Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Pielęgnacja obuwia – domowe sposoby

W naszych domach możemy znaleźć wiele różnych środków, których zastosowanie pomaga w pielęgnacji obuwia. Domowe sposoby znane są od lat i ciągle stosowane, mimo dobrej dostępności i dużego wyboru specjalistycznych kosmetyków do butów.

Oto przegląd rzeczy, które zapewne znajdują się w Twojej kuchni lub łazience, a które mają też dodatkowe zastosowania związane z butami:


– ocet – 

roztwór octu będzie bardzo przydatny zimą, kiedy na naszych butach pojawiają się ślady z soli. Wystarczy wlać łyżeczkę octu na szklankę wody, takim płynem zwilżyć ściereczkę i przecierać nią miejsca z brzydkimi plamami;

– woski i pasty do mebli – 

środki do pielęgnacji mebli, o ile składają się w większości z naturalnych substancji, doskonale nadadzą się do pielęgnacji butów ze skóry;

– oliwki i olejki – 

oliwki lub olejki do ciała to równie dobry sposób na nabłyszczenie wyczyszczonych butów oraz przywrócenie im dawnego blasku;

– skórka banana – 

po zjedzeniu banana nie wyrzucaj od razu skórki – jej wewnętrzna strona to świetny środek czyszczący zabrudzenia i jednocześnie zastępujący pastowanie;

– para wodna – 

gdy w kuchni gotuje się woda i unosi się obficie para wodna, warto przynieść tam swoje zamszowe obuwie. Miejsca z zagniecionym włosiem będą wyglądać jak nowe;

– gumka – 

szkolna gumka do ścierania ołówka jest również dobrym środkiem do oczyszczania butów zamszowych. Wystarczy przesuwać ją lekko po zabrudzeniach, starając się nie wsmarować resztek gumki w materiał buta. Po ‘zabiegu’ można jeszcze but odkurzyć miękką szczoteczką.

– zmywacz do lakieru – 

ten specyfik posiadają wszystkie kobiety, nie wszystkie jednak wiedzą, że dzięki niemu pozbędą się… ciemnych rys z jasnych butów.

– pomadka do ust – 

czasami będąc na mieście nagle orientujesz się, że nowe buty wcale nie są tak wygodne, jak by się wydawało. Zanim nabawisz się odcisków na piętach czy w miejscach, gdzie na skórę naciskają paski czy zapięcia, posmaruj je pomadką do ust. Powinno pomóc, przynajmniej na pewien czas.

skórzane buty są piękne, eleganckie, trwałe, ale to nie znaczy, że nie da się ich zarysować. Jeśli na Twoich ulubionych butach pojawiły się ryski i zadrapania, posmaruj je pomadką do ust. Sama się zdziwisz, kiedy staną się o wiele mniej widoczne! Ten sam trik możesz stosować na skórzanych torebkach, pasach, czy nawet meblach. Pomadka dodatkowo doda im blasku.

jak poradzić sobie z problemem rozwiązujących się sznurówek?  Znowu to samo – jesteś w biegu, ale zatrzymują Cię rozwiązane buty? Jeśli ten scenariusz się powtarza, skorzystaj z pomadki do ust – zwyczajnie posmaruj nią już zawiązany supeł. Z każdym ruchem zamiast się rozluźniać, będzie się zaciskał mocniej. Rozwiązane sznurówki już Ci nie grożą.

lubisz kozaki albo botki z suwakiem? Więc pewnie wiesz, jak suwaki w takich butach lubią się zacinać. Nie możesz ruszyć zamka ani w górę, ani w dół? Nie szarp, bo jeszcze coś zepsujesz. Zamiast tego posmaruj ząbki suwaka pomadką. Powinno pomóc.