Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak dbać o zamszowe buty?

Zamszowe buty cieszą się niesłabnącą popularnością już od kilku lat. Ten rodzaj obuwia świetnie się prezentuje, a na uwagę zasługują ładnie zaprojektowane modele damskie i męskie. Utrzymanie w czystości pary wykonanej z tego materiału wymaga nieco więcej pracy niż w przypadku skóry licowej. Urok zamszu tkwi w jego pięknej fakturze oraz miękkości, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji obuwia niemal po każdym założeniu. Podpowiadamy, jak nauczyć się dbać o parę z zamszu, by jej czyszczenie zajmowało niewiele czasu, a buty przez długi czas świetnie wyglądały.Impregnacja zamszowych butów – zachowajmy staranność

O buty zamszowe powinniśmy zacząć dbać od razu po wyjęciu z pudełka. Impregnację najlepiej wykonać jeszcze przed pierwszym założeniem, by zabezpieczyć delikatny materiał. Użyjmy do tego celu specjalnego preparatu – poprośmy sprzedawcę o dobranie odpowiedniego środka. Warstwa impregnatu ma chronić zamsz przed wodą i brudem. Pamiętajmy jednak, że nasze eleganckie czółenka, czy miękkie mokasyny nie są przeznaczone do biegania po kałużach!

Odpowiednie czyszczenie podstawą pielęgnacji zamszu

Buty z zamszu czyścimy po każdym założeniu. Służy do tego specjalna szczotka wyposażona w gumowe wypustki. Ich rolą jest usuwanie zabrudzeń, mają również za zadanie podnosić włoski, z których składa się zamsz. Dzięki temu powierzchnia buta jest dobrze oczyszczona i odświeżona, a uniesiony meszek świetnie się prezentuje. Istnieją różne techniki usuwania zabrudzeń z zamszu. Niewielkie plamy możemy spróbować wyeliminować za pomocą gumki, czyli specjalnej kostki przeznaczonej do czyszczenia zamszu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zakup profesjonalnego odplamiacza, który nakładamy na zaplamioną powierzchnię specjalną szczoteczką. Pamiętajmy, że w Internecie znajdziemy wiele domowych sposób na skuteczne oczyszczenie butów z zamszu, począwszy od ich moczenia w wodzie z płatkami mydlanymi, poprzez wcieranie mleka, na pocieraniu skórką od chleba kończąc. Jeśli jednak zależy nam na tym, by buty długo zachowały estetyczny wygląd, korzystajmy z kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji zamszu i nie pomijajmy obowiązkowego czyszczenia po każdym założeniu.

Kilka zasad obchodzenia się z zamszem

Mokre obuwie zamszowe suszymy zawsze z dala od źródeł ciepła i słońca – mogą one zniszczyć materiał oraz go nieodwracalnie odbarwić. Wypchajmy buty gazetami, zostawmy na wycieraczce i poczekajmy, aż papier wchłonie wodę. Cały proces możemy przyspieszyć, często wymieniając gazety. Buty zamszowe, zabrudzone błotem najlepiej pozostawmy do wyschnięcia. Jakiekolwiek przedwczesne działanie może spowodować wtarcie zabrudzenia w powierzchnię zamszu i powstanie nieestetycznych plam. Brud zdecydowanie łatwiej uda nam się usunąć szczotką, gdy powierzchnia będzie sucha – wystarczy go wtedy delikatnie wymieść. Pamiętajmy, by w nieużywaną parę włożyć prawidła, dzięki którym buty zachowają ładny kształt.

Buty wykonane z zamszu są wygodne i świetnie się prezentują, warto więc mieć w szafie chociaż jedną, modną parę – czółenka, sandałki, półbuty, czy mokasyny. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, a pamiętanie o kilku prostych zasadach sprawi, że nasze buty długo będą dobrze się nosić i świetnie przy tym prezentować.