Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak prać buty w pralce i ręcznie?

Częste noszenie butów naraża je na zabrudzenia. Deszcz, błoto, a nawet śnieg pozostawiają na nich ślady, sprawiając, że tracą swój idealny wygląd i pokrywają się nieestetycznymi plamami. W takich sytuacjach pozostaje tylko jedno – dokładne wyczyszczenie ulubionych trampek, adidasów czy skórzanych botków. Zastanawiasz się, jak prać buty, aby się nie zniszczyły? Mamy kilka sprawdzonych sposobów, aby obuwie odzyskało świeżość i czystość!

Pranie butów – co warto wiedzieć przed czyszczeniem obuwia?

pranie butów

Każda z nas, prędzej czy później, staje przed koniecznością dokładnego wyczyszczenia obuwia. Co warto wiedzieć o praniu butów? Masz dwa sposoby na usunięcie z nich zabrudzeń – wrzucenie ich do pralki lub ręczne oczyszczenie cholewki i podeszwy. Wybór właściwej metody jest zależny od materiału, z jakiego wykonano obuwie. Syntetyki idealnie nadają się do szybkiego wyczyszczenia w bębnie maszyny, podczas gdy z modeli zamszowych i skórzanych warto usunąć zabrudzenia ręcznie. Pamiętaj też, że nie wszystkie tworzywa mogą być narażone na kontakt z wodą, która nie przywróci im świeżości, a wręcz przeciwnie. Może całkowicie zniszczyć Twoje ulubione obuwie!

Pranie butów w pralce. Przygotuj obuwie do czyszczenia

Jakie obuwie może być prane w pralce? Przede wszystkim wygodne tenisówki i trampki. Zachowaj jednak szczególną ostrożność w przypadku tych klejonych – modele z niskiej jakości materiałów mogą ulec rozklejeniu, w szczególności, gdy czyścisz je co miesiąc. W pralce możesz także odświeżyć adidasy, które doskonale radzą sobie z mechanicznym usuwaniem zabrudzeń.

pranie butów w pralce

Aby pranie butów w pralce przynosiło oczekiwane efekty, konieczne jest odpowiednie przygotowanie obuwia do czyszczenia. Od czego zacząć? Oczywiście od przeczytania metki! Choć wiele z nas zapomina o zapoznaniu się ze wskazówkami producenta, to jednak chwila poświęcona na rozszyfrowanie symboli może pomóc nam uratować ulubione modele przed zniszczeniem. Sprawdź, jak prać buty – w jakiej temperaturze, w pralce czy ręcznie i upewnij się, w jaki sposób należy je suszyć.

Kolejnym krokiem jest dokładne wytrzepanie obuwia z piasku i błota, a następnie delikatne wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc szczoteczką. Jeśli decydujesz się na pranie butów w pralce, nie zapomnij także o wyciągnięciu sznurówek i wkładek, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie ich w specjalnym worku do prania. Dzięki niemu unikniesz ewentualnego zahaczenia i otarcia obuwia o dziurki znajdujące się w bębnie maszyny.

Wyczyść ulubione sneakersy, czyli jak prać buty sportowe, aby się nie zniszczyły

jak prać buty sportowe

Każda kobieta ma w swojej szafie przynajmniej jedną parę trampek lub sneakersów, które chętnie ubiera nie tylko na co dzień, ale także w trakcie dalekich wypraw. Jak prać buty sportowe w pralce, aby się nie rozkleiły i posłużyły Ci w trakcie wielu kolejnych treningów? Po uprzednim przygotowaniu obuwia należy włożyć każdy but do woreczka. Możesz także wykorzystać do tego poszewkę. Wrzucenie adidasów luzem do maszyny, w szczególności, gdy zostały wykonane z siateczki lub cienkiego materiału, może powodować zaciąganie nitek, a czasami nawet powstawanie dziur. Dobrym pomysłem jest również wypełnienie pralki ręcznikami lub kocem. Pranie butów sportowych powinno trwać około 30 minut, a temperatura wody nie może przekroczyć 30 stopni. Pamiętaj, aby nie odwirowywać obuwia!

Jak prać buty skórzane i zamszowe – w pralce czy ręcznie?

Jeśli zastanawiasz się, jak prać buty zamszowe lub skórzane w pralce, to jak najszybciej zapomnij o tym pomyśle! Wrzucenie obuwia wykonanego z naturalnych materiałów do bębna maszyny może skończyć się dla niego wręcz tragicznie. Podobnie jest w przypadku modeli, które mają wykończenia z jednego z tych tworzyw. Zamiast prania butów w pralce wybierz czyszczenie ręczne, będące nie tylko bezpieczną, ale także skuteczną metodą na usunięcie z nich zabrudzeń. Pamiętaj, że zamsz i skóra nie lubią wilgoci, dlatego uważaj, aby ich za bardzo nie przemoczyć. W trakcie suszenia nie stawiaj ich obok kaloryferów – pozwól im wyschnąć naturalnie przez przynajmniej jeden dzień.

jak prać zamszowe buty

Jak prać buty skórzane? Zacznij od zakupu produktów, które ułatwią Ci usunięcie z nich błota, plam lub zacieków po zimowym śniegu. Przed ich użyciem delikatnie oczyść obuwie przy pomocy szczoteczki do tego materiału. Możesz także użyć specjalnego mydła. Po wyschnięciu nanieś preparat na cholewkę, a następnie delikatnie wmasuj go w materiał. Odczekaj chwilę i aplikuj pastę odbudowującą, po której doskonale sprawdzi się także specjalna farba do butów skórzanych. Po zakończeniu nie zapomnij o zaimpregnowaniu materiału, aby przedłużyć efekt świeżości i idealnego wyglądu.

Jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz kupować środków do czyszczenia, możesz także wykorzystać delikatnie zwilżoną szmatkę. Z jej pomocą z łatwością usuniesz ze skóry drobne zabrudzenia. Sposób ten sprawdza się równie doskonale w przypadku butów zamszowych. Co zrobić, gdy zauważysz na obuwiu odbarwienia? Wystarczy, że wykorzystasz specjalną pastę koloryzującą, która z łatwością zamaskuje jaśniejsze plamy i przywróci cholewce perfekcyjny wygląd.

Ręczne pranie butów

Pranie butów w pralce to nie jedyny sposób na usunięcie z nich zabrudzeń. Drugą, czasami także bezpieczniejszą metodą jest pranie ręczne. Przygotowanie obuwia jest identyczne . Należy wyjąć z niego sznurowadła i wkładkę, a następnie delikatnie je namoczyć przy pomocy gąbki lub szmatki zwilżonej wodą. W trakcie czyszczenia nie zapomnij także o podeszwie – w tym celu warto użyć szczoteczki do zębów, dzięki której z łatwością usuniesz ze spodu obuwia piasek, zaschnięte błoto i kamienie. Po wyschnięciu możesz na nowo cieszyć się idealnym wyglądem swoich butów, nawet białych trampek!

jak ręcznie prać buty

Jak prać białe buty ręcznie? Nie pomijaj żadnego z wymienionych wyżej kroków, jednak zamiast czystej wody możesz użyć mieszanki z dodatkiem sody oczyszczonej (2-3 łyżeczek) lub odrobiny soku z cytryny. Przed wypraniem sznurówek i pozostawieniem obuwia do wyschnięcia warto także wykorzystać zwykłą pastę do zębów o działaniu wybielającym. Zmniejszy ona ryzyko wystąpienia nieestetycznych, żółtych lub szarych plam.