Wielkimi krokami zbliża się sezon jesienno-zimowy. W Polsce o tych porach roku na ulicach i chodnikach zalega śnieg, błoto, woda oraz sól. W takich warunkach nietrudno o zabrudzenia kozaków czy botków. Jak wyczyścić buty zamszowe? Czym czyścić zamsz, by skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia i przywrócić skórzanym butom nienaganny wygląd?
Jak wyczyścić buty zamszowe?
W sezonie jesienno-zimowym na polskich ulicach królują buty z naturalnej skóry licowej lub zamszowej. Ten materiał, za sprawą wodoodporności, idealnego dopasowania do stopy oraz przepuszczalności powietrza, to najlepsza opcja na chłód i wilgoć. Co zrobić w sytuacji, gdy nasze botki zamszowe lub kozaki zamszowe się zabrudziły? Zamszowych butów nie można w całości zamaczać w wodzie czy prać w pralce. Wszelkie plamy czy zabrudzenia usuwa się punktowo, przy pomocy odpowiednich, przeznaczonych do tego rodzaju skóry naturalnej środków. By trwale nie zniszczyć butów z zamszu, niewskazane jest stosowanie wybielaczy lub innych silnie żrących środków chemicznych, które mogą odbarwić skórę.
Jak wyczyścić buty zamszowe z drobnych zabrudzeń i kurzu?
Najlepiej robić to na sucho. Do usunięcia zabrudzeń warto sięgnąć po szczotkę z miękkim włosiem lub specjalną gumkę do zamszu – takie akcesorium można kupić w wielu sklepach obuwniczych. Szczotka lub gumka – suche lub delikatnie zwilżone wodą – powinny usunąć drobne zabrudzenia i kurz. Ważne, by buty czyścić z włosem, a nie pod włos, a szczoteczką lub gumką wykonywać ruchy wyczesywania brudu. W przypadku zamszowych butów dobrze jest reagować od razu, gdy tylko pojawi się plama – wtedy istnieje znacznie większa szansa, że zabrudzenie uda się w całości usunąć, bez szkody dla butów.
Jak wyczyścić buty zamszowe z poważniejszych zabrudzeń lub zacieków z soli?
W tym wypadku nieocenioną pomocą będzie zastosowanie odpowiedniego środka. Na rynku preparatów do czyszczenia zamszu jest duży wybór, np. mydło, pianka czy kostka czyszcząca. Środki te należy stosować według zaleceń producenta. Najczęściej ten proces wygląda tak, że buty zamszowe najpierw czyści się szczotką lub gumką na sucho, Kolejny krok to użycie odpowiedniego preparatu. Z reguły nakłada się go przy pomocy miękkiej szmatki, gąbki lub szczotki i czyści miejsca, gdzie są zabrudzenia. Nadmiar preparatu należy usunąć czystą wilgotną szmatką lub gąbką. Buty pozostawia się do wyschnięcia, a później jeszcze raz szczotkuje. Zamszowe buty najlepiej suszyć w zacienionym miejscu – promienie słoneczne mogą spowodować, że na ich powierzchni pojawią się przebarwienia lub plamy. By buty szybciej wyschły, do ich środka można włożyć zmięte gazety lub papier, który wchłonie część wody i przyspieszy wysychanie.
Czym czyścić zamsz?
Do czyszczenia zamszu można stosować sklepowe specyfiki lub wypróbować usunąć zabrudzenia domowymi sposobami. Użycie profesjonalnych preparatów to gwarancja skuteczności oraz bezpieczeństwa dla tego rodzaju skóry naturalnej. Pianki czy kostki czyszczącej używa się bez wody na sucho lub z niewielką ilością wody – dokładne zalecenia i sposób użycia znajdują się na ich opakowaniu. Preparatem czyści się zabrudzenia do momentu, aż gąbka czy ściereczka będą czyste. Resztki środka należy usunąć, np, zbierając je czystą szmatką. Specyfiki do czyszczenia zamszu usuwają nie tylko plamy czy zacieki z soli, ale także likwidują świecące miejsca czy delikatne otarcia, które są powszechnym problemem skóry zamszowej. Po wysuszeniu butów, warto użyć impregnatu, który zabezpiecza buty przed przemakaniem oraz zabrudzeniami.
Jeśli chodzi o domowe sposoby, to do czyszczenia zamszowych butów stosuje się m.in. mieszankę sody oczyszczonej z mlekiem lub też samą sodę z niewielką ilością wody, by powstała z tego gęsta papka. Zamiast gumki do zamszu, można spróbować wyschniętej skórki chleba lub gumki do mazania. Należy jednak pamiętać, że skuteczność tych metod nigdy nie dorówna profesjonalnej chemii i akcesoriom do czyszczenia zamszu.