Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak rozwiązać problem obcierających butów.

Kupiłaś sobie nowe buty i nie możesz ich nosić, ponieważ mocno cię obcierają? Dowiedz się, jak rozwiązać problem. Kilka sprawdzonych sztuczek pomoże ci uniknąć obtarć, odcisków i krwawienia.

Zakup nowych butów na specjalne okazje zwykle nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Pierwsze wyjścia kończą się wielkimi odciskami i ogromnym bólem stóp. Nie ma co ukrywać – obcierające buty to autentyczna zmora, i to nie tylko kobiet.

Czy wiesz, że tego całego bólu i dyskomfortu można bez problemu uniknąć? Poznaj dziś z nami kilka sprawdzonych sposobów na obcierające buty. Już nie będziesz musiała chodzić w starych szpilkach pomimo tego, że właśnie kupiłaś sobie nowe. Nowe obuwie może być równie wygodne jak to, noszone przez lata.

Przecież kupujemy buty właśnie po to, aby w nich chodzić. Na nic zdaje się obuwie, którego nigdy nie zakładamy, ponieważ jest niewygodne i bardzo obciera nasze stopy. Od dziś problem ten już nie będzie cię dotyczył, ponieważ dzięki kilku dziecinnie prostym sztuczkom zawsze będziesz mogła nosić te buty, na które akurat masz ochotę.

Koniecznie wypróbuj poniższe porady i przekonaj się na własnej skórze – a właściwie na własnych stopach – że nowe buty wcale nie muszą być powodem bólu, odcisków i obtarć.

Głównym problemem nowych butów jest ich sztywność – to właśnie dlatego są one powodem obtarć i bólu podczas chodzenia. Zwykle musi upłynąć trochę czasu, zanim nowe buty się „rozejdą” i dostosują do kształtu naszej stopy.

W międzyczasie możesz zastosować kilka fantastycznych, domowych środków zaradczych.

1. Przyklej plaster

Plaster to proste rozwiązanie na obcierające buty, chociaż nie najbardziej estetyczne. Zwykle jednak nie okazuje się zbyt skuteczne, ponieważ mamy w zwyczaju przyklejać plaster dokładnie w miejscu, gdzie but nas uciska, a ten szybko się odkleja, marszczy lub przemieszcza. W efekcie i tak buty strasznie nas obcierają i rujnują całe wyjście.

Aby plaster okazał się skuteczny, należy przyciąć go tak, aby obejmował większą powierzchnię niż miejsce, w którym but powoduje odciski. W ten sposób będzie on chronił cały obszar zagrożony obtarciem.

2. Grube skarpety i ciepły powiew suszarki

Kolejna ze sztuczek na obcierające buty jest dziecinnie prosta, lecz bardzo praktyczna. Po zakupie nowego obuwia, nałóż na stopy lub na prawidła grube skarpety (najgrubsze, jakie znajdziesz w domu), po czym nałóż na nie buty i podłącz suszarkę do prądu.

Skarpety, buty i suszarka

Skieruj powiew suszarki na miejsca, w których czujesz ucisk. Ciepłe powietrze sprawi, że buty nieco się rozciągną i „zmiękną”. To świetna metoda przeciwdziałania obtarciom i bolesnym pęcherzom na stopach. Jeśli zajdzie potrzeba, możesz powtórzyć zabieg kilka razy.

3. Puder dla niemowląt – obcierające buty to już nie problem

Inną, równie skuteczną strategią na obtarcia jest zastosowanie klasycznego pudru dla niemowląt. Posyp nim obficie miejsca, w których twoje nowe buty cię obcierają.

Ten produkt do pielęgnacji skóry małych dzieci znakomicie zmniejsza tarcie, dzięki czemu zapobiega powstawaniu odcisków i obtarć.

Jeśli nie masz pod ręką pudru dla niemowląt, możesz również zastosować dezodorant w sztyfcie. Jego działanie jest podobne do działania talku – zmniejsza tarcie i zapobiega obtarciom.

4. Silikonowe wkładki przeciw odciskom

W większości sklepów obuwniczych można kupić silikonowe wkładki lub żelowe paski przeciw odciskom. Wystarczy nakleić je częścią samoprzylepną w miejscu, gdzie obcierają cię buty i po problemie!

Dzięki żelowym bądź silikonowym wkładkom skutecznie zmniejszymy tarcie sztywnej powierzchni buta o delikatną skórę stóp. Po co się męczyć, zaopatrz się w odpowiednie wkładki i na zawsze zapomnij o odciskach i obtarciach!

5. Lód sposobem na obcierające buty

Ta metoda na obcierające buty jest nieco kontrowersyjna i wielu wątpi w jej skuteczność. Warto jednak spróbować!

Plastikowa torebka w bucie
  1. W pierwszej kolejności zaopatrz się w woreczki strunowe lub inne, które są wytrzymałe i nie przepuszczają wody.
  2. Następnie napełnij worek do połowy ciepłą wodą. Uwolnij powietrze i szczelnie go zamknij. Do każdego buta wsuń jeden worek z ciepłą wodą. Upewnij się, czy worek nie przecieka.
  3. Kolejny krok polega na włożeniu wypełnionych workami z wodą butów do zamrażalnika i pozostawieniu ich tam przez całą noc. W celach higienicznych możesz włożyć buty w foliowy worek.
  4. Proces zmiany stanu skupienia wody rozszerzy powierzchnię buta, a nawet zwiększy jego objętość. W efekcie buty się „rozejdą”, utracą swą sztywność oraz nie będą powodowały odcisków.
  5. Następnego ranka wyciągnij buty z zamrażalnika i wyjmij z nich lód. Nie pozostawiaj torebek z lodem do rozmrożenia, ponieważ gdy lód się rozpuści, może zniszczyć obuwie.
  6. Możesz powtarzać proces rozciągania butów do skutku. Zwykle dwa lub trzy razy wystarczą.

6. Stopniowe rozciąganie butów

Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na nowe, obcierające buty jest ich stopniowe rozciąganie. Polega ono na noszeniu nowego obuwia po domu, codziennie przez godzinę lub dwie.

W ten sposób stopniowo będą się one rozchodziły i robiły coraz wygodniejsze, nie powodując bolesnych obtarć ani odcisków.

Innym skutecznym rozwiązaniem jest zaniesienie butów do szewca, aby ten umieścił w nich prawidła i rozciągnął nieco skórkę. Dobrym sposobem na uniknięcie obtarć jest podbicie miejsc, w których buty uciskają.

Jak widać, środków zaradczych jest wiele. Decyzja należy do ciebie.

Jakie buty wybrać, aby uniknąć obtarć?

Wybór porządnego obuwia to klucz do wygodny i komfortu stóp na co dzień. Kupując buty zwracaj szczególną uwagę na rozmiar. Aby celnie trafić, należy wybrać takie, w których odległość dużego palca od czubka buta wynosi przynajmniej jeden centymetr.

Staraj się również wybierać buty dobrej jakości. Co prawda są one droższe od wielu innych na rynku, jednak możesz mieć pewność, że będą ci służyły długo. Porządne skórzane buty nie tylko lepiej dopasowują się do kształtu stopy, ale także mniej obcierają i nie powodują bolesnych odcisków.

Kolejnym ważnym elementem każdego obuwia jest jego wykończenie od środka. Im delikatniejszy materiał, tym mniej ucierpią na tym nasze stopy. Miękka wkładka zapewni ci większą wygodę i lepiej zamortyzuje ruchy.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie jakości i wygody butów, nie kupuj ich. Często już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dane obuwie będzie nas obcierać, czy nie. Z pewnością znajdziesz inne, lepsze opcje, które pomogą ci uniknąć bólu i dyskomfortu. Wystarczy tylko poświęcić więcej czasu na poszukiwania.

Niewygodne buty? Poznaj 12 trików
Krok do Zdrowia