Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak pielęgnować buty zimą?

Zima nie rozpieszcza naszych butów. Brudny śnieg, sól używana do posypywania chodników oraz ulic czy pełno wody podczas roztopów. Z tym wszystkim musi zmierzyć się zimowe obuwie. Jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, nie pomoże nawet najlepszy szewc, buty będą nadawać się do kosza. A pielęgnacja obuwia zimowego nie jest wcale taka trudna i – co ciekawe – nie trzeba nawet kupować specjalnych środków. Wystarczy to, co mamy w domu. Oto cztery kroki do pięknych, trwałych i niezniszczonych zimowych butów.

Kiedy wyjmiesz zimowe buty z szafy czy pudełka z pewnością będą lekko zakurzone. Oczyść je z kurzu za pomocą miękkiej szmatki i wypoleruj, jeśli jest taka potrzeba. Jeżeli wypolerowałaś je po poprzednim sezonie zimowym, całkiem możliwe, że będą potrzebować jedynie szybkiego oczyszczenia szczotką do butów. Pamiętaj, by używać jej ostrożnie, nie chcesz przecież ich porysować. Dlatego też wybierz szczotkę o sztywnym, ale miękkim włosiu.

Zamaskuj zarysowania oliwą z oliwek

Choćbyśmy bardzo uważały, nie unikniemy zarysowań na powierzchni kozaków. W końcu przecież kupiłyśmy je po to, by w nich chodzić. A jeśli nie mamy zbyt wielu par zimowego obuwia, przemierzamy w nich ulice codziennie. Kiedy tylko zobaczymy nowe zarysowania na butach, przetrzyjmy je oliwą z oliwek, która nie tylko zamaskuje ryski, ale też nada im połysk i delikatnie zmiękczy skórę.

Usuń plamy z soli sokiem z cytryny

Sól na chodnikach, choć zapobiega wielu wypadkom, jest wręcz zabójcza dla naszych butów. Pamiętaj, by plamy z niej usunąć zaraz po powrocie do domu. Jak to zrobić? Nałóż na nie mieszankę (50/50) świeżego soku z cytryny (lub octu) i wody. Tak przygotowaną pastą usuniesz nie tylko plamy z soli, ale też inny brud. Następnie pozwól butom wyschnąć, po czym natychmiast je wypoleruj. Możesz natrzeć je też oliwą z oliwek.

Do przechowywania wykorzystaj plastikowe worki

Po zakończeniu sezonu zimowego trzeba zadbać o odpowiednie przechowywanie kozaków. Warto wykorzystać w tym celu plastikowe reklamówki. Nie chodzi oczywiście o to, by obuwie do nich wrzucić. Zróbmy dokładnie na odwrót, a więc niepotrzebne reklamówki (zwinięte) umieśćmy w cholewkach butów. Dzięki temu prostemu trikowi buty zachowają swój kształt.