Brzydko pachnące stopy mogą prowadzić do wstydliwych momentów i negatywnej reakcji otaczających nas osób. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, jak walczyć z brzydkim zapachem bez konieczności kupowania nowego obuwia, ani znajdowania nowych znajomych…
Odświeżanie naturalne
- Rada 1: Zanim zaczniesz walczyć z przykrym zapachem, dokładnie przeanalizuj źródło jego pochodzenia.
Jeśli wkładki w Twoich butach są wilgotne lub uszkodzone, to wyjmij je i wysusz, lub kup wkładki przeciwdziałające rozwijaniu się bakterii i grzybów. - Rada 2: Wysusz całe buty, umieszczając je na słońcu lub na grzejniku.
Wyjmij sznurówki i podnieś język butów do góry, dzięki czemu obuwie wyschnie szybciej. Dzięki temu, że buty będą suche, szansa na rozwinięcie się bakterii jest znacznie mniejsza. - Rada 3: Kup cedrowe wkładki do butów.
Drewno cedrowe działa przeciwgrzybiczo oraz pomaga zwalczać brzydki zapach. Dodatkowo jego zapach jest świeży i lekki, co stanowi idealną alternatywę dla złych zapachów, ale również stanowi idealne rozwiązanie, jeśli po prostu chcesz, aby Twoje obuwie pachniało.
- Rada 4: Zamroź swoje buty!
Włóż parę butów do plastikowej siatki i włóż ją do zamrażalnika na całą noc. Najlepiej, jeśli następnego dnia wystawisz je na słońce, aby mogły się naturalnie odmrozić i wyschnąć. Ta metoda jest mniej popularna niż inne, ponieważ wiele osób uważa, że mróz jednak nie zabija bakterii, a jedynie pozbywa się przykrego zapachu na pewien czas. Najlepiej wypróbuj ją sama.
- Rada 5: Używaj ściereczek zapachowych oraz odżywek do tkanin.
Weź dwie ściereczki i zroluj je w kulkę, wkładaj je do buta po każdym użyciu. Buty powinny przeniknąć zapachem ściereczek lub odżywek oraz pozbyć się wilgoci.
- Rada 6: Korzystaj z parowych pralek lub z takich funkcji zmywarek lub suszarek.
Para może pomóc wyeliminować bakterie znajdujące się w brzydko pachnących butach. Jeśli wiesz, że buty mogą być moczone, koniecznie wypróbuj tą metodę. - Rada 7: Poczuj cytrusową świeżość!
Możesz wybrać skórkę cytryny, grejpfruta, pomarańczy lub limonki. Dzięki olejkom zawartym w skórce tych cytrusów zapach jest świeży i niesamowicie przyjemny. Zostaw skórkę w butach przynajmniej na noc. Zabieg powtarzaj wedle upodobań 🙂
- Rada 8: Wypróbuj olejki
Możesz zakroplić buty odrobiną olejku zapachowego, na przykład lawendowego. Jedna, dwie krople powinny wystarczyć. Nie dość, że pomoże to pozbyć się brzydkiego zapachu, to doda też nowy, świeży i przyjemny, dopasowany do Twoich upodobań.
Odświeżanie chemiczne
- Rada 1: Użyj przeciwgrzybicznych środków.
Niezależnie czy jest to spray przeciwgrzybiczny czy antybakteryjny proszek, łatwo możesz go zakupić w aptekach lub drogeriach, a także w Internecie. Proszku używają zazwyczaj sportowcy, jednak doskonale sprawdzi się w przypadku każdej innej osoby z problemem przykrego zapachu obuwia. Jeśli i Ty uprawiasz sport, możesz także użyć kremów, balsamów lub innych mieszanek z olejkiem z drzewa herbacianego, aby zwalczyć grzyby. - Rada 2: Upierz buty!
Wyjmij z nich wkładki oraz sznurówki, następnie włóż w poszewkę od poduszki. Pierz je w około 40-50 stopniach, najlepiej dwukrotnie, następnie pozwól butom wyschnąć.
- Rada 3: Użyj sody oczyszczonej
Jeśli sztuczka z zamrażaniem butów nie zadziałała, wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej do butów i pozwól im chłonąć zapach przez noc. Wbrew pozorom zwykła soda oczyszczona może być używana jako proszek przeciwgrzybiczny. Możesz także spróbować wymieszać sodę ze sproszkowanym tlenkiem cynku. Wymieszaj je w równych proporcjach. Tlenek cynku ma właściwości przeciwbakteryjne oraz pomaga zwalczyć brzydki zapach. Oczywiście, po całym zabiegu stosowania tej metody wytrzep dokładnie buty, aby uniknąć białego proszku na Twoich stopach. - Rada 4: Kupuj gotowe odświeżacze do butów w sklepach.
Większość z nich posiada czynniki antybakteryjne, a także usuwa nieprzyjemny zapach. Można je kupić na przykład w drogeriach.
- Rada 5: Odkaź buty alkoholem.
Ta metoda jest szczególnie polecana w przypadku butów, których nie można prać. Uformuj kulkę z waty i nasącz ją alkoholem, takim jak spirytus. Następnie szoruj kulką całe wnętrze obuwia. Dzięki tej metodzie nie uszkodzisz butów, a zdezynfekujesz je. - Rada 6: Czy wiesz, że pomóc Ci może żwirek dla kota?
Tak! To dzięki jego funkcjom chłonnym możesz go wykorzystać do odświeżenia butów. Wsyp go do czystej skarpetki, następnie włóż ją do buta. Pozostaw na całą noc. Żwirek absorbuje nie tylko wilgoć, ale i nieprzyjemny zapach. - Rada 7: Użyj wody i octu.
Chociaż ta mieszanka bardziej kojarzy się nam wszystkim z myciem lodówki, idealnie nadaje się też do pozbycia się przykrych zapachów z Twojego obuwia. Rozcieńcz 50 % wody z 50 % octu i umieść w spryskiwaczu, takim jak ten do kwiatów czy z płynem do czyszczenia szyb. Następnie spryskaj miksturą wnętrze butów. Jeśli się spieszysz, możesz wysuszyć buty suszarką.
Czy wiesz, że…?
- Brzydki zapach Twoich butów najczęściej jest spowodowany bakteriami, które się w nich rozwinęły. Dodatkowo, jeśli masz problem z potliwością stóp, jest to dla bakterii i grzybów idealne środowisko do rozwoju.
- Jak uniknąć brzydkiego zapachu? Najlepiej zaraz po kąpieli lub prysznicu posmaruj stopy miętowym preparatem. Najlepiej antybakteryjnym, pamiętaj aby dokładnie pokryć całą stopę, nie zapominając o paznokciach i palcach.
- Czy mogę użyć dezodorantu w proszku, aby pozbyć się zapachu? Jest to dobra, tania i szybka metoda, jednak nie zalecamy jej. Bardzo możliwe, że ten proszek może podrażnić Twoje stopy.
- Jak uniknąć brzydkiego zapachu gdy nie noszę skarpet? Najlepiej użyć proszku antybakteryjnego do Twoich butów zanim je założysz, dzięki czemu nie rozwiną się bakterie.
- Aby pozbyć się brzydkiego zapachu nowo zakupionych butów możesz także zastosować metody podane powyżej.
- Zamiast zwykłego octu możesz także użyć octu jabłkowego.
- Aby uniknąć brzydkiego zapachu, staraj się wybierać obuwie skórzane, ponieważ skóra pochłania pot oraz oddycha, dzięki czemu nie rozwiną się bakterie, ani nie pojawi się brzydki zapach.