Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak usunąć sól z butów?

Twoje piękne, skórzane, całkiem nowe buty właśnie zetknęły się ze śniegiem na chodniku? Spodziewaj się białych plam, gdy wyschną. Jak usunąć sól z butów? Podpowiadamy.

Białe plamy na butach ze skóry mogą oszpecić nawet najsolidniejszą parę, a dla soli nie ma znaczenia, jak dobrej jakości jest skóra, z której wykonano buty. Skąd sól bierze się na butach? Zimą drogowcy posypują chodniki i ulice gruboziarnistą, nieoczyszczoną solą (dokładniej chlorkiem sodu, który w kontakcie z wodą zamarza dopiero w bardzo niskich temperaturach). Sól nie tylko nie jest przyjazna butom, ale przenika też do gleby i stopniowo niszczy korzenie drzew, powoduje też korozję samochodów. Białe plamy na butach ze skóry trudno usunąć zwykłą wodą z mydłem, ponieważ po wyschnięciu zacieki nie znikają. 

Przed wyjściem z domu

Zanim wyjdziesz na miasto, przygotuj więc odpowiednio swoje buty. Zabezpiecz je specjalnym impregnatem lub wypastuj. Chodzi o to, by skóra była natłuszczona w takim stopniu, by nie wsiąkła w nią żadna ciecz z solą. Możesz też wykorzystać zwykły, tłusty krem – to rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadku czarnej skóry, na jasnej może zostawić nieestetyczne plamy.

Jak usunąć sól z butów domowymi sposobami?

Buty zniszczone przez sól nie muszą od razu lądować na śmietniku. Usunięcie soli nie jest łatwe, ale są na to domowe sposoby – w sieci można znaleźć ich sporo. Zebraliśmy te sprawdzone:Mleko – szmatką zanurzoną w ciepłym mleku kilkakrotnie przemywaj plamy, aż znikną. Woda z octem – zmieszaj szklankę wody z łyżeczką stołową octu i umoczoną w roztworze szmatką przecieraj butyCytryna – łyżkę soku z cytryny wymieszaj w z łyżką wody i płynem zetrzyj plamy.Chleb – potrzebna będzie skórka z kilkudniowego (ale nie czerstwego) chleba. Jej wewnętrzną, miękką częścią należy trzeć słone plamy. Chleb wchłonie sól.Płyn do mycia naczyń – słynie z siły rozpuszczania wszelkiego brudu. Na pół szklanki wody wlej pięć kropli płynu, zmocz gąbkę i zmyj sól. Cebula – przecieraj plamy soli przekrojonym na pół warzywem.
Po każdym takim zabiegu skórę umyj czystą, letnią wodą, buty wysusz z daleka od grzejnika i  wypastuj lub natłuść bezbarwnym preparatem do skóry

Jak usunąć sól z butów preparatem, czyli czystość przede wszystkim

Jeśli nie ufasz domowym sposobom na wywabianie słonych plam ze skóry, zaopatrz się w profesjonalne preparaty czyszczące. Hiszpańska marka Tarrago to sprawdzona firma, która od 1940 roku oferuje środki czystości przeznaczone do domowego użytku, w tym także do butów. Preparaty Tarrago są skuteczne i cieszą się dobrymi opiniami klientów. Zanim jednak zaczniesz nakładać środek, dobrze oczyść buty z piasku i błota – ziarniste zabrudzenia mogą trwale zniszczyć skórę. A czyszczenie butów po przyjściu do domu powinno być twoim nawykiem – skóra będzie wtedy zadbana i odporna na uszkodzenia.

Daj odpocząć butom i noś je co drugi dzień

Doprowadzając do porządku buty zniszczone przez sól, warto pamiętać o tym, że należy najpierw wykonać próbę na skórze buta w niewidocznym miejscu, żeby sprawdzić, czy antysól jej nie odbarwi i nie uszkodzi. Stosuj się też do zaleceń producenta preparatu. Po wyczyszczeniu plamy preparatem, trzeba też koniecznie zmyć jego nadmiar wilgotną ściereczką. By obuwie ze skóry służyło jak najdłużej, noś je co drugi dzień, po to, by miało czas przeschnąć. Pary, których nie używasz przez kilkanaście dni, dobrze jest nałożyć na prawidła lub wypchać gazetami, by noski butów nie straciły kształtu.