Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak czyścić zamszowe buty? Proste i sprawdzone sposoby na wyczyszczenie butów z zamszu

Jak czyścić buty zamszowe, aby usunąć zabrudzenia, a jednocześnie nie zniszczyć delikatnego materiału obuwia? Jak dbać o zamsz, by służył przez kilka sezonów? Poznaj skuteczne sposoby na czyszczenie zamszowych butów!

Jak czyścić zamszowe buty? – kilka wskazówek

Zamszowe buty cieszą się ogromną popularnością. Wśród nich znajdziesz zarówno zamszowe szpilki czy mokasyny, jak i wygodne obuwie sportowe z zamszu. Fasonów do wyboru masz całe mnóstwo i to na każdą okazję! Jak więc czyścić buty zamszowe, by przez wiele sezonów pozostały w dobrej kondycji? Zanim poznasz skuteczne metody na czyszczenie zamszu, zapoznaj się z kilkoma ważnych wskazówkami, o których powinien pamiętać każdy posiadacz zamszowego obuwia.

Po pierwsze, buty zamszowe nie przepadają za wilgocią. Zanurzanie ich w wodzie z pewnością nie będzie korzystnym pomysłem. Warto unikać również stosowania silnych środków czyszczących, które zamiast wyczyścić zamszowe buty, mogą uszkodzić ich delikatny materiał. Po drugie, pamiętaj o odpowiednim suszeniu umytych zamszowych butów. Zapomnij o wystawianiu ich na słońce czy grzaniu na kaloryferze. Takie czynności powodować mogą odbarwienia, a tego z pewnością chciałabyś uniknąć. Wyczyszczone obuwie zamszowe najlepiej pozostawić do wyschnięcia w zaciemnionym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Dobrym pomysłem może być także wypchanie ich wnętrza makulaturą, co zapobiegnie powstawaniu odkształceń.

Jak czyścić buty zamszowe na sucho?

Podstawą pielęgnacji butów zamszowych jest ich czyszczenie na sucho. Jest to bezpieczna metoda, która pozwala na pozbycie się niewielkich, codziennych zabrudzeń, takich jak kurz czy błoto. Regularne czyszczenie zamszowych butów na sucho pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji i sprawi, że będą służyć Ci przez dłuższy czas. Czym więc czyścić buty zamszowe na sucho? Najlepszym wyborem będzie specjalna szczotka z dość miękkim włosiem. W sklepach obuwniczych zakupisz także gumkę do zamszu, która również poradzi sobie z małymi plamami.

W jaki sposób wyczyścić niewielkie zabrudzenia z zamszowych butów? Przede wszystkim nie należy zwlekać! Zamszowe obuwie najlepiej wyczyścić zaraz po pojawieniu się zabrudzeń. Dzięki temu nie zdążą wniknąć głęboko w strukturę butów i będzie łatwiej je usunąć. Ponadto pamiętaj, by robić to delikatnie, z włosiem, a nie pod włos. Regularne czyszczenie butów zamszowych na sucho pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji.

Czym wyczyścić większe zabrudzenia na butach zamszowych?

Zastanawiasz się, czym wyczyścić większe plamy, które pojawiły się na Twoich zamszowych butach? Czyszczenie na sucho może okazać się niewystarczająco skuteczne, dlatego w tym przypadku polecamy zakup specjalnych środków do czyszczenia zamszu. Tego typu preparaty znajdziesz w każdym sklepie obuwniczym. Wśród nich popularnością cieszą się specjalne pianki do czyszczenia zamszowych butów, który nanosi się na materiał obuwia, a po chwili ściera wilgotną szmatką. Po wyschnięciu warto także użyć szczotki do zamszu i wyczyścić but na sucho. Tego typu preparaty dostępne są w wielu kolorach, m.in. do czarnych czy brązowych butów zamszowych. Jeśli nie masz pewności, który kolor pianki będzie najbardziej odpowiedni, postaw na preparat bezbarwny. Do usuwania trudnych plam z zamszu możesz także wykorzystać specjalny cleaner. Jest to płyn, który rozcieńcza się w wodzie, a następnie nanosi na zabrudzenia za pomocą szczoteczki. Taki zabieg pozwala usunąć większe i starsze plamy.   

Czym czyścić buty zamszowe – odświeżanie koloru

Nie od dziś wiadomo, że obuwie zamszowe z biegiem czasu traci intensywność swojego koloru i staje się nieco wyblakłe. Wpływ na to mają m.in. warunki atmosferyczne, a w szczególności promienie słoneczne. Właśnie dlatego buty zamszowe warto przechowywać w zaciemnionym miejscu. Jak więc wyczyścić i odświeżyć zamszowe buty, które już utraciły intensywność swojego pierwotnego odcienia? Wtedy z pomocą przychodzą odświeżacze do zamszu, które przywracają naturalny kolor buta i regenerują jego powierzchnię. Renowatory do butów zamszowych wystarczy rozpylić nad powierzchnią obuwia i pozostawić do wyschnięcia. Taki zabieg sprawi, że Twoje obuwie z zamszu stanie się czyste i odświeżone!

Jak dbać o buty zamszowe? Pamiętaj o impregnacji!

W pielęgnacji butów zamszowych niezwykle ważna jest ich impregnacja. Zabieg ten tworzy warstwę ochronną na obuwiu, która chroni materiał przed wilgocią, a jak wiadomo – buty zamszowe nie przepadają za wodą! Taka pielęgnacja pozwoli także w dużym stopniu zminimalizować powstawanie zabrudzeń. Ważne jest więc nie tylko czyszczenie butów zamszowych, ale również zapobieganie powstawaniu trudnych do usunięcia plam. Impregnację wykonuje się zaraz po zakupie nowego obuwia zamszowego, jednak nie jest to zabieg jednorazowy. Należy powtarzać co jakiś czas, a szczególnie wtedy, gdy za oknem czeka na nas deszczowa pogoda. Pamiętaj, że preparat należy nanosić jedynie na czyste obuwie.

Jak więc dbać o buty zamszowe za pomocą impregnatu? Wystarczy w sklepie obuwniczym zakupić specjalny spray przeznaczony do butów zamszowych. Następnie spryskaj nim swoje nowe botki z zamszu i pozostaw do wyschnięcia. Pamiętaj, że tego typu preparaty do pielęgnacji butów zamszowych mogą pozostawiać zabarwienia. Warto więc zabezpieczyć podłogę np. za pomocą starych gazet. Dzięki impregnacji czyszczenie obuwia zamszowego stanie się dużo łatwiejsze!