Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Co zrobić, by buty nie obcierały?

Rozbijanie nowo zakupionych butów nie musi okazać się przykrym doświadczeniem. Poznaj sposoby na ochronę stóp przed otarciami.

Zdarza się, że nowo zakupione buty ranią stopy pomimo prawidłowego rozmiaru i dobrze dobranego fasonu. Nieładne pęcherze sprawiają dyskomfort i ból. Uniemożliwiają swobodne poruszanie się, przez co w ogóle odbierają ochotę na wyjście z domu. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyną jest złej jakości materiał, z jakiego buty zostały uszyte. W porównaniu do butów ze skóry naturalnej są tańsze i zdecydowanie mniej komfortowe. Nie przepuszczają powietrza, więc nie chronią stóp przez przegrzaniem się i nadmiernym poceniem. Co więcej, nie dopasowują się do ich unikalnego kształtu stóp. Po prostu rozciągają się.

Po kilku sezonach buty z tkaniny sztucznej stają się zbyt luźne. Nie utrzymują stopy w stabilnej pozycji, co prowadzi do kolejnych otarć stóp. Tym razem w okolicach ścięgna Achillesa. Chodzenie w nich jest możliwe dopiero po zastosowaniu samoprzylepnych wkładek żelowych, tzw. hamulców żelowych.

Co zrobić, by buty nie obcierały? 

Wizyta u szewca to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy zależy Ci na odpowiednim wyprofilowaniu butów bez obawy o ich uszkodzenie, czy zniszczenie. Chcąc możliwie najszybciej poradzić sobie z problematycznym obuwiem:

  1. załóż na buty zapiętki

Wystarczy przymocować je w miejscu, gdzie buty najbardziej ranią piętę. Silikonowe zapiętki dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Z łatwością odnajdziesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim butom.

  1. przyklej do stopy plastry ochronne

Działają identycznie jak zapiętki. Przeznaczone są jednak do stosowania bezpośrednio na skórę stóp, skutecznie chroniąc newralgiczne miejsca przed pojawieniem się odcisków i otarć. Plastry w neutralnym (cielistym) kolorze lub przeźroczyste nie zwracają na siebie uwagi.

  1. przyklej do butów wkładki żelowe, pół wkładki lateksowe

Zapobiegają niekontrolowanemu wysuwaniu się stóp z butów na obcasie – klasycznych szpilek, czy sandałów. Ponadto amortyzują nacisk, odciążając stopę w trakcie chodzenia.

Podobny efekt uzyskasz, stosując pół wkładki lateksowe wykonane z miękkiego żelu. Zapobiegają wysuwaniu się palców, a także pozwalają na dopasowanie butów do niestandardowego rozmiaru stóp.

Trudno cieszyć się z zakupu butów, kiedy w kilka godzin doprowadzają stopy do katastrofalnego wyglądu. Pęcherze, bolesne otarcia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, ale na szczęście możesz im zapobiec. Skorzystaj z naszych wskazówek, zapomnij o dyskomforcie i na co dzień ciesz się nowymi – wymarzonymi – butami!