Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Buty, a wąska stopa

Mogłoby wydawać się, że przy wąskich stopach kupno obuwia nie będzie wiązało się z żadnym problemem. Okazuje się jednak, że podczas chodzenia wiele modeli butów – zarówno tych na obcasie, jak i z płaską podeszwą – po prostu… zsuwa się lub nieestetycznie rozchodzi na boki. Często pojawiają się też obtarcia na piętach, ponieważ but nie trzyma się dobrze stopy. Znasz te problemy? Zobacz, jakie buty będą odpowiednie na wąskie stopy!

Niektóre marki, poza rozmiarem związanym z długością wkładki, podają również tęgość buta, oznaczoną:

  • E – na wąską stopę, 
  • F – na średnio wąską stopę, 
  • G – na średnią stopę (to najczęściej spotykana tęgość),  
  • H – na szeroką stopę, 
  • I – na bardzo szeroką stopę. 

Nie zawsze jednak ten parametr zostaje określony. Nie wszystkie marki produkują również buty o zróżnicowanej szerokości. Na szczęście problem obuwia zsuwającego się z wąskich stóp można rozwiązać, wybierając odpowiedni fason.

Buty na wąską stopę zapinane na pasek

Paski i sprzączki to najlepsi przyjaciele kobiet, które mają wąskie stopy. Wybór obuwia z paskami jest bardzo szeroki – mogą to być wygodne baletki ze sprzączką, klasyczne czółenka w stylu Mary Jane, buty typu T-bar (z dodatkowym paskiem biegnącym wzdłuż wierzchu stopy), zapinane wokół kostki czy szpilki d’orsay… W każdym z tych modeli paski stabilizują buty i sprawiają, że lepiej trzymają się stopy – nie “klapią”, nie przesuwają się i nie obcierają.

Buty z noskiem w szpic

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku balerinek (lecz również czółenek), okażą się też czubki zwężane w kształt szpica. Stopy zostaną w nich lekko “ściśnięte”, przez co będą lepiej podtrzymywane niż w przypadku butów z okrągłymi czy kwadratowymi noskami. Szpic, zwłaszcza w połączeniu z odcieniami cielistymi, pozwoli też optycznie wydłużyć i wysmuklić nogi.

Sznurowane obuwie na wąskie stopy

Trampki, sneakersy czy oxfordki to buty, które łatwo dopasować do szerokości stopy dzięki sznurowaniu. Praktyczne wiązania pojawiają się jednak nie tylko w półbutach, lecz także w baletkach, eleganckich czółenkach czy sandałach. W tym sezonie szczególnie modne będą buty z cienkimi sznureczkami oplatanymi wokół stopy i kostki. Taki fason jest bardzo efektowny, a jednocześnie pozwala na lepsze dopasowanie butów poprzez ciaśniejsze lub luźniejsze wiązanie.