Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Posezonowe porządki w szafie z butami

Zanim zimowe buty trafią „na dno szafy” na kolejne kilka miesięcy, powinny zostać do tego dobrze przygotowane. Kilka prostych czynności pielęgnacyjnych i konserwujących wykonanych teraz pomoże Ci uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości. A kiedy zima znów zaatakuje, będziesz spokojna, że Ty i Twoje buty jesteście odpowiednio na ten atak przygotowani.

Na początek warto zafundować zimowym butom mały „przegląd”. Sprawdź kondycję butów po całosezonowym ich użytkowaniu. Pamiętaj, że najszybciej zużywającymi się częściami butów są obcasy i podeszwy. Sprawdź fleki na obcasach i w razie potrzeby wymień je na nowe. Zbyt duże zużycie fleków spowoduje zniszczenie dolnej części obcasów. Jeśli wymienisz fleki teraz, będziesz mieć pewność, że w kolejnym zimowym sezonie, buty – z odpowiednio zabezpieczonymi obcasami – będą gotowe do założenia na nogi.

Czynniki zewnętrzne (woda, sól, brud, zanieczyszczenia) niszczą buty z zewnątrz, dlatego zanim schowasz do szafy buty, które użytkowałaś przez kilka miesięcy(szczególnie w tak niesprzyjających zimowych warunkach) dobrze je zabezpiecz – wyczyść i zaimpregnuj warstwą pasty.

Zimą często zdarza się, że buty są narażone nie tylko na działanie wody, śniegu i brudu, ale także i soli. Jeżeli na swoich butach zauważysz zaschniętą warstwę soli – wytrzyj ją wilgotną ściereczką lub usuń suchą sól szczoteczką. Następnie nanieś warstwę pasty do butów. Pasta nawilża skórę, chroni ją przed wilgocią i sprawia, że pozostaje w dobrej kondycji na dłużej. Pastowanie może także zamaskować drobne zarysowania.

Aby zapobiec deformowaniu się butów podczas kilkumiesięcznego przechowywania w szafie użyj prawideł do butów. Najlepsze są takie wykonane z drewna cedrowego. Włożone do butów potrafią wchłonąć z nich całą wilgoć. Możesz też kupić tańsze prawidła wykonane z plastiku. Kupuj prawidła dopasowane do wielkości stopy – za duże mogą rozciągnąć buty, zbyt małe z kolei nie spełnią swej funkcji. Możesz także – w zastępstwie prawideł – wypełnić buty pogniecionymi gazetami.

Teraz wystarczy już tylko zapakować buty do pudła i odłożyć w suche i bezpieczne miejsce do czasu kolejnego ataku zimy. Staraj się trzymać obuwie w pudełkach. Najlepiej, aby każda para miała własne. Jeśli nie masz dużo miejsca, te w których aktualnie nie chodzisz, trzymaj razem w dużym pudle.

Leave A Comment