Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Kto wymyślił buty na obcasie?

Klasyczne szpilki to nieodzowny element garderoby każdej eleganckiej kobiety. Trudno sobie wyobrazić, aby w szafie nie znalazła się choć jedna para butów na wysokim obcasie. Niektóre kobiety zakładają je tylko na specjalne okazje, inne zaś nie mogą bez nich żyć, traktując szpilki jako obowiązkowy punkt każdej stylizacji. Niewiele osób zastanawiało się pewnie skąd wziął się kult wysokich obcasów, który z sezonu na sezon nie traci na wartości. Tymczasem pierwsze szpilki na świecie pojawiły się już w starożytności i wcale nie służyły do podkreślania piękna kobiecej sylwetki. Historia ich powstania może być naprawdę zaskakująca i zmienić pogląd na najmodniejsze buty eleganckich kobiet.

Historia na obcasach – Egipt

Pierwsze buty na obcasach były znane już w 1000 r. p.n.e, jednak jest to umowna data, a znaleziska archeologów potwierdzają, że już dużo wcześniej na świecie pojawiły się pierwsze szpilki. Co ciekawe, obuwie tego typu było przeznaczone dla mężczyzn i wcale nie służyło modzie czy dodaniu sobie elegancji. Według badaczy pierwsze szpilki na świecie używane były przez Egipcjan jako ochrona stóp podczas pracy w rzeźni. Buty na podwyższonym obcasie miały za zadanie zapobiegać ubrudzeniu podczas uboju zwierząt oraz ochronić przed dotknięciem krwi, co mogło mieć odzwierciedlenie w wierzeniach Egipcjan. Uważa się także, że butów na obcasie używali perscy jeźdźcy, gdyż uniemożliwiały wysunięcie się stopy ze strzemiona i ułatwiały dosiadanie konia. Starożytna historia wysokich obcasów nie jest jednak jednoznaczna, gdyż wiele wskazuje na to, że wysokie buty nosiły zarówno kobiety i mężczyźni w Egipcie, aby podkreślić swoją przynależność do klasy wyższej. Szczególnie było to widoczne podczas specjalnych uroczystości, na które klasa niższa przychodziła boso.

Grecja i Rzym na wysokich obcasach

Historia wysokich obcasów ma również swój początek w starożytnej Grecji i Rzymie. Uważa się, że Grecy używali butów na podwyższeniu w trakcie wystawiania sztuk teatralnych. Miało to za zadanie podkreślenie pozycji odgrywanej postaci, gdyż wyższy obcas był równoznaczny z wyższym statusem społecznym bohatera. O ile w Grecji wysokie buty były atrybutem aktorów teatralnych i ściśle wiązały się z mocno kultywowaną wtedy sztuką, to w Rzymie zarezerwowane były dla kobiet lekkich obyczajów. Rzymianki zajmujące się prostytucją nosiły buty na wysokich obcasach, aby zakomunikować, że parają się tą niechlubną profesją. Ciekawa w tym jest rozbieżność, że w Egipcie szpilki stanowiły potwierdzenie przynależności do wyższej klasy społecznej, natomiast w Rzymie charakterystyczne była dla osób z najniższej hierarchii i nie miały nic wspólnego z szacunkiem. Warto również zauważyć, że używano wtedy butów na koturnach oraz sandałów z korkową, wysoką podeszwą, które obecnie stanowią niesłabnący trend w modzie współczesnej i często są widoczne na światowych wybiegach.

XV i XVI wiek – ważny zwrot w historii wysokich obcasów

Po czasach starożytnych, wysokie obcasy zaczęły być kultywowane w XV-wiecznej Turcji. Mimo że buty posiadały koturny, to ze względu na ich wysokość, podczas chodzenia konieczne było podpieranie się tyczką. W butach na obcasach chodziły kobiety, aby podkreślić swoje zainteresowanie modą, jednak były to nieliczne przypadki, a wysokie obuwie nie było zbyt często widywane. O rozkwicie popularności można mówić dopiero w Europie. Modne kobiety z klasy wyższej nosiły bogato zdobione buty na obcasach, aby podkreślić swój status społeczny i zamiłowanie do trendów. Uważa się też, że wysokie obuwie było przeznaczone dla żon, gdyż sygnalizowało to, że ze względu na stan cywilny, kobieta nie jest zainteresowana nawiązywaniem nowych znajomości z mężczyznami.

Prawdziwym przełomem w historii wysokich obcasów było zapoczątkowanie tej mody przez Katarzynę Medycejską. Niespełna 14-letnia, przyszła królowa Francji, używała butów na podwyższeniu do uwodzenia księcia Orleanu Henryka II Walezjusza. Wysokie obuwie założyła również na swój ślub, czym wzbudziła zazdrość pozostałych kobiet, które później chętnie chodziły w obcasach, podkreślając tym samym swoją atrakcyjność i dodając sobie wzrostu. Królowa Francji zapoczątkowała prawdziwy trend w modzie i przez wiele lat wysokie obcasy pojawiały się na pokazach paryskiej mody oraz na dworze szlacheckim, stanowiąc atrybut wyższej klasy społecznej. Dzięki Katarzynie Medycejskiej moda przywędrowała także na dwory królewskie w Anglii, Hiszpanii i we Włoszech, a buty na obcasie nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Pierwsze szpilki na świecie

Mimo że buty na obcasie swoje początki mają już w starożytności i mniejszą lub większą popularnością cieszyły się przez kolejne wieki, to charakteryzowały się wysoką podeszwą na koturnie. Obcas zaczął ewoluować dopiero na przełomie XIX i XX wieku zmieniając swój kształt na coraz smuklejszy, stanowiąc pierwowzór dzisiejszych szpilek. Wraz z wynalezieniem maszyny do szycia fasony butów stawały się coraz modniejsze, gdyż w czasach wiktoriański szeroko był kultywowany mały rozmiar stóp. Szpilki miały za zadanie optycznie wysmuklać nogę i zmniejszać stopę, dodając tym samym atrakcyjności kobietom. Od tego czasu szpilki stawały się coraz popularniejsze, co zaowocowało powstaniem pierwszej fabryki butów na obcasie otworzonej pod koniec XIX wieku w Ameryce. Co ciekawe, szpilki uważano wtedy jako wyrób medyczny, mający łagodzić bóle kręgosłupa i wymuszać prawidłową postawę.

XX wiek zrewolucjonizował modę na szpilki. W latach czterdziestych podczas rozkwitu najważniejszych gwiazd Hollywood, celebrytki chętnie pokazywały się w wysokich obcasach. W latach pięćdziesiątych Christian Dior zaprezentował model szpilek na wysokim, cienkim obcasie z wyciętym noskiem, które stanowią inspirację dla współczesnych projektantów. Trend na wysokie szpilki z pewnością wypromowała Marylin Monroe, która do dzisiaj jest ikoną kobiecości i dobrego stylu. Późniejsze lata zapoczątkowały erę wyzwolonych hipsterów i ruchy feministyczne, dlatego cienkie szpilki były chętniej zamieniane na wygodne buty na wysokiej platformie.

Współczesne szpilki

Obecnie wysokie szpilki to trend, który nieprzerwanie z sezonu na sezon króluje na ulicach i największych, światowych wybiegach. Chociaż ich fason zmienił się, a modele są zróżnicowane pod kątem stylu wykończenia, wysokości obcasa oraz koloru, to szpilki wciąż uważane są za atrybut kobiecości. Współcześni projektanci dużą wagę przykładają również do tego, aby wysokie obcasy nie były powodem dyskomfortu, dlatego skupiają się na tym, aby buty były wygodne. Trudno jednoznacznie określić, kto wymyślił szpilki, gdyż jak widać historia wysokich obcasów sięgała już starożytności i na przełomie wieków stale się zmieniała. Niewątpliwie jednak można stwierdzić, że najważniejsze znaczenie dla współczesnych szpilek miał projekt Christiana Diora, natomiast modę wypromowała gwiazda Hollywood Marylin Monroe. Wybierając kolejną parę szpilek warto pamiętać, jak długą drogę przeszły buty, zanim stały się popularne i że pierwsze wysokie obcasy miały wymiar praktyczny, zupełnie niezwiązany z modą.

Leave A Comment