Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak dobrać buty do figury?

O ciele słów kilka

 

Żadna z nas nie rodzi się doskonała. Problemy z cerą czy skłonność do tycia spędzają sen z powiek wielu kobietom, które wbrew przeciwnościom losu pragną prezentować się jak najlepiej. Szczęśliwie dla nas żyjemy w czasach, w których wiedza i środki niezdbędne do wydobycia wewnętrznego piękna są na wyciągnięcie ręki. Gdy już upora się z tymi problemami, nadchodzi czas, by jak najefektywniej wykorzystać wszystkie atuty, które dała nam natura.

Jedną z ważnych kwestii przy doborze ubrań jest nasza figura. Nie ma lepszej czy gorszej figury – po prostu przy niektórych jej typach zachowanie ładnego wyglądu wymaga mniej wysiłku. Umiejętnie dobierając elementy stylizacji będziemy prezentować się nieziemsko pomimo niedoskonałości, takich jak zbyt szerokie ramiona czy za grube łydki. Kluczem do sukcesu jest poznanie swojego ciała, słowem – szczere i krytyczne przyjrzenie się sobie w lustrze, by zbadać, jak prezentują się poszczególne części ciała. Dzięki temu będzie można dobrać sobie ubrania w taki sposób, by podkreślić zalety sylwetki, jednocześnie kamuflując jej wady. Wymaga to nieco wysiłku, ale warto! Nikt nie zadba o Ciebie tak dobrze, jak Ty sama.

Pamiętaj, że figura każdej kobiety jest inna – różne są także długości oraz kształt nóg i stóp, a i te czynniki należy brać pod uwagę wybierając sobie buty. To temat rzeka… W niniejszym wpisie ograniczymy się do ogólnych porad dotyczących 5 najczęstszych typów kobiecych figur, abyś miała solidne podstawy do zagłębienia się w temat samodzielnie, w przyszłości, wykorzystując wiedzę różnych osób z różnych krajów. Jak dobrze mieć Internet!

1. Klepsydra

 

Klepsydra – to typ figury o zbliżonych długościach ramion i bioder oraz krótszą, wciętą talią. Jeśli to opisuje Ciebie, to masz się z czego cieszyć! To najbardziej pożądany dla kobiety kształt ciała i daje dużą swobodę w doborze ubrań i, co za tym idzie, butów do nich. Nie bój się poeksperymentować, będziesz prezentować się zjawiskowo zarówno w butach na wysokim, jak i niskim obcasie; nie bój się także platform i butów na koturnie. Jedynie w przypadku tych ostatnich powinnaś ograniczyć się do butów o lżejszym fasonie, aby nie „obciążały” optycznie nogi. Tym, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jest długość Twoich nóg. W naszej części Europy przyjmuje się, że nogi powinny stanowić 40% wysokości ciała, i taki najlepiej przyjąć punkt odniesienia.

Jeśli masz krótkie nogi, to chcesz je wizualnie wydłużyć. Dobierz więc:

 • buty bez poprzecznych elementów typu wzorków czy sprzączek (wizualnie skracają nogi!)
 • buty z okrągłymi noskami (buty w szpic mogą wyglądać nienaturalnie)
 • jasne buty, cieliste czy pudrowe

 

Przy długich nogach nieocenione okażą się wysokie kozaki, najlepiej za kolano.

 

2. Gruszka

 

Gruszka – to typ figury o szerokich biodrach i wąskich ramionach. Jest uważanych za atrakcyjny wśród latynosów. Kłopotem może być budowa nóg. Typowe dla gruszek są mocno zbudowane nogi, co zmniejsza nam wybór przy doborze obuwia.

Jeżeli masz masywne nogi, to:

 • Twoimi przyjaciółkami będą buty damskie na słupku oraz buty na koturnie, takie jak sneakersy (żadnych wysokich obcasów!)
 • unikaj butów przed kolano (mogą wizualnie poszerzyć nogi)
 • zrezygnuj z poprzecznych elementów, ale:
 • aby zrównoważyć wąską górę ciała, postaw na buty, które rzucają się w oczy; jaskrawe, kolorowe, z wzorkami, jakie wpadną Ci w oko. Dotyczy tylko gruszek! Przy innej budowie ciała radzimy wybrać buty, które nie zwracają na siebie uwagi – ciemniejsze, bez dodatków.

 

3. Jabłko

 

Jabłko – to typ figury charakteryzujący się brakiem wcięcia w talii, niekorzystnie prezentującym się brzuszkiem i mocną klatka piersiową. Jest to budowa ciała często występująca wśród Polek, w efekcie na naszym rynku nie sprawia trudności znalezienie sobie takich ubrań, które wyeksponują to, co w niej najlepsze – wyraźnie zarysowaną linię biustu oraz ładne, szczupłe nogi. Szczupłe nogi będą się dobrze prezentować w dowolnym rodzaju obuwia, ale będąc jabłkiem musisz pamiętać o konieczności zrównoważenia nim górnej połowy ciała.

Mając sylwetkę jabłka założysz:

 • buty na wysokim słupku bądź buty na koturnie. Botki, czółenka, kozaki – wszystko jest do Twojej dyspozycji
 • buty o jasnych kolorach (odwrócą uwagę od góry)

 

4. Kolumna

 

Kolumna – to typ figury pozbawiony wcięcia w talii, z ramionami i biodrami o zbliżonej szerokości i stosunkowo szczupłych nogach. Według statystyk ma taką niemal połowa kobiet na świecie. Panie o takiej budowie ciała powinny skupić się na takich stylizacjach, które zarysują i podkreślą pożądane walory kobiecego ciała. Właściwie dobrane luźne sukienki mogą na tym polu zdziałać cuda! Warto również zainteresować się tzw. rurkami.

Interesować Cię będą:

 • buty na wysokim obcasie (ale nie cienkim)
 • klasyczne buty damskie na niskim obcasie
 • buty o zaokrąglonym nosku

 

5. Rożek (odwrócony trójkąt)

 

Rożek – to typ figury o szerokich ramionach, wąskiej talii oraz długich, zgrabnych nogach. Jest domeną modelek oraz pań zajmujących się sportem. Cała sztuka polega na optycznym zmniejszeniu ramion przy jednoczesnym poszerzeniu okolic bioder.

Przy takiej sylwetce najodpowiedniejsze dla Ciebie będą:

 • buty na wysokim obcasie
 • buty ekstrawaganckie, przyciągające wzrok

 

Nie omówiliśmy tu całościowo wybranego zagadnienia; ograniczyliśmy się raczej do samego wierzchołka góry lodowej. Pamiętaj, że istnieje znacznie więcej niewymienionych tutaj kwestii mających wpływ na to, w jakich butach będziesz prezentować się najlepiej, a o samej ilości kombinacji i wyjątków od reguł można by napisać na ten temat książkę, a nawet kilka. Ale nie zniechęcaj się – teoria teorią, ale Ty masz się w butach czuć wygodnie i atrakcyjnie. A jeśli dzieje się tak wbrew teorii, to tym gorzej dla niej. 😉

Leave A Comment