Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Dopieść swoje buty!

Wszyscy, którzy kochają buty zdają sobie doskonale sprawę z faktu, że powodem do dumy może być nie tyle modne, co przede wszystkim czyste i zadbane obuwie. Buty, to część garderoby, która jest bardzo podatna na zniszczenia i zbyt szybkie zużycie. Dlatego, oprócz codziennej pielęgnacji, należy im się od czasu do czasu „dzień dopieszczania”.

Ze względu na kurz, brud, wodę, sól i inne czynniki, na których destrukcyjne działanie nasze buty są narażane każdego dnia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie ich w czystości, odpowiednią konserwację i pielęgnację. Podstawa, to częste czyszczenie. Czyść buty regularnie – im częściej zakładasz daną parę butów, tym częściej dbaj o ich czystość.

Samo czyszczenie, to jednak nie wszystko. Zainwestuj w dobą pastę do butów. Pastuj buty regularnie – szczególnie te skórzane. Pasta nawilża skórę, chroni ją przed wilgocią i sprawia, że pozostaje w dobrej kondycji na dłużej. Pastowanie może także zamaskować drobne zarysowania. Czynniki zewnętrzne (woda, sól, brud, zanieczyszczenia) niszczą buty z zewnątrz, dlatego upewnij się zanim wyjdziesz na deszcz czy śnieg, że Twoje buty są dobrze zabezpieczone – wyczyszczone i zaimpregnowane warstwą pasty.

Przed pierwszym wyjściem w nowych butach dobrze jest nanieść na nie impregnat zabezpieczający przed wilgocią. Jest to specjalny środek do pielęgnacji obuwia, który tworzy na powierzchni butów ochronną warstwę, chroniącą je przed deszczem i śniegiem, a także innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Przy pogodzie takiej, jak ta za oknem nie trudno jednak o przemoczenie butów. Po powrocie do domu dokładnie oczyść buty z wszelkiego brudu. Następnie wypełnij je gazetami (papier pochłania wilgoć) i postaw w suchym miejscu. Przemoczone obuwie susz w pokojowej temperaturze. Mokrych butów – zwłaszcza skórzanych – nie stawiaj tuż obok źródła ciepła. Jeśli wyschną za szybko, mogą stracić fason, a skóra staje się bardziej krucha i podatna na niszczące działanie czynników zewnętrznych.

Zimą często zdarza się, że buty są narażone nie tylko na działanie wody, śniegu i brudu, ale także i soli. Jeżeli na swoich butach zauważysz zaschniętą warstwę soli – wytrzyj ją wilgotną ściereczką lub usuń suchą sól szczoteczką. Aby lepiej ochronić buty przed zgubnym działaniem soli możesz także zastosować specjalny preparat lub wetrzeć w buty roztwór domowej roboty: w proporcjach 1:1 wymieszaj wodę i ocet, a następnie zwilżyć nim materiał butów – taki roztwór jest równie skuteczne jak stosowanie droższego rozwiązania dostępnego w sklepach.

Leave A Comment