Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Jakie buty na wyjazd w góry?

Zaczynają się ferie zimowe, a to znaczy, że rośnie szansa na wyjazd w góry. Wprawdzie zima to raczej narty, a nie piesze wędrówki, jednak także wtedy warto uzbroić się w dobre buty. Jakie?

O pewne rzeczy lepiej zadbać przed wyjazdem. Na przykład – o dobre buty na zimowy wyjazd w góry. Bez nich może być naprawdę nieprzyjemnie. Pal sześć to, że będą się ślizgały na oblodzonej nawierzchni. Jeśli jednak będą miały za słabą izolację, zimno będzie wędrowało od czubków palców aż po koniuszki uszu i zepsuje nam cały pobyt. O czym więc pamiętać?

Po pierwsze: ciepło

Dobre buty zimowe powinny być ciepłe. A to znaczy, że idealnym rozwiązaniem będzie wybór takich, które wykorzystują tkaniny typu goretex lub podobne. Dodatkowym atutem takich butów będzie ich „oddychalność”.

Po drugie: szczelność

Umówmy się – Davos, Zermatt czy Cortina d’Ampezzo to jedno. Krynica albo Karpacz to zupełnie co innego. Dlatego dobre buty na wyjazd w góry powinny być na tyle szczelne, żeby wytrzymać codzienne spacery w wysokim, nieodgarniętym śniegu.

Po trzecie: podeszwa

Chociaż ten element wydaje się mało istotny, ma bardzo duże znaczenie, kiedy chodnik jest nieodśnieżony, a zakupy w siatce delikatne. Warto wybierać buty z podeszwą gumową, która dobrze przylega do powierzchni chodnika. Na zasadzie podobnej do opon zimowych – im mniej sztywna guma, tym lepiej.

Po czwarte: sznurowanie

Stabilizacja nogi w bucie to kwestia ważna nie tylko wtedy, kiedy śmiga się w dół stoku na nartach. Także w czasie codziennych wędrówek do autobusu czy na deptak ważne jest, żeby noga siedziała w bucie stabilnie. Dlatego wybierajmy takie obuwie, które sięga za kostkę i jest wysoko sznurowane.

Leave A Comment