Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Co zrobić, gdy obcierają buty?

Czasem na zakupach obuwniczych jesteśmy zbyt szybkie (nie przymierzamy starannie butów) lub zbyt… zauroczone (po prostu musimy mieć tę parę!). Efekt? Lądujemy w domu z przyciasnymi bucikami. Najbezpieczniej jest oddać je do szewca, który może zwiększyć ich rozmiar, nie niszcząc przy tym fasonu. Jeśli jednak chcemy zaradzić temu problemowi w warunkach domowych, warto skorzystać z którejś spośród poniższych porad.

W supermarketach i sklepach obuwniczych kupić możesz specjalny preparat do rozciągania obuwia. Zwróć uwagę, by był przeznaczony do wszelkiego rodzaju skór. Spryskaj nim wnętrze butów i noś je przez około 20 minut. Buciki powinny w tym czasie się uleżeć!

Najtańszą metoda na rozciągnięcie niewygodnych butów jest ich założenie na grubą, wilgotną skarpetkę i noszenie (około 20 minut) po domu. Dzięki temu buciki dopasują się do stopy. Ta oryginalna metoda może uchronić cię przed noszeniem ocierających butów! Przygotuj dwa woreczki strunowe. Napełnij je wodą do wysokości 1/5-1/4 i włóż do butów. Płyn (zabezpieczony folią) powinien wypełnić but. Następnie włóż obuwie do zamrażalnika i zostaw je tam, aż woda zmieni się w lód. Wtedy wyjmij buty, pozwól, aby lód lekko się roztopił i osusz wnętrze pantofli.

Miękkie buciki odrobinę się powiększą, jeśli przed kolejnym założeniem w ich palcach i przy pięcie umieścisz watki nasączone spirytusem.

Wnętrze butów natrzyj gazikiem nasączonym denaturatem, a następnie starannie wypchaj buty zgniecionymi gazetami. Rozmiar obuwia stanie się odrobinę większy.

Ulubione pantofelki zaczęły cię obcierać w zapiętkach? Jest na to rada! Delikatnie zwilż newralgiczne miejsca np. spirytusem, a następnie rozklep je młotkiem i od razu załóż. Będzie lepiej!

Zawsze warto mieć pod ręką specjalne silikonowe plastry, które możesz kupić w markecie (szukaj na stoiskach z artykułami do pielęgnacji butów). Przykleja się je np. na obcierające zapiętki lub w okolicach palców (gdy noski są wąskie).

Niegdyś popularnym, a dziś nieco zapomnianym sposobem na rozciągnięcie butów jest włożenie do nich prawideł. Najlepsze są te elastyczne, z grubą sprężyną.

Ratunkiem przy obcierających butach może być umieszczenie w nich wkładek (pod piętami). Obcierający zapiętek szewc może obkleić miękką skórką. Delikatne stopy trzeba koniecznie posypywać talkiem lub spryskiwać pudrem w spreju.