Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jak zadbać o obuwie z zamszu?

Już na dobre zagościł w naszych szafach i na pewno, każdy posiada choć jedną rzecz wykonaną z zamszu: kurtkę, spodnie, torebkę no i oczywiście buty…

… Zamsz jak każdy rodzaj skóry potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Pozwala to zachować ich pierwotny wygląd i cieszyć się obuwiem na dłużej. Zamsz należy oczyścić po każdym zabrudzeniu, gdyż tylko wtedy wygląda naprawdę elegancko.

Buty z zamszu wymagają pewnego nakładu pracy, aby utrzymać je w idealnej formie, ale naprawdę warto!

Potrzebne będą:

– impregnat – ochrania i konserwuje zamsz,

– papierowy ręcznik,

– ocet spirytusowy,

– flanelowa szmatka,

– szczotka do obuwia z miękkim włosiem,

– gumka do ścierania.

1. Czyszczenie zaczynamy od przygładzenia faktury buta za pomocą ręcznika papierowego. Podczas użytkowania obuwia, zamsz ulega zabrudzeniu i zmierzwieniu faktury, co powodują zróżnicowane warunki atmosferyczne.

2. Usuwamy wszystkie plamy znajdujące się na butach. Za pomocą gumki do ścierania usuniemy ślady z błota i inne zabrudzenia. Jeśli plamy z błota lub inne są jeszcze mokre, możemy poczekać aż same wyschną lub przyspieszamy proces wysuszając je ręcznikiem papierowym. Zakurzone miejsca czyścimy za pomocą szczoteczki. Nie polecamy użycia odplamiaczy.

3. Takie oczyszczone z plam buty zamszowe przecieramy szmatką flanelową, nasączoną delikatnie octem spirytusowym.

4. Ostanim krokiem jest ponowne przetarcie obwia, ale tym razem za pomocą czystej ścierki i zostawiamy je do wyschnięcia. Po wyschnięciu przed ponownym założeniem spryskujemy impregnatem – chroniącym je przed uszkodzeniem i ponownym zabrudzeniem.

Wiadomo, że im częściej czyścimy dane buty osłabiamy materiał i staje się on bardziej podatny na zabrudzenia. Dlatego dobrze jest dostosować obuwie do warunków panujących za oknem.

Domowym sposobem czyszczenia obuwia zamszowego jest też:

1. Roztwór z mleka i sody oczyszczonej (1łyżeczka sody+szklanka mleka). Wilgotną szmatką nasączoną roztworem przecieramy wstępnie wyczyszczone buty.

2. Przy niewielkich zabrudzeniach na butach może być pomocna czerstwa skórka, którą przeciera się zabrudzone miejsce na butach zamszowych.

Leave A Comment