Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak zabezpieczyć buty przed błotem, solą i śniegiem!

Przebarwienia, nieestetyczne spękania, biały nalot z soli — to czeka Twoje skórzane buty podczas sezonu jesienno-zimowego, jeśli o nie nie zadbasz. Ale jak to zrobić w domowych warunkach oraz jakich kosmetyków do pielęgnacji obuwia użyć? Podpowiadamy, jak ochronić buty przed błotem, śniegiem i solą drogową.

Zacznij od renowacji

Zanim przejdziemy do akapitu o konserwacji, warto zacząć od ustalenia stanu początkowego. Może się bowiem okazać, że obuwie w pierwszej kolejności wymaga odświeżenia. Jeśli poprzedniej zimy nie zabezpieczyłaś odpowiednio butów przed schowaniem w szafie, bardzo prawdopodobne są zagniecenia, przebarwienia czy nawet oznaki pleśni. Skórzane buty źle znoszą zarówno zbyt dużą wilgotność, jak i przesuszenie. Prawidłowa renowacja wymaga więc natłuszczenia skóry oraz przywrócenia jej koloru. Nie zapomnij także o tym, by rozprostować ewentualne zagniecenia. Posłużą Ci do tego cedrowe prawidła, które nadadzą cholewie buta odpowiedniego kształtu. Aby przyspieszyć ten proces, możesz delikatnie nawilżyć skórę letnią wodą, dzięki czemu stanie się ona bardziej plastyczna. Jeśli nie posiadasz prawideł, użyj… zgniecionych gazet!
Jeśli Twoje buty nie posiadają defektów i wyglądają bardzo dobrze, wystarczy dokładnie oczyścić je z kurzu i zabrudzeń. Warto także sprawdzić, czy nie posiadają lepkich nalotów lub plam (np. żywicznych), które należy wyeliminować przed procesem konserwacji. Nałożenie kosmetyków do zabezpieczenia butów mogłoby podkreślić i utrwalić niechcianą plamę. Do oczyszczenia butów z piasku użyj miękkiej szczotki, zaś plamy zmyj ścierką i ciepłą wodą z dodatkiem płynu do czyszczenia skór. Nie wszystkie zabrudzenia uda się zmyć samą wodą.

Przygotowanie do konserwacji butów

Zanim zaczniesz konserwowanie butów, upewnij się, że dobrze dobrałaś kosmetyki. Pasty i kremy do konserwacji butów powinny być dobrane pod względem odcienia, gdyż wiele z nich posiada pigmenty pogłębiające barwę. Jeśli Twoje buty posiadają oryginalną barwę, na wszelki wypadek lepiej użyć przezroczystych, neutralnych kosmetyków do pielęgnacji obuwia. Oprócz klasycznej pasty do butów warto mieć pod ręką preparat z pigmentem (pozwoli odzyskać piękny kolor obuwia) oraz impregnat do skóry. Korzystaj wyłącznie z kosmetyków wysokiej jakości, które być może nie są tanie, ale gwarantują najlepsze, a co ważniejsze, bezpieczne efekty. Dla pewności przed skorzystaniem z kosmetyku sprawdź jego działanie w niewidocznym miejscu buta. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu specjalnego skrawka materiału, który dodawany jest zakupionego obuwia.

Konserwacja butów ze skóry

Skórzane buty nie przepadają za wilgocią. Woda działa na skórę destrukcyjnie, jednak nie da się jej uniknąć jesienią oraz zimą. Trzeba więc sprawić, by skórzany materiał był na nią niewrażliwy. Kosmetyki do pielęgnacji skóry działają hydrofobowo, czyli wypierają wodę. Ich działaniem jest wsiąkanie w głąb skóry, dzięki czemu nie dostanie się do niej woda oraz wilgoć. W tym celu warto użyć impregnatu do skórzanego obuwia, którego płynna konsystencja ułatwia aplikację.
Po użyciu impregnatu pora na kolejne środki zaradcze. Nałożenie pasty lub kremu pozwoli uzyskać dodatkowe warstwy zabezpieczające obuwie nie tylko przed wilgocią, ale i zabrudzeniami w postaci soli czy błota. Nałóż jednorazowo niewielką warstwę pasty i wypoleruj buty na błysk szmatką. Warto powtórzyć tę czynność kilka razy, pozwalając za każdym razem butom wyschnąć. W czasie użytkowania butów powłoka ta będzie zanikać, dlatego korzystnie jest stworzyć grubszą warstwę ochronną oraz odnawiać ją co kilka tygodni. Polerowanie skóry zamknie zaś jej pory i ułatwi oczyszczanie butów z nieczystości.

Jak sprawdzić, czy buty są dobrze zaimpregnowane

Wydaje się, że dobrą oznaką kondycji butów skórzanych jest ich wysoki połysk. To jednak zbyt mało, by uznać, że są dobrze zakonserwowane przed zimą. Jak sprawdzić, czy impregnacja działa? Jest na to prosty sposób. Wystarczy nałożyć kroplę wody na powierzchnię buta i zobaczyć, jak się zachowa. Jeśli kropla jest wypukła, przypomina perłę i ślizga się po bucie to znak, że ochrona jest prawidłowa. Jeżeli wsiąka, pozostawia smugi lub „klei” się do buta, warto powtórzyć pielęgnację.

Sposoby na zachowanie doskonałej kondycji butów

Osady z soli to prawdziwa zimowa zmora. Choć prawidłowo wykonana impregnacja ochroni buty przed solą, nie oznacza to, że jest wystarczająca. Po powrocie do domu należy przemyć obuwie ciepłą wodą, pozbywając się soli. Pozostawienie solnego nalotu na dłużej doprowadzi do powstania wżerów, które trudno usunąć. Pamiętaj też o tym, by po zdjęciu butów włożyć do nich cedrowe prawidła. Wypełnienie butów zapobiegnie odkształceniu cholewy oraz przyspieszy schnięcie skóry. Pod żadnym pozorem nie przyspieszaj jednak tego procesu suszarką lub grzejnikiem — wysoka temperatura może doprowadzić do spękania skóry.
Skórzane buty są niewątpliwie jedną z wizytówek, więc warto zadbać o to, by zawsze prezentowały się nienagannie. Konserwacja butów przed zimą nie zajmie Ci wiele czasu, a znacznie przedłuży ich żywot i pozwoli Ci cieszyć się ich świetnym wyglądem. Używając dobrych kosmetyków zapomnisz o przemokniętych czubach i solnych plamach.