Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Farbujące buty

Po całym dniu zdejmujesz nowe buty i spotyka cię niemiła niespodzianka w postaci zafarbowanych stóp lub skarpetek? Większość z nas przynajmniej raz w życiu spotkała się z takim problemem. To dość powszechna przypadłość i wcale nie musi świadczyć o niskiej jakości obuwia. Na szczęście istnieją proste do zastosowania triki na farbujące buty. Co zrobić, żeby obuwie więcej nie pozostawiało ciemnych lub kolorowych plam?

Dlaczego buty farbują?

Przy produkcji obuwia stosuje się różne barwniki i dotyczy to zarówno syntetycznych jak i naturalnych materiałów, takich jak skóra, nubuk czy zamsz. Zdarza się, że w kontakcie z wilgocią farba zostawia plamy na skarpetkach lub gołych stopach. Problem może pojawić się już po kilkudziesięciu minutach noszenia butów i nasila się, gdy chodzimy w nich cały dzień, zwłaszcza jeżeli panują wysokie temperatury. To nic dziwnego – stopa poci się, a barwniki puszczają. Choć czasem zaskakuje nas fakt, że drogie skórzane buty farbują skarpetki, ale wcale nie musi to świadczyć o ich złej jakości. Nie jest też powodem do reklamacji. Na farbujące buty są sposoby i to takie, które z powodzeniem zastosujemy w domu.

Domowe sposoby na farbujące buty

Jeżeli mamy do czynienia z obuwiem z tkaniny, np. sportowym, trampkami czy tenisówkami, które farbują, a jednocześnie nie istnieje obawa, że się rozklei, możemy wyprać je w pralce. Taki zabieg spowoduje, że nadmiar barwnika rozpuści się i nie będzie więcej zostawiał plam. Farbujące obuwie z materiału można również zamoczyć w misce z wodą i mydłem i poczekać, aż woda zmieni kolor. Następnie buty należy dokładnie opłukać. Kolejnym krokiem jest zanurzenie ich w roztworze z ok. trzech litrów wody, pół szklanki octu i dwóch łyżek soli. Taka płukanka zabezpieczy buty przed puszczaniem koloru.

Ocet na farbujące obuwie

To nie wszystkie sposoby na farbujące buty z użyciem octu. Jak się okazuje składnik ten doskonale sprawdza się nie tylko do ekologicznego sprzątania domu. Świetnie czyści, odkaża powierzchnie, ale również utrwala. Jeśli więc twoje nowe skórzane buty farbują skarpetki albo sneakersy zostawiają kolorowe plamy na stopach, nasącz suchą szmatkę octem i przetrzyj nią kilka razy wnętrze cholewki. Warto zrobić to na balkonie lub po całym zabiegu wystawić obuwie za okno, ponieważ woń octu jest dość silna. Żeby się jej pozbyć, buty można wyprać. Jeśli to niemożliwe – jak np. w przypadku skórzanego czy zamszowego obuwia – należy zastosować inny sposób. Zapach octu zneutralizuje włożenie do buta szmatki lub zwiniętej gazety nasączonej ulubionym olejkiem eterycznym i zostawienie jej np. na całą noc.

Lakier do włosów na farbujące buty

Jedną z najprostszych i najłatwiejszych metod jest użycie lakieru do włosów. Lakier, dzięki swoim właściwościom, utrwala i chroni nie tylko misternie ułożoną fryzurę. Tak samo podziała na materiał użyty do produkcji obuwia. Wystarczy spryskać nim farbujące obuwie i odczekać około pół godziny, by stworzyć ochronną warstwę, która zabezpieczy tkaninę czy skórę. Ponieważ powstały film jest delikatny i dość szybko się wyciera, całą procedurę trzeba będzie regularnie powtarzać. Bez obaw można stosować ją na kolorowe i czarne buty bez obaw, że lakier je odbarwi.

Co jeszcze będzie skuteczne na farbujące buty?

Domowe sposoby na farbujące buty są bardzo skuteczne, ale w niektórych przypadkach mogą zawieść. Zdarza się tak, gdy np. barwnik jest bardzo intensywny lub materiał, z którego wykonano obuwie jest wyjątkowo delikatny i boimy się, że ocet go uszkodzi. W takiej sytuacji warto sięgnąć po profesjonalne preparaty do farbujących butów. Zawarte w specjalistycznych produktach substancje chemiczne impregnują buty od środka, a materiał przestaje wydzielać barwnik. Ważne, by wybrać preparat przeznaczony do konkretnego tworzywa – tkaniny, skóry, zamszu czy nubuku. Produkty zapobiegające farbowaniu są bezbarwne, więc można ich używać do butów w różnych kolorach. Czasem wystarczy również wymiana samych wkładek – może się bowiem okazać, że tylko one są przyczyną powstawania plam na stopach i skarpetkach.

Farbujące buty i profesjonalne kosmetyki

Jeśli nie pomogą domowe metody, innym sposobem na walkę z farbującymi butami mogą się okazać profesjonalne preparaty, przeznaczone specjalnie do farbujących butów. Działają one w taki sposób, że impregnują wnętrze obuwia, które przestaje wydzielać barwnik. Inna metoda to np. wymiana wkładek w butach. Środki te zwykle sprzedawane są w postaci sprayu, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ponadto kosmetyki te zwykle są bezbarwne, więc podobnie jak lakier do włosów, nie zmienią barwy naszych butów. Tego typu preparat powinien być odpowiednio dobrany do materiału, z którego zrobiono nasze obuwie.