Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Problem obtartych stóp

Problem obtartych stóp dotyczy bardzo dużej ilości osób i to nawet przez cały rok. Tak, nie tylko latem borykamy się z bąblami, czy ranami na skórze. To niemały problem, kiedy np. zaplanowaliśmy sobie urlop, a poruszanie się nagle jest ograniczone. Na pewno znasz to uczucie, gdy każdy krok niesamowicie boli. Nie zawsze też mamy pod ręką apteczkę, czy najzwyklejsze plastry. Kto jednak nie marzy o bezproblemowych wakacjach (zarówno letnich, jak i tych w chłodniejsze dni) oraz nieporanionych stopach? W naszym poradniku odnajdziesz kilka pomocnych wskazówek, jak zminimalizować problem obtartych stóp.

Przede wszystkim – odpowiedni rozmiar

Tak, wiemy, brzmi jak banał, ale to może się okazać bardziej przydatna rada, niż myślisz. To, że w jednym sklepie obuwniczym nosisz rozmiar np. 38, nie znaczy, że w innym to również będzie Twój najlepszy wybór. Niekiedy zdarza się, że niektóre modele wymagają kupna większego lub mniejszego rozmiaru, aby pasować idealnie do stopy klienta. Dlaczego to takie ważne? Zdecydowana większość obtarć wynika, gdy stopa niekontrolowanie ociera o jakiś fragment buta. Dlatego tak ważny jest odpowiednio wybrany rozmiar butów. Nie trudno wyobrazić sobie jak dotkliwie może zranić za ciasne, za małe obuwie. Na pewno chociaż jeden raz, choćby w dzieciństwie, doświadczyliśmy tego bólu, gdy wyrośliśmy z jakiejś pary. Równie złym pomysłem będzie kupowanie za dużych butów, w nadziei, że pozostałe miejsce jakkolwiek zamortyzuje nasze stopy. Stanie się odwrotnie – nieodpowiednio trzymane będą się cały czas poruszać, a to już prosta droga do obtarć. To szczególnie częsty scenariusz latem, gdy stopa o wiele bardziej poci się, a więc narażona jest nawet na lekkie „wyślizgiwanie się”.

Odpowiednie materiały i rodzaj obuwia

Dlatego też tak ważne jest, aby oprócz odpowiedniego rozmiaru, wybrać również dobry materiał, z którego będzie wykonane obuwie. Wysokojakościowe, naturalne tworzywa mogą zbawiennie działać na stan naszych stóp. Dlaczego? O wiele lepiej dopasowują się do tej części ciała niż tworzywa sztuczne, które są o wiele częściej sztywne i nieelastyczne. Zauważyć to można na przykładzie skóry naturalnej, która właśnie w tym aspekcie góruje nad skórą tzw. ekologiczną, wegańską. Drugi rodzaj sprawia, że stopy nie oddychają, bardziej pocą się, a co za tym idzie – są podatniejsze na wszelkie uszkodzenia. Kolejnym ważnym aspektem będą konsekwencje przegrzania. Sztuczne materiały powodują nieprzyjemne zapachy, a to już niemały problem, gdy idziemy np. do kogoś w odwiedziny. Lepiej zatem zainwestować w naturalne tworzywa, niekoniecznie pochodzenia zwierzęcego, jeśli ten aspekt jest dla nas naprawdę ważny.

Równie ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju obuwia. Tutaj przyda się zasada minimalizmu – mniej znaczy więcej. Najprostsze modele będą najlepszą opcją, która zminimalizuje ryzyko nieprzyjemnych obtarć. Czasami też, w przypadku Pań, warto zrezygnować z wysokich obcasów. Podsumowując tę część – warto zastanowić się nad wyborem obuwia z naturalnego tworzywa i o prostym designie, sprzyjającym naszym stopom. To mogą być buty stylizowane na kapcie (minimalizujące obtarcia pięt), czy wygodne, stylowe i modne klapki.

Skarpetki – ważniejsze niż myślisz

Może i nie są wymarzonym wyborem do sandałów, czy klapek, ponieważ takie połączenie może się źle kojarzyć. Jednakże do bardziej zabudowanych modeli, takich jak np. trampki, czy obuwie sportowe pasują świetnie. Mogą uratować skórę stóp przed obtarciami. Stosujesz skarpetki, a mimo to borykasz się z tym problemem? Być może nosić niewłaściwy rodzaj. Porządne skarpetki, wykonane z wysokiej jakości – znowunaturalnych materiałów zapobiegają (tak samo, jak obuwie) przegrzewaniu i przepoceniu się stóp. Złym pomysłem są niejednokrotnie również tzw. stopki, szczególnie często wybierane przez kobiety do balerin, czy trampek. Dlaczego to zły pomysł? Taki typ skarpetek potrafi zsuwać się w trakcie chodzenia i właśnie to powoduje obtarcia np. na piętach. Wystarczy wybrać trochę wyższy model – to zapobiegnie niemiłym sytuacjom.

Spróbuj rozciągnąć buty

Zdarzyć się może, że wyjątkowo spodobały Ci się jakieś buty i, pomimo że po pierwszych wyjściach czujesz małe obtarcia stóp, nie chcesz z nich rezygnować. Doskonale to rozumiemy, dlatego mamy dla Ciebie radę. Jeśli but jest wykonany z naturalnego tworzywa, istnieje duża szansa, że jeszcze dopasują się do Twojej stopy. Spytasz nas – jak to zrobić? Możesz np. włożyć swoje buty i starać się chodzić w nich po domu, nawet w mało estetycznej skarpetce, która na ten moment ochroni skórę. Dzięki temu but może nawet się rozciągnąć. Możesz również spróbować zanieść obuwie do wykwalifikowanego szewca, który spróbuje je rozbić. To niejednokrotnie lepsza i mniej bolesna opcja.

Rada, gdy jest już za późno…

Wyjechałaś/eś w podróż i masz przy sobie parę butów, które Cię obcierają, a jednocześnie nie chcesz na miejscu kupować nowej pary? Spieszymy na ratunek. W większości aptek, czy drogerii znajdziesz specjalne żelowe plastry na odciski lub obtarcia. Są doskonałym zamiennikiem tradycyjnych – materiałowych. Możesz je nosić o wiele dłużej, a niejednokrotnie wspomagają proces gojenia. Dodatkowo pozwolą wytrzymać Ci w niewygodnym obuwiu tyle, ile potrzebujesz, tworząc barierę ochronną w miejscu zranionym.

Zapobiegaj!

Zanim jednak popadniesz w małe tarapaty, zachęcamy Cię do dokonania mądrego wyboru obuwia, a także skarpetek, które zapobiegną bolesnym obtarciom. Komfort chodzenia jest bowiem najważniejszym aspektem obuwia. A Ty? Jakie zmiany wprowadzisz, aby ochronić skórę swoich stóp? Być może udało nam się pomóc Ci w podjęciu tej decyzji.