Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak dobrać rozmiar buta?

Zaczynasz swoją przygodę z kupowanie butów przez internet i chcesz wiedzieć, jak dobrać rozmiar butów do Twojej stopy? Jest na to kilka sposobów i ciekawych porad, które pomogą w wyborze odpowiedniego obuwia. Sam wiesz, jak ważna jest to decyzja. Wpłynie ona na komfort, samopoczucie oraz wygodne użytkowania. Pamiętaj, że źle dobrane buty mogą spowodować nie tylko deformację stopy, ale również wyrobić w Tobie złe nawyki w chodzeniu, które wpłyną na postawę, a także kręgosłup. Dlatego nie lekceważ tego problemu i przed zakupem zmierz swoją stopę, sprawdź tabelę rozmiarów oraz zorientuj się w rozmiarówkach stosowanych przez topowe marki obuwnicze.

Rozmiarówki marek obuwniczych

Niestety, ale producenci obuwia nie stosują jednolitych rozmiarówek – dzieje się tak również w przypadku topowych marek. Dlatego też buty o rozmiarze 38 nie są sobie równe i u jednego producent mogą być mniejsze, a u drugiego za duże na Twoją stopę. Jak w takim wypadku dobrać rozmiarów butów kupując je przez internet? Najlepiej nie kierować się intuicją i lepiej zaufać markom, które już znasz i nosisz z powodzeniem od wielu lat. Większość sklepów internetowych z obuwiem nie pracuje na standardowych ujednoliconych tabelach z powodu braku jednej standaryzacji branżowej. Jeżeli taka tabela się pojawia, to jest to wyłącznie wartość orientacyjna i przy zakupie obuwia powinieneś kierować się faktyczną długością swojej stopy.

mierzenie długości stopy

Model buta i odpowiedni kształt stopy

Dlaczego model buta i kształt stopy jest taki ważny? Ponieważ różne typy obuwia pasują do różnych stóp. Przykładowo buty ze spiczastym noskiem powinno się kupować o rozmiar większy niż te z okrągłym lub kwadratowym. Dodatkowo buty z ostrym zakończeniem są dedykowana dla osób z wąskimi stopami. Jeżeli Twoja stopa jest szersza, to prawdopodobnie zakup skończy się reklamacją lub wymianą na wygodniejszy model, ze względu na nieprzyjemny ucisk w jej górnej części. Buty o rozmiar większe powinny być kupowane w przypadku obuwia sportowego lub tego na zimę, które jest wyposażone w ocieplane futerko. Kupując wysokie buty z zapięciem, również poważnie się zastanów nad jego rodzajem oraz podsumuj swoje poprzednie doświadczenie z tego typu obuwiem. Jak dobrać rozmiar butów? Poznaj dokładnie ich budowę oraz kształt, który powinien być idealnie dopasowany do Twojej stopy.

Mierzenie długości stopy w domu

Wydaje się to całkiem proste, ale jest kilka zasad, z których możesz nie zdawać sobie sprawy przy mierzeniu. Po pierwsze pora dnia. Nigdy nie należy mierzyć stopy o poranku, najlepszą porą jest wieczór, ponieważ wtedy są one największe. Sezonowość również wpływa mocno na rozmiar Twojej stopy. W miesiącach letnich ze względu na większe temperatury stopy są bardziej opuchnięte niż zimą. Dlatego kupując sandały na cieplejsze miesiące, z pewnością będziesz musiał kupić przynajmniej o rozmiar większe. Kolejną złą wiadomością jest to, że stopy z wiekiem również nam rosną. Dlatego najlepiej mierzyć je przy każdym zakupie obuwia. Zwłaszcza kiedy bywasz w sklepach obuwniczych tylko od czasu do czasu i stawiasz na wielosezonowe modele z klasycznym wzorem. Zawsze musisz pamiętać, że zakup odpowiednich butów to Twoja samodzielna decyzja i dlatego warto podejść do tego z rozsądkiem.

Jak zmierzyć stopę w domu?

To bardzo prosta metoda, która zajmuje tylko kilka minut, ale pozwoli Ci uniknąć poważnej katastrofy, jaką jest źle dobrane obuwie. Potrzebna będzie Ci kartka papieru, którą stawiasz na ziemi i przykładasz do niej stopę. Przy pomocy ołówka narysuj dokładnie kształt swojej stopy, pamiętając również o tym, że powinna tworzyć ona kąt prosty z podłogą. Potem zrób to samo z drugą stopą. Na obrysie zaznacz za pomocą kropek krańcowe punkty stopy, czyli wierzchołek dużego palca oraz pięty i przy pomocy linijki zmierz dokładnie jej długość co do milimetra. Upewnij się, która stopa jest większa i dodaj do swojego pomiaru rezerwę około 0,5 cm. Otrzymany wynik pozwoli Ci na porównanie go z tabelą konkretnego rozmiaru obuwia i wyboru najkorzystniejszej dla Twojej stopy opcji.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar buta?

Podsumowując, jak dobrać rozmiar buta przez internet, żeby nie być rozczarowanym i uniknąć reklamacji? Trzeba bardzo dobrze poznać dokładny kształt stopy oraz zmierzyć jej rozmiar. Najlepiej zrobić to przed każdą decyzją o zakupie butów czy to w salonie stacjonarnym, czy w internetowym sklepie z obuwiem. Warto również, abyś kierował się swoim doświadczeniem oraz opinią innych znajomych. Niestety rynek obuwniczy nie jest standaryzowany i rozmiary w zależności od producenta znacznie się różnią od tych podawanych w tabelach. Odpowiedni model i rodzaj obuwia to bardzo ważna decyzja, która wpłynie na komfort Twojego poruszania się, a nawet stan zdrowia kręgosłupa, nóg i stóp. Dlatego zawsze kieruj się rozsądkiem i kupuj modele z dodatkowym zapasem milimetrów, bo stopa zmienia swój rozmiar nie tylko latem i zimą, ale nawet w ciągu dnia lub ze względu na poważny wysiłek fizyczny.