Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak wyczyścić białe buty z żółtych plam i brudu?

Białe obuwie jest cenione za „świeży” wygląd, a także za uniwersalność, dzięki której świetnie łączy się z wieloma materiałami i odcieniami. Nic więc dziwnego, że tak często jest używane w rozmaitych stylizacjach (szczególnie białe trampki i buty sportowe). Po pewnym czasie może ono jednak stracić swoje walory. Wszystko z powodu żółknięcia cholewki oraz widocznych obszarów podeszwy. Czy można coś z tym zrobić?

Okazuje się, że tak! Co więcej, wybielanie butów nie jest wcale trudnym zadaniem. W większości przypadków wystarczy skorzystać z produktów, które masz u siebie w domu. Oczywiście za każdym razem musisz pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Dzięki nim przeprowadzone przez Ciebie działania okażą się nie tylko skuteczne, ale też w pełni bezpieczne. Niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym poradniku.

Czy da się uratować białe buty, które zżółkły?

Białe buty mają to do siebie, że najlepiej wyglądają zaraz po zakupie. Już po pierwszych kilku dniach mogą stać się lekko przybrudzone, dlatego jeżeli zapomnisz o ich regularnym czyszczeniu, szybko stracą swój urok. Po pewnym czasie uciążliwe staną się również żółte zacieki na butach, których nie da się usunąć wyłącznie przy użyciu suchej lub lekko zwilżonej szmatki.

Nie oznacza to jednak wcale, że pozbycie się żółtych plam jest niemożliwe! Niezbędne okażą się jednak sprawdzone sposoby, dobrane do poziomu zabrudzeń. Mają one spory wpływ na to, czy wystarczające będą metody domowe czy może konieczne stanie się sięgnięcie po profesjonalne środki dedykowane, których na szczęście w sklepie nie brakuje.

Czyszczenie białych butów – jednorazowo czy regularnie?

Zanim jednak przejdziemy do ich przedstawiania, trzeba zastanowić się nad tym, kiedy w ogóle warto po nie sięgnąć. Zarówno domowe sposoby, jak i te oparte na produktach specjalistycznych, pozwalają na usunięcie nawet intensywnych plam. Im jednak bardziej z tym zwlekasz, tym będzie to trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Najlepszym rozwiązaniem okaże się więc czyszczenie regularne, także drobnych zacieków – od razu po ich zauważeniu. Dzięki temu Twoje buty przez cały czas będą prezentowały się nienagannie, a Ty unikniesz długich i męczących procedur, które w skrajnych przypadkach wymagają poważnych inwestycji finansowych.

Jak wybielić białe buty – 7 domowych sposobów

Skoro mamy już za sobą podstawowe informacje na temat czyszczenia białego obuwia, możemy przejść do przedstawienia konkretnych metod, które pozwolą na jego skuteczne wyczyszczenie. Najpierw skupimy się na sposobach domowych, a więc tych z zastosowaniem produktów, które może znaleźć praktycznie w każdym domu.

1. Pasta do zębów na białe buty

Wbrew pozorom jest to całkiem skuteczny wybielacz do butów, który świetnie radzi sobie z drobnymi zaciekami i przebarwieniami. Użycie pasty na zżółknięte buty jest bardzo proste. Wystarczy rozprowadzić po materiale, a następnie wetrzeć – najlepiej przy użyciu starej szczoteczki do zębów. Po skończonej operacji opłucz dokładnie obuwie i zadbaj o ich wysuszenie. Najlepiej metodą naturalną, bez użycia dodatkowych urządzeń, takich jak suszarka czy farelka.

2. Soda oczyszczona do plam na butach

Jeżeli mowa jest o domowych sposobach na usunięcie zabrudzeń, trzeba wspomnieć sodę oczyszczoną. Dlaczego? Ponieważ pozwala nie tylko pozbyć się zanieczyszczeń, ale też wyraźnie odświeżyć materiał. Tyczy się to także białego obuwia. Soda przywróci ich kolor. Wystarczą trzy łyżeczki na jedną szklankę wody, by powstał skuteczny preparat wybielający. Najlepiej nanosić go przy użyciu czystej szmatki lub gąbki.

3. Wybielanie białego obuwia za pomocą szarego mydła

Świetnie sprawdza się do obuwia materiałowego – zwłaszcza tego klejonego, których nie można za bardzo zamoczyć. Wlej do miski trochę wody, a następnie włóż do niej szary mydło. Energicznie potrząsaj nim, aby wytworzyć jak najwięcej piany. To właśnie przy jej użyciu (a także delikatnej szczotki) możesz wyczyścić i tym samym odświeżyć białe buty.

4. Mleczko do czyszczenia białych butów

Mowa tu o preparacie stosowanym zazwyczaj podczas mycia łazienki, a zwłaszcza wanien i kabin prysznicowych. Warto podkreślić, że takie mleczko wyróżnia się dość intensywnym działaniem, dlatego nie nadaje się do stosowania na delikatnych materiałach. Najlepiej ograniczyć się więc do czyszczenia podeszwy oraz elementów gumowych. Środek rozprowadzaj przy użyciu gąbki lub grubego wacika (takiego, który nie rozpadnie się podczas czyszczenia).

5. Jak prać białe buty? Przy pomocy soku z cytryny!

Jest on zalecany przede wszystkim wówczas, gdy chcesz odnowić białe skórzane buty (także zamszowe). Cztery łyżeczki soku z cytryny wymieszaj ze szklanką wody, a następnie weź do ręki miękką szmatkę. Wymieszają ją w miksturze i delikatnie wycierają nią powierzchnię butów.

6. Pranie białych butów płynem do naczyń

Kolejny produkt, który znajduje się w każdym domu. Dobrze radzi sobie on z drobnymi zabrudzeniami, nie tylko tymi z błota. Płyn nanieś na szmatkę, a następnie wetrzyj w materiał. Na koniec opłucz buty pod bieżącą wodą.

7. Czyszczenie butów w pralce

Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na to, aby skutecznie oczyścić powierzchnię butów i przywrócić ich efektowny wygląd. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do prania w pralce. Najpierw sprawdź informacje od producenta, by upewnić się, że nie ulegną one uszkodzeniu. Jeśli nie widzisz przeciwwskazań, skorzystaj z najdelikatniejszego programu prania (ten z najniższą temperaturą) i zrezygnuj z wirowania.

Czym myć białe trampki i inne obuwie sportowe

Powyższa lista domowych sposobów nie wyczerpuje tematu. Na osobny akapit zasługują bowiem białe trampki i buty sportowe. Cieszą się one bowiem zdecydowanie największą popularnością wśród kupujących, dlatego przeważnie to właśnie ich dotyczą problemy z nieestetycznymi zaciekami. Co równie istotne, występują one na rynku w wielu odmianach, zróżnicowanych pod względem sposobu wykonania i zastosowanych tworzyw.

Z tego właśnie powodu warto poznać również inne metody pielęgnacyjne. Jak wybielić buty sportowe i trampki? Na przykład poprzez użycie wody utlenionej, która działa podobnie jak płyn do mycia naczyń. Świetnie sprawdza się ona zwłaszcza podczas czyszczenia trampków. Najpierw zwilż delikatnie buty zwykłą wodą, a następnie wcieraj w cholewkę wodę utlenioną (na przykład przy użyciu miękkiej szmatki). Powstałą pianę usuń przy użyciu papierowego ręcznika. Na koniec całość wypłucz w wodzie.

Co jeszcze sprawdzi się podczas wybielania trampków i butów sportowych?

  • Połączenie octu i sody. Oba składniki połącz w równych proporcjach, a gotową miksturę delikatnie wcieraj w zabrudzone miejsca. Pomocna w tym okaże się szczoteczka do zębów. Całość pozostaw na 10 minut, a na koniec spłucz środek z butów.
  • Sól gruboziarnista. Choć niektórym może wydać się to zaskakujące, jest to całkiem skuteczny środek do czyszczenia białych butów. Wymaga jednak trochę pracy. Na początek postaraj się usunąć za pomocą suchej szczotki, a następnie z butów wyciągnij sznurówki i wkładki. Obuwie posyp solą i odstaw na mniej więcej godzinę. Po tym czasie skorzystaj z mikstury przygotowanej na bazie wody oraz niewielkiej ilości detergentu (może być to szare mydło lub płyn do naczyń). Przy jej pomocy oczyść buty, a na koniec odstaw je do wysuszenia.
  • Sól i mleko. Mikstura ta pozwoli usunąć standardowe zabrudzenia, jak również żółte plamy na białych butach. Jest ona jednak zalecana wyłącznie w przypadku obuwia odpornego na zanurzenie. Do dużej miski wlej pół litra wody, litr mleka i pół szklanki soli gruboziarnistej. Całość wymieszaj, a potem do miski włóż buty. Pozostaw je tak na 2-3 godziny, a po tym czasie dokładnie wyczyść przy użyciu wody z detergentem.
Czym czyścić białe buty ze skóry?

Osobną kategorię tworzy również obuwie skórzane, które bardzo dobrze wygląda, jednak często stwarza problemy podczas usuwania poważniejszych zabrudzeń i przywracania białego koloru. Głównie dlatego, że dość łatwo można doprowadzić do powstania nieestetycznych zacieków.

Z tego powodu w przypadku stosowania sposobów domowych należy zachować ostrożność. Najbezpieczniejsza w użyciu okaże się pasta do zębów, a także szare mydło. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak odnowić białe skórzane buty, musisz postawić na specjalne preparaty. Do ich opisywania przejdziemy jednak w dalszej części tekstu. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć szereg czynników, które decydują o ich zastosowaniu.