Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak wybrać wygodne szpilki?

Ile razy zdarza się, że jakieś szpilki wołają do nas z wystawy: kup mnie! kup mnie! Zwykle są takie pięknie i tak bardzo potrzebne, nawet jeśli to czwarte błękitne szpilki w naszej kolekcji – że ulegamy i kupujemy. Tylko dla ich wyglądu. A co później? Płacz i zgrzytanie zębów, kiedy okazuje się, że nowe szpilki sprawdzają się bardziej jako ozdoba garderoby, bo chodzić w nich się nie da…

A gdyby tak raz na zawsze nauczyć się, jak rozpoznawać wygodne, dopasowane do naszej stopy szpilki, w których chodzenie nie będzie bólem ani udręką? Ile mogłybyśmy w ten sposób zaoszczędzić (oczywiście po to, by kupić więcej par)! Okazuje się, że są pewne wyznaczniki tego, czy buty na obcasie będą wygodne i solidne. Tutaj warto zaufać specjalistom. Głos oddajemy designerowi marki Sergio Rossi, Francesco Russo, który w swoim życiu zaprojektował już ponad siedemset par butów – w taki sposób stał się prawdziwym specem od konstrukcji podeszwy, obcasa, noska, i wszystkiego co tworzy uwielbiane przez nas buty.

Jak mówi Russo: „dobre buty są przede wszystkim wytrzymałe. Najważniejszą ich częścią jest obcas, który powinien być przytwierdzony do buta w niewidoczny sposób. W nim powinien znaleźć się stalowy stożek, nie plastikowy, tak jak robią tanie marki. Sztywne buty gwarantują stabilność i równowagę. Równie ważna jest wyprofilowana wkładka z naturalnego materiału.”

Sama rozpoznaj wygodne szpilki

  • OBCAS – Dobry obcas jest sztywny, wytrzymały i ma odpowiednie położenie: jego stożek powinien znajdować się po środku kości w pięcie. Odpadają więc szpilki położone na końcowej krawędzi podeszwy. Wyśrodkowanie obcasa gwarantuje właściwe rozłożenie środka ciężkości, prościej mówiąc – nadaje pewności naszym krokom.
  • NOSEK –  Nosek to inaczej miejsce, gdzie śródstopie spotyka się z podeszwą. Wygodne buty nie przylegają za bardzo w tym miejscu – inaczej grozi to pęcherzami, odciskami i bólem.
  • LEKKIE ODCHYLENIE – But musi być jednocześnie stabilny, ale i lekko się kołysać. Aby szpilki spełniały te sprzeczne kryteria, obcas powinien być lekko odchylony, a nie umieszczony pod kątem prostym.
  • SZPILKI TEJ SAMEJ FIRMY – Dobra wiadomość jest taka, że jeśli uda nam się znaleźć już szpilki, spełniające powyższe wymagania, to z dużym prawdopodobieństwem inne wyprodukowane przez tą samą firmę okażą się równie dobre. Producenci zwykle stosują sprawdzone rozwiązania.
          A Wy, macie jakieś sprawdzone rady dotyczące doboru wygodnych szpilek?