Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Kowbojki – historia

Kowbojskie buty to coś więcej niż zwykły element garderoby. Jest to część stylu życia i jeden z kluczowych elementów stroju, który podkreśla naszą indywidualność i charakter. Z całą pewnością żaden kowboj nawet z koniem, kowbojskim kapeluszem, sześciostrzałowcem, lassem i zakurzoną ulicą w samo południe, nie byłby kompletny bez odpowiednich kowbojskich butów. To samo dotyczy fanów muzyki country. Jeżeli preferujesz właśnie ten rodzaj muzyki, to spróbuj wyjść potańczyć lub zagrać koncert, bez ulubionych kowbojek. To po prostu nie zadziała.

 

Czym charakteryzują się współczesne kowbojki?


Istnieje kilka zasad, których potrzebujemy, żeby zakwalifikować współczesne buty, właśnie jako kowbojki.Ten rodzaj obuwia zawsze posiada zaokrąglony lub szpiczasty czubek, co pomaga stopie dostać się do strzemienia. Kolejną istotną cechą jest kubański obcas, który ułatwia trzymanie buta w strzemieniu. Kowbojki nigdy nie mają sznurowadeł, ponieważ mogą one niepotrzebnie zaczepiać się o różne przedmioty i tym samym mogą wyrządzić krzywdę noszącemu je kowbojowi. Prawdziwy kowboj zakłada buty z wysoką cholewką, sięgającą ponad połowę łydki. Poza tym buty te są zazwyczaj wykonane z mocnego materiału, zwykle skóry naturalnej, aby chronić użytkownika przed wżynaniem się stóp w strzemiona, przed wężami, drutem kolczastym, czy też innymi przeszkodami. Po prostu każdy element butów kowbojskich ma funkcjonalne znaczenie.

Jaka jest historia kowbojskich butów?

 

 

Pierwotnie kowbojki należały do grupy butów przeznaczonych do jazdy konnej. Pierwsza koncepcja butów jeździeckich sięga setek lat wstecz.W różnych kulturach buty te oczywiście się nieco od siebie różniły, ale zazwyczaj wyróżniały się spośród zwykłych modeli codziennego obuwia.Na rodeo wykorzystywano buty Roper. Kowbojom stawiane były większe wymagania tzn. oprócz regularnej jazdy, musieli oni także biegać obok swojego konia. Doprowadziło to do stworzenia butów z linami, co rozwiązywało ten problem. Miały one nieco niższą piętę i nie wcinały się zbyt mocno w stopę. Nikt tak naprawdę nie wie, kto stworzył pierwszą parę. Wygląd kowbojek z biegiem czasu ewoluował. Niektóre plotki mówią, że oryginał znajdował się w Teksasie lub Kansas i to prawdopodobnie z powodu lokalizacji nie można było znaleźć prototypu.

Kolejnym butem, który miał duży wpływ na obecny wygląd kowbojek, był but Hessian. Stanowił on popularną część umundurowania kawalerii, podczas wielkiego okresu militarnego w Europie w XIX wieku. Buty te miały zaokrąglony czubek i lekki obcas, więc nieco różniły się od butów kowbojskich, ale sięgały prawie do kolan, aby skutecznie chronić jeźdźca.Kolejnym rodzajem butów, które także przyczyniły się do powstania współczesnych kowbojek, są popularne buty Wellington. Był to rodzaj kaloszy, które pierwotnie służyły, jako buty ochronne przed błotem i wilgocią. Jednakże za sprawą angielskiego szlachcica, księcia Wellington, przeszły prawdziwą metamorfozę. Zaczęły być produkowane z miękkiego i wygodniejszego materiału oraz miały znacznie niższą cholewkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu były one bardziej przystosowane do noszenia na co dzień. Szybko też stały się niezwykle modne i popularne wśród mieszczan.Najbliższym przodkiem kowbojek były buty vaqueros, noszone przez hiszpańskich kowbojów, czyli vaqueros. Przybyli oni do Meksyku i Teksasu, by hodować bydło, a wiele ich tradycji i metod rozprzestrzeniło się także na północy. Obuwie vaqueros było niezwykle podobne do tradycyjnych butów kowbojskich.Nawet Hollywood miał swój udział w popularyzacji tego szczególnego obuwia.

W latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku Dziki Zachód wymarł, ale Hollywood wskrzeszał go w postaci zachodnich filmów. Jednakże funkcjonalność kowbojek była wypierana wówczas na rzecz wyglądu. Po prostu kostiumy filmowe musiały być bardziej kolorowe i tym samym przykuwające uwagę widza. Dlatego też skórzane cholewki przyozdabiano przeszytymi na zewnątrz, kwiatowymi wzorami. Z pewnością z tego powodu  kilku starych rewolwerowców przewróciło się w grobach, gdy zdali sobie sprawę, że są przedstawiani w tak efektownym obuwiu.

Oczywiście dziś prawdziwi kowboje nadal noszą buty kowbojskie, ale ten rodzaj obuwia zaistniał także we współczesnej modzie i stał się bardzo popularny na całym świecie.