Zimą często traktujesz stopy po macoszemu. Klapki i sandałki bezlitośnie ujawnią wszelkie zaniedbania w pielęgnacji stóp. Zajmij się nimi troskliwie, a będziesz mieć zadbane i zdrowe stopy.
Na stopach nie ma gruczołów łojowych, dlatego skóra łatwo ulega przesuszeniu. Jednocześnie na podeszwach stóp znajduje się dużo gruczołów potowych, a ich pracę znacznie nasilają ciepłe buty i syntetyczne rajstopy lub skarpety. Efekt? Przesuszony naskórek szybko grubieje i rogowacieje, pojawiają się odciski, skóra ma skłonność do pękania (zwłaszcza na piętach). Na wilgotnych od potu stopach może rozwinąć się grzybica stóp (szczególnie między palcami). Tym problemom łatwo zaradzić. Oto program, dzięki któremu stopy szybko odzyskają formę i urodę.
Zacznij od kąpieli stóp
Żeby zmiękczyć zrogowaciały naskórek, wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli (np. kosmetycznej lub zwykłej spożywczej) albo płatków mydlanych. Jeśli masz problem z pocącymi się stopami, dolej do wody napar z ziół. Tymianek, szałwia czy pokrzywa działają odkażająco, regulują pracę gruczołów potowych.
Usuń zgrubienia na stopach
Jeśli warstwa zgrubiałego naskórka jest znaczna, najpierw zetrzyj ją specjalną tarką do pedikiuru – ale nie za mocno, bo pozbawisz stopy warstwy ochronnej i będą bardziej podatne na urazy. Potem wygładź skórę pilingiem. Gdy warstwa zrogowaciałego naskórka nie jest gruba, możesz ją usunąć samym pilingiem, np. zawierającym rozdrobniony pumeks. Do skóry bardzo delikatnej lepiej użyć np. pilingu cukrowego albo kremu złuszczającego do stóp.
Starannie zajmij się piętami. Jeśli zostawisz na nich zbyt grubą warstwę przesuszonego naskórka, zaczną pękać. Raz w tygodniu wymasuj więc stopy pilingiem – zapobiegniesz nawarstwianiu się martwych komórek, skóra będzie lepiej oddychać i chłonąć nakładane później kosmetyki.
Wmasuj w stopy odżywczy krem
Do stosowania na dzień nie powinien to być krem zbyt tłusty, bo utworzy na skórze warstewkę, pod którą gruczoły potowe będą pracowały intensywniej. Najlepsze są kremy specjalnie do stóp, zwłaszcza te na zrogowacenia. Zawierają mocznik, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę.
Jeśli zabieg robisz wieczorem, nałóż na stopy odżywczą maseczkę (do kremu do stóp dodaj kilka kropli witaminy A+E), owiń je folią i załóż bawełniane skarpetki. Po 20 minutach usuń nadmiar kosmetyku papierowym ręcznikiem.
Zajmij się paznokciami
Skróć je i wyrównaj pilnikiem (tekturowym lub szklanym, bo metalowe szarpią płytkę). Nadaj paznokciom naturalny kształt, zgodny z opuszką palca. Nie opiłowuj ich zbyt głęboko po bokach, bo zaczną wrastać. Skórki odsuń drewnianym patyczkiem do manikiuru albo brzegiem ręcznika. Nałóż na paznokcie warstwę odżywki i ewentualnie pokryj je dwiema warstwami lakieru.
Zadbaj o świeżość stóp
Jeśli stopy łatwo ci się pocą, wmasuj w nie nieco żelu lub talku o właściwościach ograniczających wydzielanie potu. Możesz też użyć dezodorantu do stóp. W takich preparatach zwykle są substancje grzybo i bakteriobójcze. Uczucie świeżości zapewni też spray z mentolem, który chłodzi skórę – warto go mieć pod ręką i stosować w ciągu dnia.