabilności stopy. Dobrze, by buciki miały czubek na tyle szeroki i wysoki, że dziecko może swobodnie poruszać paluszkami. Najlepsze czubki buta, to takie, które są lekko podniesione do góry – tak jak w typowo sportowych butach do biegania. Ważne, aby podczas obciążenia palce były wyprostowane, a nosek ich nie uciskał.

2. Dobrze objęta stopa

But musi dobrze obejmować stopę w okolicach śródstopia, a wierzch nie może uciskać grzbietu stopy. Tutaj do wyboru znajdują się buty na sznurowadła lub rzepy. Najlepsze, mimo wszystko są sznurowadła. Lepiej dopasowują się do stopy dziecka i mocniej trzymają jego kostkę. Dodatkowym plusem jest to, że mały piechur sam łatwo ich nie zdejmie. Jeśli zdecydujesz się na rzepy lub paski pamiętaj, aby zapięcie nie przeszkadzało stopie zginać się do góry (grzbietowo). Nie może być umieszczone w miejscu połączenia stopy i podudzia.

3. Stabilizacja stawu skokowego

Cholewka nie może być zbyt wysoka – aby stopa mogła się swobodnie zginać i prostować. Najlepiej, żeby cholewka sięgała nieco ponad kostkę, co zapewni stabilizację dla stawu skokowego i swobodę ruchów naszego dziecka, a jednocześnie uchroni przed uciskiem czy otarciem w przypadku dłuższej cholewki.

4. Zapiętek – zapobiec koślawości

Dobrze dopasowany i wyprofilowany zapiętek – umożliwi maksymalne obciąganie stópki w dół. Nie powinien być jednak zbyt sztywny ani zbyt wysoki, gdyż może przeszkadzać w naturalnym dopasowaniu się buta do kształtu stopy dziecka i do sposobu, w jaki się ona porusza podczas chodzenia. Dobrze dopasowane zapiętki to bardzo istotny element obuwia, ponieważ zapobiegają szpotawości czy koślawości stóp małego chodziarza.

To kilka najważniejszych cech, jakie posiadać powinny dobre i zdrowe dla stóp Twojego dziecka buty.

Leave A Comment