Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Pokaż mi swoje buty, a powiem Ci, kim jesteś – o pastowaniu i polerowaniu skórzanych butów

Wielu ludzi wciąż zapomina o tym, że ładne – zadbane i wypolerowane buty stanowią ważny, jeśli nie najważniejszy, element stroju. Wydajemy masę pieniędzy na ubrania, poświęcamy mnóstwo czasu i uwagi na to, by dobrze i gustownie skompletować swój ubiór, ale wciąż wielu z nas nie nauczyło się podstawowej zasady – że to buty tak naprawdę najwięcej mówią o noszącym je człowieku. Tutaj spełnia się maksyma: pokaż mi swoje buty, a powiem Ci, kim jesteś.

Jak sprawić by buty nie wyglądały na zużyte zaledwie kilka godzin po ich zakupie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które z łatwością możesz zastosować sam, we własnym domu, a Twoje buty będą wyglądać, jakby czyścił i polerował je profesjonalista.

1. Zanim zabierzesz się do jakichkolwiek czynności związanych z pielęgnacją obuwia, rozłóż na podłodze stare gazety lub papierowe ręczniki w miejscu, gdzie zamierzasz pastować buty. Uchroni to Twoją podłogę przed zabrudzeniem pastą.

2. Następnie wyczyść kurz i brud z butów za pomocą specjalnej szczotki do czyszczenia obuwia lub wilgotnej szmatki.

3. Wybierz pastę woskową lub pastę w kremie, odpowiednią do butów, które zamierzasz wypastować.

4. Używając szczotki do pastowania obuwia nałóż pastę równomiernie na powierzchnię skóry. Następnie wykonuj szczotką koliste ruchy do momentu uzyskania matowej powłoki na całej powierzchni skóry. W trudno dostępnych, zbyt ciasnych na szczotkę do pastowania, częściach butów możesz w tym celu użyć starej szczoteczki do zębów. Jeśli obcasy Twoich butów są wykonane również ze skóry, nie zapomnij o naniesieniu pasty także na nie.

5. Odczekaj około 15 minut, aż pasta dobrze wsiąknie w skórę butów.

6. Teraz możesz zabrać się za polerowanie butów. Najpierw użyj miękkiej szczotki do polerowania obuwia – długimi ruchami, odrywając szczotkę przy końcu poleruj buty miejsce koło miejsca – to pomoże wydobyć blask świeżo wypastowanych butów. Następnie użyj czystej bawełnianej szmatki (może to być np. stara skarpetka lub kawałek bawełnianej koszulki), chwyć szmatkę rękami na dwóch jej końcach i wypoleruj buty. Tym sposobem sprawisz, że Twoje buty będą lśnić jeszcze bardziej.

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, żeby wykonać wszystkie powyższe punkty, w awaryjnych przypadkach możesz posłużyć się specjalnymi gąbkami do polerowania obuwia.
Nie poleruj butów z zamszu czy innych nie skórzanych materiałów. I na koniec jeszcze jedna rada – pamiętaj, że płynne pasty szybciej wysychają na powierzchni skóry, przez co mogą prowadzić do popękania skóry.

Leave A Comment