Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Komu zawdzięczamy szpilki, czyli historia wysokich obcasów

Szpilki to atrybut prawdziwej kobiety. Jednak ich historia jest bardziej burzliwa, niż możemy to sobie wyobrazić. Pierwsze buty na obcasie nosili mężczyźni. Dopiero w XVI wieku kobiety zaczęły nosić współcześnie nam znane szpilki.

Pewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale pierwsze buty na obcasie pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Jako pierwsi nosili je rzeźnicy w masarniach, by nie pobrudzić stóp chodząc w kałużach krwi. Noszono je również podczas jazdy konnej, by nogi jeźdźców lepiej trzymały się w strzemionach.

8099397680_ec9c2f6f48_zKobiety zaczęły nosić obcasy dzięki niskiej, 14-letniej Katarzynie Medycejskiej. Gdy miała wyjść za Henryka de Valois, księcia Orleanu w 1533 r. nie chciała sprawiać wrażenia małej dziewczynki. By w dniu swojego ślubu wyglądać na wyższą i atrakcyjniejszą, Katarzyna zamówiła u szewca buty na obcasie. Okazały się one modowym hitem wśród wszystkich szlachetnie urodzonych. Przez kolejne trzy stulecia tylko arystokracja wkładała wysokie, 12-centymetrowe buty na czerwonych obcasach i czerwonych podeszwach. W tym przypadku wybór koloru podyktowany był snobizmem- czerwień uchodziła za najtrudniejszą do uzyskania barwę, przez co była też najdroższa.

W skutek Rewolucji Francuskiej obcasy przestały cieszyć się popularnością. Kojarzyły się one z dworem oraz arystokracją, którą rewolucjoniści bezlitośnie tępili. Buty na obcasie powróciły po wielu latach nieobecności dopiero w 1888 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza fabryka szpilek. Jednak ich rozkwit nastąpił w latach 20. XX wieku, gdy włoscy szewcy znacznie zwęzili obcas. Produkcję butów w takiej postaci kontynuował Roger Vivier, znany projektant butów.

Od tego czasu buty na obcasie nie tracą na popularności i pewnie trudno wyobrazić sobie świat bez tego rodzaju obuwia. Szpilki królują na pokazach mody i na ulicach miast. Dla wielu kobiet jest to nieodzowny element ubioru, bez którego nie potrafią się obejść. Różne kroje oraz modele szpilek będą cieszyć się popularnością jeszcze przez wiele lat.

Leave A Comment