Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Lato, więc klapki i japonki

Klapki – japonki to obuwie, które kojarzy nam się z wodą i wakacyjnym relaksem. czy te damskie klapki możemy ubierać tylko na plaże i basen? oczywiście że nie. sprawdzają się doskonale również w stylizacjach na co dzień.

Jak wyglądają damskie klapki „japonki”?

Te damskie klapki, popularnie zwane japonkami, mają bardzo prostą konstrukcję. Składają się z podeszwy z paskiem przechodzącym między dużym i drugim palcem. Oczywiście istnieje bardzo wiele opcji i wariantów klapek. Japonki mogą być zaprojektowane w różnych stylach — sportowym lub bardziej eleganckim. Sama „konstrukcja” pozostaje jednak bez zmian.

Ten szczególny rodzaj sandałów powstał już w starożytnym Egipcie w 4000 r. p.n.e., a najstarsza zachowana para jest wystawiana w British Museum i datowana jest na 1500 r. p.n.e. Najstarsze klapki na świecie wykonane są z… papirusu. Papirus i liście palmowe były najczęstszymi materiałami stosowanymi w starożytnym Egipcie. Klapki w podobnym kształcie i fasonie były noszone też w Rzymie, Grecji, Chinach, Indiach i Afryce subsaharyjskiej. Masajowie wykonywali je ze skóry, w Indiach sandały te były w większości wykonane z drewna, a w Chinach i Japonii ze słomy ryżowej. Współczesne japonki zazwyczaj wykonane są ze skóry, gumy czy tworzywa sztucznego (wersja sportowe, na plażę i basen).

Dlaczego nazywają się “japonki”?

W Stanach Zjednoczonych i innym krajach anglojęzycznych ten rodzaj butów nazywany jest „flip flop”. Nazwa nawiązuje do dźwięku, jaki wydają sandały, gdy podeszwa klapek uderza stopy i podłogi. W Polsce ten rodzaj klapek nazywamy „japonkami”? Skoro takie sandały nosili już starożytni Egipcjanie to, dlaczego nazywamy je „japonkami” a nie np. egipcjankami?

Przyjmuje się, że fason i kształt współczesnych japonek wywodzi się z japońskich zōri, które żołnierze przywieźli ze sobą z Japonii do Stanów po II wojnie światowej. Ten fason klapek tak się wszystkim spodobał, że Amerykanie zaczęli projektować je w nowych,  jasnych kolorach i wzorach. W latach 60. stały się znane przede wszystkim jako część codziennego stylu życia na plaży w Kalifornii.
Z biegiem czasu „flip flops”  zaczęły pojawiać się też w fasonach bardziej stylowych. Obecnie, chociaż japonki są kojarzone tylko i wyłącznie z obuwiem plażowym i relaksacyjnym,  coraz częściej pojawiają się w zestawieniach casual a nawet… oficjalnych. 

W ostatnim czasie klapki japonki wkroczyły do “wielkiej mody” i można je zobaczyć na wybiegach. Projektanci eksperymentują z japonkami dodając je do swoich kreacji, co w wielu przypadkach daje dość zaskakujący efekt.

Gdzie i jak nosi się „japonki”?

Czy „japonki” są modne ? Czy można nosić ją na co dzień np. jeansów? Wszystko zależy od fasonu klapek i ich przeznaczenia.

Nad wodę i plażę

Damskie klapki japonki kojarzone były tylko i wyłącznie jako obuwiem wakacyjnym. Te damskie klapki najchętniej nosimy po domu i do kąpieli (np. pod prysznic), na plaży i na basenie. Do tego typu aktywności najlepiej sprawdzają się japonki w stylu sportowym, wykonywane zazwyczaj z gumy i z podeszwą piankową. Oczywiście tego typu klapki trudno nazwać stylowymi i z pewnością nie powinniśmy ich wkładać, gdy wychodzimy od restauracji, biura czy na zakupy.

Na co dzień do jeansów i sukienki

Japonki w wersji bardziej eleganckiej wykonywane są zazwyczaj ze skóry lub ekoskóry. Niektóre z nich mają niewielki obcas lub platformę, a na paskach znajdują się różnego rodzaju ozdoby. Tego rodzaj japonek można z powodzeniem ubrać do letniej sukienki, szortów czy też nosić w zestawieniu z jeansami. Skórzane, proste japonki w kolorach czarnym i biały z powodzeniem można też ubrać do zestawień bardziej eleganckich – klasycznej spódnicy czy luźnych spodni.