Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Modny, ale wymagający specjalnej pielęgnacji, czyli o zamszu słów kilka

Zamszowe buty są bardzo podatne na zarysowania, zadrapania i różnego rodzaju zabrudzenia, które trudno usunąć. Czy są sposoby na to, by samemu w domu móc zadbać o czystość i dobry wygląd zamszowego obuwia? Przeczytaj nasz tekst, by poznać kilka sprawdzonych sposobów na to, by Twoje zamszowe buty długo wyglądały jak nowe.

Zamsz to piękny materiał – ciepły, delikatny i miły w dotyku. Jednak jego czyszczenie nie należy do czynności łatwych ani szybkich. Odzież zamszową najłatwiej i najwygodniej powierzyć profesjonalistom i zanieść do pralni chemicznej – to kosztowny, jednak najbardziej skuteczny sposób zapewnienia bezpieczeństwa zamszowym ubraniom. A co z butami?

  • Szczotka do czyszczenia zamszu

Do czyszczenia butów z zamszu używaj specjalnej szczotki do czyszczenia zamszu, a szczotkując, wykonuj ruchy w jednym kierunku (nie tam i z powrotem). Możesz również zacząć czyszczenie zamszu od delikatnego pocierania ręcznikiem – w ten sposób „ożywisz” strukturę materiału i podniesiesz nieco oklapłe podczas użytkowania włókna materiału.

  • Jak usuwać pierwszą warstwę brudu

Usuń z butów kurz i brud. Zanim zabierzesz się do czyszczenia, upewnij się, że buty są suche. Plamy z wody usuwaj jak najszybciej, gdyż woda może spowodować odbarwienie zamszu. Na mokre plamy nałóż papierowy ręcznik, który wchłonie większość płynu. Pozostaw buty w suchym i przewiewnym miejscu, by dobrze wyschły. Aby nie utraciły formy, wypełnij wnętrze butów starymi gazetami albo włóż do butów prawidła.

  • Właściwe czyszczenie zamszu

Suche plamy i zabrudzenia z zamszu można usunąć za pomocą twardej szczoteczki do czyszczenia paznokci. Energicznymi ruchami po prostu „wyczesz” z materiału zaschnięte błoto i inne zabrudzenia. Do bardziej uporczywych plam użyj gumki do gumowania. Delikatnie pocieraj zabrudzone miejsca gumką, dopóki plama nie zostanie całkowicie usunięta. Następnie wyszczotkuj buty, by podnieść poszczególne włókna, szczególnie w miejscu, które czyściłeś gumką.

  • Octem, szmatką i ręcznikiem

Prostym domowym sposobem na pięknie wyglądający zamsz jest roztwór na bazie wody i octu. Wymieszaj równe części wody i octu, następnie niewielką ilość roztworu nanieś na czystą, miękką szmatkę i przetrzyj buty. Delikatnie przetrzyj powierzchnię butów suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem, by usunąć nadmiar płynu z materiału i pozostaw buty w suchym i przewiewnym miejscu, aby dobrze przeschły.

  • Konserwacja butów zamszowych

Zabrudzeniom i plamom na zamszowej powierzchni butów najlepiej zapobiegać zanim powstaną. Stosuj specjalne preparaty do ochrony i konserwacji zamszu – przed pierwszym użytkowaniem butów, jak i po każdym czyszczeniu. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, przed nałożeniem go na zamsz usuń brud i kurz, by nie wetrzeć ich głębiej w strukturę materiału podczas aplikacji preparatu.

Leave A Comment