Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Buty, a dress code

Przed Tobą ślub, elegancka gala, ostatki, wernisaż, a może prywatne garden party i spacer po parku? Jakie buty wybrać, by nie popełnić modowego faux-pas?

Wybór odpowiednich butów do okazji wydaje się intuicyjny – problem najczęściej pojawia się przy planowaniu stylizacji na bardziej oficjalne wyjścia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że oficjalny dress code nakazuje wkładanie na ślub zakrytych czółenek, a do pracy wykluczone jest dobieranie do jeansów sportowych butów.

Jakie jeszcze zasady powinnaś znać, by zawsze wyglądać nienagannie i odpowiednio do okazji?

Rodzaje dress code

Podstawowe rodzaje dress code to:

 • strój formalny,
 • strój półformalny,
 • strój nieformalny.

Strój formalny (formal)

Formal dress code dzieli się na:

 • strój formalny wieczorowy,
 • strój formalny dzienny.

Strój formalny wieczorowy obowiązuje na balach, np. studniówkach i ceremoniach z udziałem najwyższych władz państwowych. Są to imprezy rozpoczynające się po godzinie 18. lub po zmroku.

Bale maturalne z pewnością nie mają rangi spotkania z prezydentem, jednak dzisiejsze studniówki mają coraz bardziej oficjalny charakter. Jakie buty dobrać do wymarzonej sukienki?

Oficjalny dress code wskazuje, że stylizacje na tego typu okazje powinny zostać zwieńczone zakrytymi czółenkami na niewysokim obcasie. Bale to imprezy taneczne – w butach na klocku bądź stabilnym słupku przetańczysz całą noc bez uczucia zmęczenia i z klasą!

Na śluby, komunie, chrzciny, gale ogrodowe i pogrzeby ubieramy się natomiast w stylu formalnym dziennym. Wówczas do stylizacji powinnyśmy dopasować pełne czółenka – za zakrytymi palcami i piętą. Wysokość obcasa nie gra roli, podobnie jak kolor i zdobienia. Możesz więc wybrać szpilki w kolorze rumianku z ozdobnym liściem, bądź model w modną panterkę w odcieniach fioletu. Zaszalej!

Strój półformalny (semi-formal)

Styl semi-formal, zwany inaczejblack tie dress code(dosłownie: czarny krawat) jest wymagany zazwyczaj na galach, jubileuszach czy uroczystych premierach teatralnych i filmowych. Uzupełnienie looku powinny wówczas stanowić wsuwane czółenka skórzane lub atłasowe. Inną opcją są wieczorowe sandałki.

Strój nieformalny

W zależności od rodzaju spotkania czy imprezy, w której uczestniczymy, przyjęło się wkładać odpowiednie obuwie:

 • na spotkania biznesowe, oficjalne lunche, do pracy na wysokim stanowisku – czółenka na obcasie, wąskie koturny, lordsy,
 • do pracy na co dzień, o ile został przyjęty wysoki szczebel dress code’u (business professional), na wystąpienia publiczneczółenka na obcasie, lordsy, brogsy,
 • do pracy na co dzień, o ile został przyjęty najniższy szczebel drees code’u czółenka, mokasyny, lordsy,
 • na kolacje, wyjścia do teatru, opery i filharmonii, koktajle – czółenka na wysokim obcasie,
 • na konferencje, garden party, spotkania towarzyskie (city dress code) – czółenka, monki, mokasyny, brogsy,
 • na spacer (country dress code) i niezobowiązujące imprezy towarzyskie (casual smart) – półbuty, espadryle, mokasyny, lordsy, brogsy, monki, czółenka na obcasie i koturnie,
 • na zakupy, wyjście na miasto, na wakacje (casual) – każdy typ obuwia: koturny, sandałki, czółenka, mokasyny, espadryle i buty sportowe.

Elegancka w każdej sytuacji

Oficjalne zasady dress code’u mogą wydać Ci się zbyt restrykcyjne albo niezasadne, niemniej na pewno warto je znać, by w razie zaproszenia na galę czy wernisaż nie popełnić gafy.