Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Czyszczenie obuwia nieskórzanego

Aby nasze ulubione buty służyły nam jak najdłużej trzeba o nie odpowiednio zadbać. Odpowiednia kosmetyka obuwia zapewni nam jego piękny wygląd i dłuższe życie. O pielęgnacji butów skórzanych mówi się bardzo często, jednak jak zadbać o buty wykonane z innych tworzyw?

Zacznijmy od butów wykończonych zamszem. Zabrudzone i mokre obuwie zamszowe powinno wyschnąć same- nie może być suszone suszarką i nie należy stawiać go przy grzejniku. Lekko zmoczone buty wystarczy odstawić na kilka godzin. Natomiast jeśli są bardzo przemoczone, powinny stać w cieniu i w przewiewnym pomieszczeniu wypchane gazetami lub papierami co najmniej dobę. Gdy są już suche należy wyszczotkować je specjalną szczotką lub gumką. Nie można ich czyścić na mokro, bowiem w ten sposób tylko je zniszczymy. 1517Następnie warto zastosować odpowiedni impregnat, który zwiększy ich odporność na przemakanie. Należy jednak pamiętać, że pod jego wpływem powierzchnia buta (zwłaszcza bardzo jasna) może trochę ściemnieć. Lepiej unikać stosowania kremów i past. Domowym sposobem na niewielkie zabrudzenia jest użycie czerstwej skórki od chleba, którą pocieramy o zamsz. W ten sposób pozbędziemy się plam i nie uszkodzimy delikatnego materiału. Jeżeli nie chcemy ryzykować samodzielnego czyszczenia ulubionych zamszowych botków bez palców, zawsze można przekazać je profesjonalistom.

W przypadku obuwia z weluru i nubuku należy pamiętać, że nie lubi ono wilgoci. Zacieki na takich butach najłatwiej zmyć letnią wodą przy pomocy włosianej szczotki. Po ich wysuszeniu należy je delikatnie wyszczotkować. Na koniec można ewentualnie lekko je przetrzeć miałkim papierem ściernym.

Buty wykończone tkaninami bądź delikatną satyną należy najpierw wyszczotkować na sucho. Następnie można użyć specjalnego preparatu w aerozolu do czyszczenia tego rodzaju obuwia. Najczęściej dostępne w sklepach są pianki, które po nałożeniu zostawia się do wchłonięcia. Innym rozwiązaniem jest przetarcie ich szczoteczką i ciepłą wodą. Jeżeli zabrudzenia są większe, można dodać trochę mydła. Lepiej jednak unikać mocniejszych detergentów, które mogą zniszczyć obuwie. Nie wolno prać butów w pralce- mogą wyblaknąć, zdeformować się, a klej może stracić swoje właściwości i w ten sposób tylko zniszczymy buty.

Pamiętając o odpowiedniej pielęgnacji naszego obuwia przedłużymy jego żywot. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcę o kosmetykę butów i ewentualne preparaty konserwacyjne, by przypadkiem ich nie zniszczyć stosując nieodpowiednie produkty.

Leave A Comment