Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Buty z wyższej półki – czy warto płacić więcej?

Ludowa mądrość głosi, że to, co drogie, to lepsze. Ludowe mądrości są jednak często oparte o mylne przesłanki. W związku z tym warto podejść do nich z nieco innej strony. I spróbować zweryfikować utarte przekonania. Czy w przypadku drogich butów sprawdzi się zasada, że za ceną idzie jakość?

Na początek trzeba powiedzieć jedno: to, że z reguły dobre buty są drogie nie znaczy, że z reguły drogie buty są dobre. Bo o ile produkcja wysokiej jakości obuwia kosztuje, to zawsze może znaleźć się ktoś, kto będzie chciał zarobić nieco więcej wykorzystując naiwność kupujących.

Na cenę dobrego buta wpływa kilka czynników. Weźmy na przykład materiał, z którego but jest wykonany. Skóra czy materiały egzotyczne kosztowały i kosztują znacznie więcej niż tandetny plastik. Podobnie, jak kryształy Swarovskiego są droższe od cyrkonii. But z dobrej jakości skóry musi więc być droższy od tego wyprodukowanego z odpadków i odrzutów.

Co jeszcze? Choćby sam kształt buta. Zrobienie odpowiedniego projektu zabiera sporo czasu. Podobnie jak testy ergonomii obuwia. Wszystko także sporo kosztuje. Podobnie, jak badania jakości, które pozwalają wychwycić mniej lub bardziej poważne usterki.

Trzeba też pamiętać o tym, że masowa produkcja jest znacznie tańsza niż ta nastawiona na krótkie serie. Im bardziej wyrafinowany projekt, tym koszty większe. Niektóre marki produkowane są tylko ręcznie. To także wpływa na koszty.

W przypadku butów designerskich trzeba dodać także sam pomysł. Wielu projektantów sporo sobie liczy za swoją kreatywność. Klienci, którym zależy na ciekawym bucie muszą więc liczyć się z tym, że za to zapłacą.

Ale znowu: wszystko to nie znaczy, że buty kosztujące 500 zł będą lepsze od tych za 250 zł. Czasem cena jest wyższa tylko dlatego, że klient gotów jest dopłacić za markę. A niekoniecznie za jakość.

Leave A Comment