Zarówno jesień, jak i zima to trudny okres dla butów, są one wtedy narażone na deszcz, śnieg czy sól, którą są posypywane chodniki. Aby złe warunki atmosferyczne nie zniszczyły butów, w okresie jesienno-zimowym trzeba o nie odpowiednio zadbać. Buty z różnych tworzyw wymagają różnej ochrony, inaczej zadbamy o te ze skóry naturalnej, a inaczej o te wykonane z tworzyw sztucznych.
Buty nie lubią wody, czasami parokrotne przemoczenie butów może poskutkować ich zniekształceniem, odbarwieniem lub zniszczeniem. Przemoczone buty zawsze należy wyczyścić, jeżeli są brudne i wysuszyć, jednak nie powinniśmy suszyć ich ani na, ani pod kaloryferem, czy w pobliżu innego źródła ciepła. Buty powinny schnąć w temperaturze pokojowej, z nielakierowanymi prawidłami w środku, ponieważ takie mogą wchłonąć wilgoć z ich środka, jeżeli nie mamy prawideł, możemy użyć gazet, pamiętając o ich wymienianiu co jakiś czas na suche. W przypadku przemoczenia butów skórzanych, warto je potem natłuścić, ponieważ skóra może być przesuszona.
Buty skórzane. Buty z naturalnej skóry licowej najlepiej konserwować pastą na bazie wosku pszczelego, który nawilży i natłuści materiał oraz będzie zapobiegać powstawaniu ewentualnych zabrudzeń i uszkodzeń. Do pastowania butów ze skóry licowej należy używać specjalnie ku temu przeznaczonych szczotek.
Buty z ekoskóry. Materiał ten jest trwalszy od naturalnej skóry, wymaga też konserwacji innymi środkami. Pomimo tego, że z wyglądu skóra naturalna i ekologiczna są podobne, to do czyszczenia i konserwacji ich używa się innych środków. W tym wypadku wystarczy ściereczka z wodą, jednak na rynku znajdziemy też specjalne produkty do konserwacji, dedykowane butom ze skóry ekologicznej.
Buty z zamszu i nubuku. Zarówno zamsz, jak i nubuk są skórami naturalnymi, jednak pozbawionymi warstwy licowej, co wymaga więcej zachodu przy ich konserwacji. Zabrudzenia, jakie pojawią się na butach najlepiej usunąć specjalnie do tego przeznaczoną gumową szczoteczką, jeżeli takiej nie posiadamy, możemy użyć gumki do ścierania lub kawałka skórki do chleba. Zawsze, podczas szczotkowania butów z tych materiałów pamiętajmy o szczotkowaniu zgodnie z kierunkiem układania się materiału. Buty z zamszu i nubuku należy pastować specjalnie ku temu przeznaczoną pastą i szczotką.
Zimą, kiedy większość chodników jest posypana solą, chcąc nie chcąc nasze, obuwie jest narażone na jej działanie, a to nie kończy się dla nich dobrze. Smugi z soli wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, kiedy to nie pomoże warto sięgnąć po ściereczkę namoczoną octem, po wyczyszczeniu obuwia i wyschnięciu należy je zaimpregnować.
Pastowanie jest ważnym elementem dbania o obuwie, jednak aby było skuteczne trzeba je wykonywać regularnie, czyli jak najczęściej. Buty możemy pastować nawet codziennie, ponieważ pasta nie może w żaden sposób im zaszkodzić.