Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Czółenka damskie

Czółenka damskie to rodzaj obuwia, które pokochały miliony kobiet. Nic w tym dziwnego, stanowią rodzaj obuwia, który bez wątpienia kojarzy się z zachowawczym, ale eleganckim stylem. W tradycyjnej formie, przybierają najczęściej kolor biały, beżowy lub czarny. Ich nosek jest delikatnie szpiczasty, zaś obcas nie przekracza kilku centymetrów. Na ich niewątpliwą popularność wpływa również uniwersalność użytkowania, albowiem czółenka damskie z powodzeniem można nosić od wiosny, aż do jesieni.

Jednakże, współczesne określenie tego rodzaju butów wykroczyło znacznie dalej poza obecnie przyjęte kanony. Opisywane obuwie może bowiem przybierać również bardziej awangardowe fasony, jak i kolory. Nikogo nie powinien zatem zdziwić widok żółtych, czerwonych czy zielonych czółenek damskich, na złotym czy kolorowym obcasie. W wakacyjnej odsłonie mogą być pozbawione palców lub pięty, dodatkowo ozdobione kwiatkami, paskami tudzież innymi rozmaitymi dekoracjami. W miejscu obcasa może pojawić się szalenie wygodny koturn. Projektanci prześcigają się między sobą w tworzeniu coraz to bardziej oryginalnych fasonów, aby w ten sposób wychodzić naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientek.

Warto jednak zauważyć, że modyfikacji uległ nie tylko kolor czy fason tego rodzaju obuwia, ale również to, co akurat się do niego zakłada. Niegdyś zestawiano je z sukienkami i spódnicami. Całość wykańczano eleganckim, prostym płaszczykiem. Najlepszy przykład sposobu noszenia czółenek damskich prezentowała w latach 60-tych Jackie Kennedy – Pierwsza Dama Ameryki. Jak donoszą pogłoski, w swojej garderobie miała 25 par fasonów w kolorze czarnym i tyle samo beżowych. Nic zatem dziwnego, że dla wielu Amerykanek stanowiła ikonę stylu i dobrego smaku.

Współcześnie nieco zmienił się sposób postrzegania stylizacji pasujących do omawianego typu obuwia. Z powodzeniem można je łączyć z legginsami, jeansami, tunikami czy szortami – jednym słowem – wszystkim tym, w czym czujemy się najbardziej komfortowo. Po czółenka damskie chętnie sięgamy od wiosny, aż po jesień. Dla wielu kobiet to niezastąpiony element kobiecej garderoby. Trudno byłoby bowiem wyobrazić sobie panią pracującą na urzędniczym stanowisku (gdzie obowiązuje strój formalny), w obuwiu innym niż czółenka. Dlatego panie, które na co dzień zobligowane są do noszenia eleganckiego stroju, nie wyobrażają sobie innego obuwia. Na szczęście ogromny asortyment tych butów sprawia, że idealnie dopasowany model znajdą miłośniczki zarówno prostych, klasycznych form, jak i bardziej oryginalnych stylizacji.