Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Buty na zimę

Nadchodzi zima i czas zacząć myśleć o tym, co będziesz nosić na nogach, kiedy zacznie padać śnieg. Twój wybór obuwia może mieć ogromny wpływ na to, jak ciepło i wygodnie będzie Ci tej zimy.

Jakie są zalety butów zimowych?

Jedną z wielkich korzyści z noszenia butów zimowych jest to, że pomogą one chronić stopy przed chłodną pogodą. Będą one utrzymywać Twoje stopy miłe i ciepłe poprzez zatrzymywanie w nich ciepła. Oznacza to, że będą one bardziej komfortowe w dni, w których temperatura jest bardzo niska. Nie tylko buty są świetne do utrzymania stóp w cieple, ale mogą również sprawić, że poczujesz się bardziej pewny siebie, ponieważ sprawią, że Twój strój będzie wyróżniał się jeszcze bardziej!

Style butów zimowych

Buty zimowe są bardzo powszechne, więc łatwo jest znaleźć kilka, które wyglądają świetnie z różnymi strojami. Łatwiej jest też znaleźć style, które pasują do różnych przedziałów cenowych – jest kilka naprawdę przystępnych alternatyw, jeśli masz ograniczony budżet. Buty zimowe mogą być również noszone ze spódnicami lub sukienkami, które mają długość do kostki.

 

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie butów zimowych?

Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, oglądając różne rodzaje butów zimowych, jest materiał, z którego są wykonane. Istnieje wiele rodzajów materiałów, ale niektóre z nich są lepsze od innych, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła stóp. Skórzane buty zazwyczaj bardzo dobrze izolują ciepło, ponieważ skóra ma w sobie maleńkie pory, które spowalniają utratę ciepła z Twoich stóp. Buty z płótna zazwyczaj nie izolują dobrze ciepła, ponieważ skarpetki często zsuwają się z tego rodzaju spodów butów, jeśli nie są dobrze dopasowane. Jeśli chcesz kupić buty, które będą utrzymywać stopy w cieple, to dobry pomysł, aby szukać tych, które są wykonane ze skóry.

Konstrukcja butów zimowych

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przy zakupie butów zimowych jest ich konstrukcja. Oznacza to, jak grube są i czy dobrze pasują. To może zrobić wielką różnicę w utrzymaniu komfortu i zapobieganiu dostawania się zimnego powietrza lub gorącego powietrza. Jeśli zauważysz, że szwy w twoich butach nie układają się płasko, ponieważ jest zbyt dużo miejsca, spróbuj znaleźć parę z lepszymi szwami, aby nie było żadnych luk, przez które elementy mogłyby dostać się do środka. Upewnij się również, że nie ma żadnych szczelin między skarpetami a samym butem, w przeciwnym razie Twoje stopy mogą zamarznąć na zewnątrz. Buty zimowe są tak naprawdę stworzone, aby utrzymać ciepłe stopy, więc jeśli znajdziesz takie, które mają dużo szczelin lub szwy, które nie leżą płasko, możesz spróbować innej pary.

Jakie są różne rodzaje butów zimowych?

Istnieje kilka różnych rodzajów butów zimowych dla kobiet. Należą do nich kozaki do kolan, buty za kostkę, buty przeciwdeszczowe i wiele innych. Buty zimowe do kolan zazwyczaj kończą się tuż pod łydkami. Te mają tendencję do bycia bardzo grubymi i wyłożonymi materiałami izolacyjnymi takimi jak polar. To sprawia, że są one świetne do utrzymania dodatkowego ciepła w dni, kiedy jest bardzo zimno na zewnątrz. Zazwyczaj są one wykonane ze skóry i mają miękką, futrzaną podszewkę wewnątrz, dzięki czemu utrzymują stopy w cieple zimą. Materiał jest przymocowany do gumowej podeszwy, która sprawia, że buty są wodoodporne, więc można je nosić, gdy pada śnieg lub deszcz.

Buty do kostki zazwyczaj mają klinowy obcas, ponieważ ten rodzaj obcasa daje więcej wsparcia podczas chodzenia po śniegu i błocie pośniegowym. Buty za kostkę zazwyczaj zatrzymują się tuż poniżej kości kostki, ale niektóre sięgają do połowy łydki. Większość butów do kostki jest wykonana z materiałów, które nie izolują ciepła zbyt dobrze (jak płótno), ale są wyjątki od każdej reguły.

Buty przeciwdeszczowe lub „kalosze” to kolejny rodzaj obuwia zimowego, które dobrze jest założyć na buty, aby utrzymać stopy suche podczas deszczowych dni. Nie są one przeznaczone do ogrzania się, ale do ochrony przed przemoczeniem i zimnem na zewnątrz. Kiedy pada deszcz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele osób zdecyduje się pozostać w domu do czasu zmiany pogody (która może nastąpić wiele godzin później). Oznacza to, że jedynym czasem, kiedy będziesz je nosić, jest moment, kiedy rzeczywiście pada deszcz. Dobra para butów przeciwdeszczowych będzie miała grube gumowe podeszwy, aby mogły wytrzymać wystawienie na działanie mokre i zimne warunki bez ryzyka uszkodzenia.

 

Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując parę butów zimowych?

Buty zimowe są zazwyczaj wykonane z prawdziwej skóry i gumy, ale są też inne materiały, które mogą być wodoodporne. Należy również upewnić się, że szwy w butach nie rozchodzą się od nadmiernego ruchu – jeśli tak się stanie, narazisz swoje stopy na kontakt z mokrymi elementami, takimi jak śnieg czy deszcz. Szukaj cholewek odpornych na warunki atmosferyczne (część nad podeszwą), aby ciepło nie uciekało górą. Oznacza to, że najlepiej jest wybrać buty zimowe ze sznurowadłami zamiast zamków błyskawicznych, ponieważ zamki błyskawiczne często się rozpinają i nie są zbyt niezawodne. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, jak grube i ciepłe są buty. Należy nosić grube zimowe skarpety i upewnić się, że palce nie dotykają czubków butów.

Jak utrzymać ciepłe stopy w butach zimowych?

To proste – wystarczy nosić dwie pary skarpet! Ta dodatkowa warstwa zatrzymuje więcej powietrza pomiędzy Twoją skórą a wyściółką buta, dzięki czemu Twoje stopy pozostają cieplejsze. Zalecam noszenie co najmniej jednej pary skarpet termicznych dla dodatkowej izolacji. Jeśli chodzi o wybór rodzaju skarpet, które należy założyć w pierwszej kolejności, zastanów się, gdzie będziesz chodzić. Spacery po mieście różnią się od wędrówek w zimnej pogodzie i to będzie miało wpływ na rodzaj i grubość skarpet, które wybierzesz. Zdaj sobie również sprawę, że włókna syntetyczne nie izolują ciepło tak dobrze jak wełna, więc rozważ założenie cienkiej warstwy wełnianych skarpet pod spód, jeśli potrzebujesz więcej ciepła.

Materiały stosowane przy obuwiu zimowym

Wełna

Wełna jest doskonałym włóknem, które można wykorzystać przy tworzeniu butów, ponieważ utrzymuje ciepło nawet wtedy, gdy jest mokra. Wełna jest również bardzo przewiewna, więc pocenie się nie będzie problemem w butach z wełny. Chociaż, wełna może być czasem drapiąca i potrzeba trochę czasu, aby materiał mógł się odpowiednio ułożyć.

Bawełna

Bawełna jest również dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest wodoodporna i utrzymuje ciepło nawet w zimne dni. Jednak bawełna wchłania również dużo wilgoci, więc może powodować uczucie lepkości stóp, jeśli materiał nie jest wystarczająco gruby lub nie ma żadnych specjalnych właściwości, które powstrzymują pot przed kontaktem ze skórą.

Nylon

Nylon to kolejna doskonała opcja dla butów zimowych, ponieważ nylon schnie szybciej niż każde inne włókno. Nylon jest również bardzo lekki, więc może być dobrym wyborem, jeśli planujesz nosić swoje buty z tobą przez cały dzień (np. wędrówki lub polowania).

Nylon jest również jedną z najtrwalszych tkanin, jakie istnieją. Materiał ten nie rozerwie się łatwo, nawet jeśli włożysz go do plecaka i wyruszysz na wędrówkę po trudnym terenie. Tak więc, buty nylonowe są zdecydowanie warte pieniędzy!

 

Polar

Polar to kolejna tkanina, która dobrze sprawdzi się w zimnej pogodzie, ponieważ polar utrzymuje powietrze blisko skóry, co pomaga zatrzymać ciepło lepiej niż jakikolwiek inny materiał z wyjątkiem wełny. Jednak polar nie schnie tak szybko jak bawełna czy nylon, więc jeśli Twoje stopy zmokną, pozostaną mokre aż do momentu, kiedy nie będą w stanie wyschnąć.

Skóra

Skóra jest jednym z najlepszych wyborów dla butów, ponieważ nie tylko utrzymuje ciepło (i suchość!), ale jest również bardzo łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji. W przeciwieństwie do bawełny i nylonu, skóra nie wchłania wody, więc gdy raz przemoknie na śniegu, pozostanie w takim stanie do czasu, aż wejdziesz do domu. Może to być niekorzystne w gorące dni. Jest to jednak wielka zaleta w warunkach zimowych, kiedy buty muszą utrzymać Cię w suchości.

Puch

Puch jest doskonałym włóknem do stosowania w odzieży zimowej, ponieważ zatrzymuje powietrze i zamyka je w wielu maleńkich kieszonkach, co sprawia, że materiał jest bardzo ciepły. Puch również nie wchłania łatwo wody, więc jeśli buty wypełnione puchem przemokną, nadal będą zapewniać doskonałą izolację przed zimnem. Z drugiej strony, puch nie jest tak trwały jak inne włókna, takie jak wełna czy nylon, jednak nie jest to duży problem, jeśli weźmiemy pod uwagę, o ile tańsze są kurtki i śpiwory puchowe od ich syntetycznych odpowiedników (które tracą wszystkie swoje właściwości izolacyjne, gdy są mokre).

Guma

Gumowe buty są zdecydowanie jednym z najlepszych wyborów dla zimowych butów, ponieważ guma utrzymuje stopy ciepłe w zimne dni i nie wchłania wody – więc stopy pozostają suche, nawet jeśli pada śnieg! Jedynym minusem jest to, że guma może być czasami zbyt ciężka (co nie jest dobrą wiadomością, jeśli planujesz chodzić po nierównym terenie), ale guma ma doskonałą trwałość, więc kiedy wrócisz do domu, po prostu zdejmij buty, a one nadal będą wyglądać jak nowe.

Z czym nosić moje buty zimowe?

Nie możesz się pomylić z casualowymi strojami, takimi jak jeansy i sweter lub ciepłe spodnie piżamowe w zimie! Możesz również połączyć kozaki z legginsami, aby mieć pewność, że Twoje kolana pozostaną dodatkowo ciepłe. Wybierając rodzaj spódnicy, zastanów się, jak długa jest (jeśli dotyka podłogi, gdy stoisz, będzie się wlokła po śniegu, gdy będziesz chodzić). Jeśli jest to dla Ciebie problemem, nie wybieraj zbyt krótkich spódnic – przynajmniej 4-5 centymetrów poniżej kolana powinno być dobre. Pamiętaj, aby sprawdzić pogodę przed wyjściem na zewnątrz, abyś mogła ubrać się odpowiednio i nie zmarznąć!