Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak dbać o skórzane buty? Kilka praktycznych wskazówek

Impregnuj już od pierwszego nałożenia

Impregnacja to pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać przynosząc do domu nową parę butów. Po co? W celu przedłużenia ich trwałości i zapewnienia im pięknego wyglądu. Impregnacja obuwia ochroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a więc niskimi oraz wysokimi temperaturami, a także przed błotem, wilgocią i solą. Sprawi, że buty będą mniej podatne na przemakanie, a jednocześnie staną się bardziej odporne na zabrudzenia. Co ważne, buty należy zaimpregnować jeszcze przed pierwszym ich założeniem. To bardzo ważne. 

Jak impregnować buty?

Specjalnie do tego przeznaczony produkt należy nałożyć na całą powierzchnię buta i poczekać, aż wyschnie. Następnie czynność powtarza się do momentu, aż preparat przestanie wsiąkać w skórę. Będzie to znak, że buty są gotowe do używania. Aby zachować obuwie w jak najlepszej kondycji, proces impregnacji warto powtarzać średnio raz w miesiącu.

Jak dbać o skórę licową?

Buty skórzane ze skóry licowej są trwałe i odznaczają się znaczną odpornością na wilgoć oraz zabrudzenia. Pielęgnacja skóry licowej jest stosunkowo łatwa. Zawsze zaczynamy od wyczyszczenia butów z kurzu, błota lub innych zabrudzeń. Można to zrobić mięciutką szczoteczką. Następnie przy pomocy ściereczki zamoczonej w ciepłej wodzie, usuwamy warstwę starej pasty i wycieramy buty do sucha.

Dobrze sprawdzi się też delikatna pianka przeznaczona do czyszczenia butów. Teraz przechodzimy do konserwacji obuwia – najlepiej przy pomocy pasty (bezbarwnej lub dopasowanej do koloru obuwia). Można również skorzystać z balsamu na bazie wosku pielęgnacyjnego i oleju mineralnego.

Jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra lakierowana?

Zastanawiasz się jak czyścić skórzane buty wykonane ze skóry lakierowanej? Musisz wiedzieć, że konserwacja skóry lakierowanej nie ogranicza się już tylko do samego oczyszczenia z kurzu i innych zabrudzeń. Równie ważne jest lakierowanie butów tak, aby nie straciły swojego pięknego połysku. Biorąc pod uwagę fakt, że lakierki są bardziej podatne na uszkodzenia, należy je czyścić po każdym użyciu. Najlepiej robić to wilgotną ściereczką wykonaną z flaneli. Można też użyć specjalnego preparatu do skór lakierowanych, np. czyścika nasączonego płynem czyszczącym. Po dokładnym osuszeniu butów można przejść do ich polerowania. Uwaga! Do nabłyszczania lakierowanego obuwia należy wybrać preparat przeznaczony wyłącznie do tego rodzaju skóry. Tylko taki faktycznie doda butom blasku, a jednocześnie wzmocni ich warstwę zewnętrzną zabezpieczając przed uszkodzeniami mechanicznymi i pękaniem.

Jak dbać o obuwie zamszowe?

A jak wygląda konserwacja obuwia zamszowego? Pielęgnacja skóry szorstkiej (a taka właśnie jest skóra zamszowa) jest dość wymagająca. Z racji tego, że zamsz jest materiałem bardzo chłonnym i podatnym na zabrudzenia warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę z gumowymi wypustkami, które podczas czyszczenia delikatnie unoszą włosie do góry i odświeżają wygląd skóry. Każde zabrudzenie usuwamy jak najszybciej – najpierw wspomnianą wcześniej szczotką a potem, gdy zabrudzenie jest nadal widoczne, letnią wodą z delikatnym detergentem. Obuwie ze skóry zamszowej dokładnie osuszamy ręcznikiem, a po całkowitym wyschnięciu impregnujemy stosowanym preparatem. Dla butów ze skóry zamszowej lub nubukowej najbezpieczniejszy jest impregnat w sprayu.

Stosuj wypełniacze, które zapobiegną deformacji

Wiemy już, jak czyścić skórzane buty oraz jak powinna wyglądać konserwacja obuwia ze skóry. Czas zatem powiedzieć sobie o jeszcze jednej niezwykle ważnej kwestii – wypełniaczach do obuwia. Mimo, że dziś zapomniane i przez to często pomijane, stanowią ważny element w kompleksowej pielęgnacji skóry. Używa się ich po to, żeby skórzane buty nie uległy deformacji w momencie, kiedy nie są używane i leżą w szafie. Dzięki wypełniaczom delikatna powierzchnia obuwia skórzanego nie ulegnie zniszczeniu, w efekcie czego buty będą wyglądać jak nowe przez dłuższy czas. Tego typu gadżet można dziś kupić w niemal wszystkich sklepach obuwniczych. Dostępne są wypełniacze do butów damskich i męskich.

Pamiętaj o pastowaniu i nabłyszczaniu

Pastowanie, to zaraz po czyszczeniu, kolejny ważny krok w pielęgnacji obuwia skórzanego. Oczywiście zabiegowi pastowania nie poddajemy obuwia zamszowego, a wyłącznie to wykonane ze skóry licowej. Pastowanie pomoże nam utrzymać powierzchnię buta w odpowiedniej kondycji. Tego typu pielęgnacja zapobiega wysuszaniu skóry oraz przedłuża jej elastyczność, w efekcie czego buty nie pękają i nie są podatne na zarysowania. Jak często pastować buty? Najlepiej po każdym czyszczeniu. Dobrze sprawdzą się tu pasty w odcieniu obuwia, które nie dość, że odżywią but, to jeszcze zakryją mniejsze uszkodzenia. Pastowanie zawsze rozpoczynaj od czubka buta, a kończ na obcasie, o ile jest wykonany ze skóry licowej. Podczas pastowania nigdy nie przesadzaj z ilością preparatu. Równa, cienka warstwa pasty w zupełności wystarczy. Po kilku godzinach usuń z butów nadmiar pasty (np. za pomocą szczotki z miękkim włosiem) i na koniec dokładnie je wypoleruj ściereczką z mikrowłókien.