Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak czyścić białe buty i je pielęgnować, aby prezentowały się świetnie przez długi czas?

Białe buty sportowe weszły już do klasyki mody. To w zasadzie element równie obowiązkowy, jak dobrze skrojona marynarka czy dżinsowa kurtka. Jest jedno „ale” – na białych butach widać nawet najmniejsze plamki. Jak sprawić, aby twoje białe buty wyglądały świetnie cały czas?

W gruncie rzeczy pasują do wszystkiego. Wystarczy przejrzeć media społecznościowe, aby przekonać się, że białe buty sportowe świetnie komponują się ze stylizacjami casualowymi, jak i eleganckimi czy nawet romantycznymi. Nikogo nie dziwią białe sneakersy zestawione ze zwiewną sukienką czy eleganckimi spodniami i marynarką. Ale jeśli cała ta zabawa modą i przełamywanie stylizacyjnych schematów ma przynieść dobre efekty, twoje białe buty muszą wyglądać idealnie. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Białe buty – środek ochronny

Zanim wskoczysz w swoje ulubione białe sneakersy, warto poświęcić chwilę na ich pielęgnację. Otóż dobrym patentem, który zabezpieczy twoje buty przez zabrudzeniami, jest wodoodporny preparat ochronny. Stosuje się go przede wszystkim na butach ze skóry oraz z zamszu. Dzięki niemu zabrudzenia nie będą wnikać w strukturę materiału i dodatkowo obuwie będzie chronione przed wodą. Dodatkowym atutem zastosowania środka tego typu jest pielęgnacja skórzanej powierzchni. Dobierz zatem środek pasujący do materiału, z jakiego wykonane są twoje białe buty, zaimpregnuj je i dopiero wtedy ruszaj w drogę.

Białe buty sportowe – uważaj, gdzie stąpasz

A nawet więcej, uważaj gdzie chodzisz. To najlepszy sposób na to, aby uniknąć kłopotliwych zabrudzeń. Omijaj z daleka kałuże i błoto. Z kolei na chodnikach i jezdniach wszelkim plamom oleju czy smaru, jaki wyciekł z samochodów, również trzeba ustępować drogi. Zwłaszcza te ostatnie zabrudzenia mogą być bardzo trudne do usunięcia, a nie chcesz wszak, żeby na twoich białych sneakersach czy wymarzonych conversach pojawiły się trwałe zabrudzenia. Uważaj również wtedy, gdy chodzisz po trawie. Pewnie doskonale pamiętasz z dzieciństwa, że plamy pozostałe na spodniach po szalonej zabawie w ogrodzie najczęściej okazywały się być trwałą ozdobą.

To może brzmieć banalnie, ale po prostu uważaj, gdzie chodzisz w swoich białych butach. Niektóre plamy mogą być naprawdę trudne do usunięcia, więc najlepszą metodą na rozprawienie się z nimi jest po prostu ich unikanie. Niestety nie sposób zupełnie uniknąć pojawiania się plam na białych butach sportowych czy innym obuwiu w tym kolorze. Dlatego warto mieć przy sobie jednorazowe chusteczki do butów, za pomocą których szybko i sprawnie usuniesz plamy, zaraz po tym jak się pojawią.

Jak czyścić białe buty?

Czasem jednak twoje białe sneakersy czy inne buty tego typu będą wymagały solidniejszego mycia. Przede wszystkim pamiętaj – butów nie można prać w pralce automatycznej! Mimo że faktycznie usuniesz wszelkie zabrudzenia, to w ostatecznym rozrachunku wyrządzisz butom więcej szkody, niż pożytku. Kontakt z duża ilością wody oraz wysoka temperatura mogą sprawić, że kleje spajające poszczególne elementy butów po prostu się rozpuszczą. Nie chcesz chyba, żeby twoje ulubione białe sneakersy straciły podeszwę czy noski prawda? Jedynie sznurówki po wyjęciu z butów mogą trafić do pralki. Najlepiej jest je włożyć do siatkowanego woreczka przeznaczonego do prania delikatnych ubrań.

Jak czyścić białe buty? Otóż na solidne czyszczenie białych butów składa się kilka etapów. Po pierwsze za pomocą szczotki bo butów lub lekko wilgotnej ściereczki usuń z powierzchni butów błoto, kurz oraz piasek. Staraj się czyścić białe buty delikatnie, aby zabrudzenia nie uszkodziły materiału, z jakiego obuwie jest wykonane.

Po usunięciu zabrudzeń możesz przejść do właściwego czyszczenia. Najlepiej sprawdzi się tu delikatna gąbka. Powinna być zwilżona, a do czyszczenia możesz użyć zwykłego płynu do naczyń. Dodaj go niewiele, aby gąbka nie pieniła się zbyt mocno. Po pozbyciu się plam wytrzyj buty do sucha. Na koniec zostaje ci jeszcze podeszwa, bo przecież jeśli białe buty sportowe mają wyglądać świetnie, to ich spodnia część również powinna zostać wyczyszczona. W tym przypadku dobrze sprawdza się szczotka do zębów i biała pasta. Ten zestaw pozwoli ci dokładnie oczyścić podeszwy białych butów.

Jak czyścić białe buty? Pastowanie

Jeśli twoje białe buty są wykonane ze skóry licowej, należy je również solidnie wypastować. Jeśli pominiesz ten element pielęgnacji, buty szybciej się zużyją – skóra będzie wysychać, a w efekcie pękać i się łuszczyć. Najlepiej jest wybrać bezbarwny preparat, dzięki czemu bez obaw wypielęgnujesz również elementy, które są wybarwione na inny kolor. Po nałożeniu pasty za pomocą aplikatora czy miękkiej szczoteczki, zostaw buty na kilkanaście minut, aby preparat dobrze się wchłonął i wysechł. Dopiero po upływie tego czasu możesz przystąpić do polerowania obuwia. Z kolei w przypadku butów zamszowych do ich konserwacji używać należy preparatów dedykowanych właśnie do tego materiału. Najczęściej mają one postać płynną lub sprzedawane są w formie sprayu.

Na koniec warto dodać jeszcze kilka słów o przechowywaniu białych butów. Nie zostawiaj ich na zewnątrz w słoneczne dni, ponieważ promieniowanie UV może powodować płowienie kolorowych elementów. Dodatkowo najlepiej jest przechowywać buty w pudełkach, w których je zakupiłaś, dzięki czemu unikniesz ryzyka, że buty oberwą w starciu np. ze szpilkami, gdy będziesz przekopywać swoją szafę w poszukiwaniu konkretnej pary. Dobrym patentem jest stosowanie prawideł, dzięki którym buty się nie odkształcą. Pamiętaj też, że do pudełka wkładamy buty wyczyszczone.