Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Buty skórzane i ich pielęgnacja

Przygotuj buty skórzane na wieloletnią trwałość

Nadeszła jesień, a wraz z nią zimne poranki i wieczory zmuszające nas do korzystania z cieplejszego obuwia. Już niedługo czekają nas również zmagania z deszczem, wilgocią, a później ze śniegiem, mrozem i solą z dodatkiem innych detergentów, z którymi muszą radzić sobie nasze buty podczas polskiej zimy. Buty skórzane nie znoszą takich warunków. Na szczęście można je odpowiednio zabezpieczyć, przygotować i zagwarantować im wieloletnią trwałość. Wystarczy odrobina regularnej pielęgnacji i buty będą nie tylko świetnie wyglądać, ale też będą nam dłużej służyć.

Skóra bowiem jest naturalnym produktem pochodzenia zwierzęcego i podobnie jak nasza skóra wymaga systematycznego czyszczenia, pielęgnacji oraz impregnacji, aby na dłużej zachowała swoją witalność.

Jak dbać o obuwie skórzane?

Ciężko w to uwierzyć, ale dbanie o obuwie skórzane zaczyna się już w momencie jego zakupu. Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru, tak by skóra na bucie zachowywała się naturalnie i nie podlegała głębokim deformacjom. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na konstrukcję obuwia (czy obuwie jest szyte, czy klejone) oraz materiały z jakich jest wyprodukowane (czy mamy do czynienia z wysokiej jakości skórą naturalną, czy skórą ekologiczną lub tekstyliami). Choć te parametry mają wpływ na cenę końcową produktu, to obuwie dobrej jakości, pomimo upływu czasu, wyglądać będzie cały czas ładnie, zapewniając nam komfortowe i zdrowe użytkowanie.

Oczywiście po zakupie obuwia w pierwszej kolejności należy się nacieszyć nowym nabytkiem. Obecnie przy nowych technologiach garbarstwa wszystkie skóry (zarówno naturalne jak i ekologiczne) są odpowiednio impregnowane i zabezpieczane na etapie wytwarzania. Gotowy produkt na etapie produkcji dodatkowo jest czyszczony i pokrywany woskami oraz pastami odpowiednimi do użytych skór. Nie ma więc potrzeby dodatkowego zabezpieczenia przy nowym, dopiero co zakupionym obuwiu.

Kiedy już nacieszymy się pierwszymi krokami w naszych nowych butach należy pomyśleć o tym, jakie akcesoria będą nam niezbędne do ich pielęgnacji?

Akcesoria obuwnicze

Do codziennej pielęgnacji przykurzonego obuwia wystarczy użyć wilgotnej szmatki lub szczoteczki. Warto jednak wyposażyć się dodatkowo w podstawowe przybory:

  • szczoteczki do nakładania pasty, kremów
  • szczoteczki z odpowiednimi końcówkami do czyszczenia butów
  • szmatki bawełniane które mogą służyć zarówno do nakładania kosmetyków jak i do polerki
  • rękawicę/szmatkę polerską
  • pasty i kremy

Przed zakupem środków czystości warto pamiętać, że inne preparaty będą nam potrzebne do skór gładkich, a całkiem inne go skór zamszowych, nubukowych czy tekstyliów. Dlatego należy wybierać impregnaty i pasty z uwagą. Należy także zwrócić uwagę jakich akcesoriów do nakładania substancji ochronnych powinniśmy używać do poszczególnych rodzajów materiałów, aby nie zniszczyć lub nadwyrężyć ich struktury.

Dodatkowo, co zapewne jest oczywiste, pamiętajmy o osobnych akcesoriach potrzebnych do różnych kolorów nakładanych specyfików, aby zachować na dłużej oryginalny kolor naszego obuwia. Jeżeli nasze buty są wielokolorowe, lub mają szycie czy dodatki z odmiennego koloru, najlepiej jest użyć past bezbarwnych.

Na rynku dostępna jest cała gama kosmetyków do pielęgnacji obuwia. Niektóre z nich, według producentów, dają niemal natychmiastowy efekt, a nasze buty lśnią, jak w momencie zakupu. Czy jednak w rzeczywistości zapewnią one naszym butom „nieśmiertelność”? Pamiętajmy, aby przy doborze odpowiedniego zestawu pielęgnacyjnego dla naszych butów zwrócić jednak uwagę na jakość proponowanego specyfiku, lub najlepiej zapytajmy sprzedawcę. Czasem lepiej dopłacić kilka złotych do nieco droższego kosmetyku, aby dłużej cieszyć się świetnym wyglądem i kondycją naszego obuwia. Szczególnie jeżeli mówimy o obuwiu skórzanym.

Bardzo istotne jest aby systematycznie przeczyścić nasze buty. Zabezpieczy to nas przed nakładaniem zbyt wielu warstw pasty oraz utratą czasu na dokładne czyszczenie.

Przygotowanie obuwia do czyszczenia

Zanim zaczniemy nakładać na nasze buty jakiekolwiek kosmetyki, nie zapominajmy o tym, że buty należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim buty muszą być suche. Jeżeli przemokły, należy je wysuszyć w temperaturze pokojowej, absolutnie nie na kaloryferze lub kominku. Zajmie to nieco więcej czasu, ale będziemy mieli pewność, że dzięki powolnej utracie wilgotności nasze buty nie zdeformują się. Pomóc sobie można wsadzając do środka drewniane prawidła lub zmięte strony z gazet. Pamiętajmy także, że buty noszone przez nas przez cały dzień, także absorbują wilgoć i powinny spokojnie ją oddać, przynajmniej przez całą noc.

Bardzo ważnym jest aby na butach nie było kurzu, jak również kawałków błota lub też innych zanieczyszczeń. Usuńmy je za pomocą bawełnianej wilgotnej szmatki.

Na dobrze wysuszone i wyczyszczone z zabrudzeń buty możemy nałożyć odpowiednie kosmetyki. Pytanie o to jak często powinniśmy to robić pozostawimy jednak bez odpowiedzi. Każdy z nas w inny sposób użytkuje buty, więc musimy poczynić obserwacje i podjąć decyzję co ile dni, każdą z par powinniśmy wypielęgnować.

Jak używać naszych kosmetyków i akcesoriów?

Na samym początku znajdźmy spokojne miejsce w domu gdzie rozłożymy nasze „zabawki”. Najlepiej na podłodze rozłożyć stare gazety, a na ręce nałożyć gumowe rękawiczki, aby nie spędzić później kolejnych piętnastu minut na sprzątaniu podłogi i doczyszczaniu naszych dłoni i paznokci.

Pastę nakładamy bardzo cienką warstwą, wystarczy jedynie odrobina aby nasze buty zmatowiały. Jest to o tyle istotne, że pozwala nam to w kolejnym etapie uzyskać tak pożądany efekt połysku, a co najważniejsze pozwala skórze oddychać, nie zatykając jej porów zbyt grubą warstwą kosmetyków.

Pasta nadaje butom połysk, równocześnie chroniąc je prze wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Krem, podobnie jak te używane przez nas, wnikają głęboko w skórę buta, odżywiając go, a dodatkowo sprawia, że kolor jest dłużej świeży. Najlepiej nakładać te kosmetyki miękką bawełnianą szmatką. Kiedy kosmetyki wyschną (potrzebujemy na to co najmniej 30 min) należy wypolerować powierzchnię obuwia miękką szczotką z włosia, aby uzyskać odpowiedni połysk. I buty gotowe do wyjścia.

Leave A Comment