Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Co zrobić, gdy sandały obcierają?

Latem, gdy słupki rtęci szybują w górę, chętnie sięgamy po buty z odkrytymi palcami i piętami. Niestety bardzo często pierwsze wyjście w nowych butach kończy się bolesnymi otarciami i pęcherzami. Co zrobić, gdy sandały obcierają? Podpowiadamy!

Dlaczego skórzane sandały lub inne buty obcierają stopę?

Główną przyczyną powstawania otarć jest źle dobrane obuwie: zbyt ciasne lub zbyt luźne. Wiele osób, szczególnie latem, popełnia także jeden, podstawowy błąd: po zejściu z plaży, zakończeniu kąpieli czy wyjściu z basenu zakłada buty na mokre lub wilgotne stopy. To prosta droga do uszkodzenia naskórka, ale nie tylko! Latem dużo łatwiej nabawić się grzybicy stóp i paznokci. Sandały obcierające palce w połączeniu z wysokimi temperaturami i wilgocią mogą prowadzić do rozwoju tej bardzo uciążliwej i trudnej do wyleczenia choroby.

Otarcia i pęcherze pojawiają się w miejscach, w których skóra ma bezpośredni kontakt z obuwiem m.in. na piętach, podeszwach, śródstopiu, w okolicach kostki (jeśli obcierające paski w sandałach znajdują się w tym miejscu), a w przypadku japonek także między pierwszym a drugim palcem u stopy.

Przyczyną otarć może być także zła jakość obuwia. Dlatego, szczególnie latem warto sięgać po sandały płaskie damskie wykonane z naturalnej skóry, która jest elastyczna, przepuszcza powietrze i dopasowuje się do stopy. Choć skórzane sandały przy nieprawidłowym użytkowaniu lub źle dobranym rozmiarze, również mogą obcierać stopę, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że przyczyną otarć będzie obuwie wykonane z tworzywa sztucznego.

Co zrobić, żeby nowe sandały nie obcierały pięt?

Przed Tobą wakacyjny wyjazd, koktajl party lub wesele w plenerze? Chcesz mieć pewność, że nowo zakupione sandały na obcasie nie zacznie obcierać w najmniej spodziewanym momencie? Sandały obcierające palce mogą zepsuć nawet najwspanialszą uroczystość. Warto więc zawczasu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu stóp. Co zrobić, żeby sandały nie obcierały? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które chronią stopy przed powstawaniem otarć i pęcherzy.

  • Podpiętki i zapiętki żelowe – to produkty, które doskonale sprawdzą się nawet w przypadku butów z odkrytą piętą. Zabezpieczą stopę przed urazami mechanicznymi nawet podczas całonocnej zabawy. Obcierające sandały damskie to już przeszłość!
  • Żelowe półwkładki lub poduszeczki żelowe – chcesz założyć sandały na koturnie, ale boisz się, że następnego dnia obudzisz się z otarciami i pęcherzami? Dyskretne, żelowe półwkładki lub poduszeczki to świetny sposób na obcierające sandały. To rozwiązanie, które sprawdzi się do butów z odkrytymi palcami i piętami.

Co zrobić, gdy sandały obcierają palce?

Już wiesz, co zrobić, aby uniknąć otarć, co jednak gdy już doszło do uszkodzenia skóry, a obcierające sandały utrudniają chodzenie? Przede wszystkim należy jak najszybciej ściągnąć uwierające obuwie i pozwolić stopom odpocząć. Ulgę może przynieść kąpiel z dodatkiem ziół takich jak szałwia czy rumianek, które mają właściwości odkażające i łagodzące. Warto zareagować jak najszybciej! Otarcia to wstęp do poważniejszych problemów. Gdy na stopach pojawią się pęcherze wypełnione płynem limfatycznym, każdy krok będzie sprawiał ból i dyskomfort. W przypadku pęknięcia pęcherza ranę należy zdezynfekować i zabezpieczyć przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku nawracających problemów z otarciami i pęcherzami warto wybrać się do ortopedy, który zbada stopy. Jeśli problemem są nie tylko obcierające paski w sandałach, ale np. wada postawy, lekarz zaleci rehabilitację oraz dobierze specjalne wkładki ortopedyczne.

Szybki sposób na obcierające sandały

Co zrobić, gdy skórzane sandały obcierają, ale nie mamy możliwości natychmiastowej zmiany obuwia? Wówczas warto zastosować specjalne preparaty na otarcia dostępne w drogeriach lub aptekach. Tego typu produktu błyskawicznie uśmierzą ból i przyspieszą regenerację skóry. Latem, szczególnie gdy wybieramy się na dłuższą wycieczkę, warto mieć przy sobie plastry na otarcia i pęcherze, które przyniosą stopom szybką ulgę.