Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Dlaczego warto konserwować obuwie?

Oprócz codziennego dbania o buty i czyszczenia ich, warto również konserwować obuwie. Dzięki temu będzie ono bardziej odporne na uszkodzenia i posłuży na dłużej. W jaki sposób konserwować obuwie? O tym, na jak długo wystarczą Ci buty, pomyśl już podczas zakupu. Wybieraj obuwie dobrej jakości, wykonane z należytą dbałością. Tanie buty to niewielki wydatek, jednak po jednym sezonie okazuje się, że do niczego się już nie nadają. O wiele lepiej jest zainwestować w droższe buty i odpowiednio o nie zadbać, aby wystarczyły na kilka lat. Przymierzając się do konserwacji obuwia, powinieneś przede wszystkim uwzględnić materiał, z jakiego są wykonane. Buty skórzane wymagają innych zabiegów pielęgnacyjnych niż te zamszowe.

Jak konserwować skórzane buty?

Skórzane buty najlepiej czyścić suchą szmatką. Zadbaj o to, aby wytrzeć je po każdym powrocie do domu – pozostałości soli i piasku, który znajduje się na chodnikach zimą, może szybko uszkodzić skórę. Kiedy będą już oczyszczone i wysuszone, należy pastować je pastą do butów, dopasowaną do koloru obuwia. Jeśli masz w domu kilka par skórzanych butów, możesz zaopatrzyć się w specjalny impregnat do skóry.

Jak dbać o obuwie zamszowe?

Obuwie zamszowe bywa bardzo problematyczne. Choć wygląda efektownie na stopie, o czym doskonale wiedza wszystkie zwolenniczki zamszowych szpilek czy botków, o tyle niewielkie uszkodzenie może sprawić, że buty stracą cały urok. Podstawowa zasada jest taka, aby zamszowego obuwia nie czyścić mokrą szmatką. Lepiej wykorzystać prosty trik i zabrudzenia usunąć gumką biurową. W przypadku mocniejszych zabrudzeń możesz wykorzystać parę wodną, na przykład z garnka z gotującą się wodą czy z żelazka.

Inne typy obuwia – porady

Obuwie lakierowane możesz swobodnie wyczyścić mokrą szmatką. Aby zachowało swój połysk, wystarczy delikatna oliwka do ciała – po wsmarowaniu w buty pozwoli je zakonserwować i nadal będą błyszczały.

Warto zadbać także o sandały. Co prawda nie wymagają one tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak warto pamiętać o jednej zasadzie – należy uważać, aby sandały się nie zamoczyły. W ten sposób delikatne paski i elementy ozdobne nie będą się odklejać.

Leave A Comment