Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Czyszczenie skórzanych butów jesienią.

Odpowiednia pielęgnacja obuwia znacznie wpływa na to, jak długo będziemy cieszyć się ulubioną parą. Nawet niewielki błąd przy czyszczeniu butów może przynieść fatalne skutki i nieodwracalne zmiany w ich wyglądzie. Jesień i towarzyszący jej okres deszczowy to szczególnie trudny czas, jeśli chodzi o czyszczenie skórzanych butów. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie dla obuwia.

Suszenie butów ze skóry

Okres deszczowy to czas, gdy nasze obuwie często jest nie tylko brudne, ale też przemoczone. Zanim więc przystąpisz do czyszczenia, zadbaj o odpowiednie osuszenie skóry. To materiał, który wymaga odpowiedniego traktowania. W przeciwnym razie mogą pozostać na nich nieestetyczne zacieki, a same buty odkształcą się i przestaną być wygodne.
Susząc skórzane buty ustaw je w przewiewnym miejscu. Zwróć uwagę, by nie było ono w bliskim sąsiedztwie kaloryfera i z dala od bezpośredniego słońca. Wnętrze butów wypełnij ręcznikiem papierowym lub gazetami. Wchłoną one wilgoć ze środka i pomogą butom zachować ich kształt.
Rozsznuruj buty, wyjmij ich języki na zewnątrz, porozpinaj zamki i rozchyl cholewki – to sprzyja wymianie powietrza, pozbywaniu się wilgoci i osuszaniu wnętrza butów. Chcąc pozbyć się brzydkiego zapachu, jaki często pojawia się po przemoczeniu butów, włóż do nich torebki z herbatą lub sodę oczyszczoną.

 

Czyszczenie butów ze skóry

Czyszczenie butów skórzanych w okresie deszczowym zacznij od usunięcia z nich grudek błota i ziarenek piachu. Zrób to dokładnie, bez pomijania podeszwy i miejsca, w którym łączy się ona z pozostałą częścią buta. Przyda się do tego szczoteczka z delikatnym włosiem.
Teraz sięgnij po miękką ściereczkę z mikrofibry, za pomocą której pozbędziesz się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Ostatni krok to pokrycie butów pastą i wypolerowanie, by dodać im blasku.

 

Czyszczenie butów zamszowych

Nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie deszczowym wymagają byty zamszowe. O nie należy zadbać już w pierwszej chwili po zakupie, zanim wybierzemy się w nich na pierwszy spacer. Chodzi tu o pokrycie ich preparatem impregnującym. Impregnacja zabezpieczy delikatny zamsz przed wilgocią i zabrudzeniami trudnymi do usunięcia z tego materiału.
Pamiętaj, by buty zamszowe impregnować regularnie. Zwłaszcza, gdy przechodzisz w nich przez sezon deszczowy. Impregnat z czasem opuszcza powierzchnię zamszu i wymaga częstego uzupełniania. Wówczas wystarczy, że przetrzesz je później specjalną kostką gumową lub szczotką z wypustkami, by odświeżyć ich wygląd i pozbyć się zanieczyszczeń zebranych na zaimpregnowanej powierzchni.

Jak wyczyścić buty lakierowane?

Wielu z nas lubi na specjalną okazję założyć skórzane buty lakierowane. Trudno się dziwić – wyglądają niezwykle efektownie i dodają blasku nawet najprostszym stylizacjom. Pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz. Odpowiednio czyli tak, by na lśniącej powierzchni nie pojawiły się zarysowania, pęknięcia i zmatowienia.
Lakierowane buty czyść miękką, wilgotną ściereczką zamoczoną w wodzie lub mleku. Kolejny krok do przetarcie ich suchą szmatką i wypolerowanie preparatem przeznaczonym do skóry lakierowanej. Chcąc wzmocnić efekt błysku na ich powierzchni, możesz sięgnąć po tłusty krem do rąk.