Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak wyczyścić białe trampki?

Białe trampki są najpopularniejszym, najbardziej uniwersalnym i najwygodniejszym rodzajem butów, jakiekolwiek stworzono. Mogą być noszone przez starszych oraz młodszych. Każdy dobrze w nich wygląda – niezależnie od wieku. Doskonale sprawdzają się w połączeniu ze zwykłymi jeansami oraz kolorową letnią sukienką. Niektóre panny młode idą nawet w białych trampkach do ślubu. Niestety białe buty mają jedną zasadniczą wadę – bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom oraz żółkną, co jest coraz bardzo widoczne przy dłuższym noszeniu obuwia. Nie chcesz rezygnować ze swoich ulubionych i sprawdzonych butów? Na całe szczęście jest kilka skutecznych sposobów, które pozwolą na wyczyszczenie białych trampek.

Pranie butów w pralce

Pierwszy pomysł, jaki może przyjść Ci do głowy, to skorzystanie z pralki automatycznej. Masz jednak obawy, że Twoje ulubione tenisówki po zmoczeniu mogą się rozkleić i wiotczeć? Może to być spory problem, zwłaszcza jeżeli mówimy o długo eksploatowanych białych trampkach. Jeżeli chcesz zminimalizować możliwość uszkodzenia swoich ulubionych butów, to tę metodę zostaw dla największych zabrudzeń, które opierają się szaremu mydłu, paście do zębów czy sodzie oczyszczonej. Pamiętaj, żeby przed włożeniem trampek do pralki wyciągnąć sznurówki – można je prać ręcznie w zlewie lub w misce. Należy zadbać o niską temperaturę wody, maksymalnie do 30ºC i wyłączyć tryb wirowania. Do wyczyszczenia białych trampek będzie potrzebny skuteczny proszek lub płyn piorący. Żeby zniwelować ewentualne szkody oraz obijanie obuwia o bęben pralki, najlepiej zastosować płócienny worek lub pustą poszewkę z miękkim ręcznikiem w środku.

Wyczyszczenie trampek za pomocą szarego mydła

Jest to metoda znacznie bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla materiału, z którego wykonano obuwie. Jednak jej największą wadą jest jej czasochłonność. Musisz przygotować miskę, w której powinna znaleźć się woda z pianą z szarego mydła. Za pomocą gąbki lub szczotki z miękkim włosiem należy pocierać delikatnie zabrudzone partie białych trampek. Jeżeli obawiasz się, że podeszwa po rozmiękczeniu może rozkleić się i odpaść, to nie musisz buta całkowicie zanurzać w wodzie. Przed nadmiernym kontaktem z wodą można również ochronić powierzchnię plastikową folią, którą naklejasz w czystych miejscach. Ta czasochłonna, ale za to bardzo bezpieczna metoda wyczyszczenia białych trampek jest dobrą alternatywą do prania w pralce automatycznej. Pozwala na zachowanie całkowitej kontroli, w której w przypadku pralki nie masz.

Usuwanie zabrudzeń za pomocą płynu do naczyń

Uporczywe zabrudzenia oraz żółte plamy bardzo Cię irytują, ale chcesz uniknąć prania w pralce? Zastanów się w takim razie nad płynem do naczyń. Mieszanka płynu do naczyń z sodą oczyszczoną w odpowiednich proporcjach potrafi zdziałać cuda, a także nie wpłynie korzystnie na materiał białych trampek. Musisz tylko delikatnie zwilżyć wodą całą powierzchnię obuwia, a potem wyszorują ją dokładnie szczoteczką pokrytą wspomnianą mieszanką. W trakcie będą pojawiać się brudne mydliny, które należy systematycznie usuwać, najlepiej przy pomocy chusteczek higienicznych lub ręcznika papierowego. Na sam koniec pozostaje Ci tylko zostawić w buty w suchym i przewiewnym miejscu, żeby mogły wyschnąć. Równie skutecznym zamiennikiem dla płynu do naczyń będzie woda utleniona, która z sodą oczyszczoną podobnie się pieni i równie dobrze usuwa zabrudzenia.

Czyszczenie białych trampek przy pomocy pasty do zębów

Kolejnym ciekawym domowym sposobem na wyczyszczenie białych trampek jest pasta do zębów, która w swoim składzie zawiera sodę. Kolejny raz będzie potrzebna szczotka, na którą nakładamy wspomnianą pastę. Tak jak w poprzednich przykładach, będzie potrzebna również odrobina wody do zwilżenia powierzchni butów. Niestety, tak jak w przypadku szarego mydła, ta metoda również będzie wymagała od Ciebie sporo cierpliwości. Musisz też pamiętać, żeby starannie szorować powierzchnię Twoich ukochanych białych trampków, bo tylko wtedy uzyskasz zadowalający efekt. Niestety sposób z pastą do zębów działa tylko na lekkie zabrudzenia oraz powierzchnię podeszwy. W przypadku poważnych zabrudzeń lepiej powrócić do pomysłu z pralką, szarym mydłem lub mieszanki płynu do mycia naczyń z sodą oczyszczoną.

Pozostałe metody na wyczyszczenie białych trampek

Niezbyt ufasz domowym sposobom i obawiasz się, że szare mydło, pasta do zębów i inne środki dostępne w kuchni lub łazience uszkodzą Twoje obuwie? Problemem też jest dla Ciebie czas, którego nie masz wiele? Wtedy warto zwrócić uwagę na profesjonalne środki czyszczące. Są bardzo proste w aplikacji i doskonale usuwają zabrudzenia z białych trampek. Co więcej, jeżeli zauważyłeś, że powierzchnia nie jest już tak biała, jak kiedyś, a kolor mocno odbiega od nowych egzemplarzy, to warto zainwestować w spraye renowatory. W każdym razie, jeżeli chcesz długo eksploatować swoje białe trampki, to musisz pamiętać o rutynowej odnowie materiału oraz usuwać zanieczyszczenia najszybciej jak tylko się tylko da.