Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Rodzaje skóry naturalnej w butach

Podstawowe rodzaje skór naturalnych licowych

Najpowszechniejszym rodzajem skór naturalnych jest tak zwana skóra licowa. Spotykamy ją nie tylko na cholewkach butów, ale także jest to materiał z którego szyje się skórzane meble, torebki i portfele. Czym się więc wyróżnia? Skóra licowa to rodzaj skóry naturalnej której wierzchnia warstwa ma bardzo gładką strukturę, czyli jest licowana. Licowanie ma na celu podniesienie walorów estetycznych. Jednak dzięki temu, że skóra licowa jest gładka, jest także bardziej odporna na zabrudzenia i wilgoć. Jak się licuje skórę? Przede wszystkim jest to proces mechaniczny z pokryciem skóry odpowiednimi woskami.


Skóra licowa

Najczęściej spotyka się skóry licowe bydlęce i są one w powszechnym użytku w przemyśle obuwniczym. Ciekawymi skórami są także cielęce lub jagnięce, zdecydowanie bardziej miękkie i przyjemne w dotyku ale także bardziej delikatne.

Rodzaje szorstkich skór naturalnych

Wymieniliśmy już rodzaje gładkich skór naturalnych. Ale równie często co skóry licowe, buty wykonywane są ze skór szorstkich. Jakie to są? W dotyku można wyczuć strukturę włosia skóry, najczęściej ma postać „meszka” którego włosie układa się w zależności od tego jak dotkniemy skórę. W przeciwieństwie do skór licowych , skóry szorstkie mają widoczną strukturę włosia.

Skóra nubukowa i zamszowa – charakterystyka rodzajów skóry w butach

Rodzajem skóry naturalnej szorstkiej jest skóra zamszowa, zwana po prostu zamszem. Jest to odpowiednio obrobiona odwrotna części skóry której struktura ma zdecydowanie dłuższe włosie niż nubuk. Buty ze skóry zamszowej często są wyjątkowo eleganckie, wymagają jednak pielęgnacji. W wyniku tego, że skóry zamszowe mają dłuższe włosie, należy je odpowiednio czesać żeby uzyskać eleganckie ułożenie włosia. Czyszczenie skór zamszowych także odbywa się za pomocą szczoteczek. Należy delikatnie wyczesywać ze skóry zamszowej zabrudzenia powstałe z błota i wody.

Skóra zamszowa

Innym rodzajem skóry naturalnej jest nubuk. Jet to delikatnie przeszlifowana część skóry (a dokładnie, części licowej, czyli wierzchniej). Dzięki temu uzyskujemy efekt krótkiego włosia, podobnego do zamszu ale zdecydowanie krótszego. Taka skóra jest łatwiejsza w utrzymaniu niż nubuk, jednocześnie ciągle nadając charakteru butom. Skóra nubukowa ma często matowe wykończenie , w przeciwieństwie do skóry licowej. Często można także spotkać się z butami nubukowymi, których wierzchnia część pokryta jest woskiem. Jest to sposób zaimpregnowania i zabezpieczenia skóry nubukowej przed zabrudzeniami 


Jeszcze jednym, ciekawym rodzajem skóry naturalnej jest skóra lakierowana. Jest to materiał często wykorzystywany do produkcji obuwia i torebek. Skóra lakierowane mają gładką powierzchnię, która połyskuje. Taki efekt uzyskuje się poprzez użycie specjalistycznych lakierów które na ostatnim etapie produkcji pokrywa się skórę naturalną. W efekcie, skóra naturalna lakierowana jest wyjątkowo elegancka i szykowna. Należy jednak zadbać o jej regularne czyszczenie. Ten rodzaj skóry naturalnej jest szczególnie wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.

Jak odróżnić dwa rodzaje skóry : skórę naturalną od skóry ekologicznej?

Zwróć uwagę na wewnętrzną stronę butów. Skóra naturalna gładka od spodu posiada włoskowatą strukturę, podobną do materiału zamszowego czy nubukowego. Struktura jest bardzo włóknista i zdecydowanie matowa. Sztuczna skóra zazwyczaj od spodu jest podklejona lub podszyta materiałem tekstylnym. Zdecydowanie najłatwiej rozpoznać buty ze skóry naturalnej po zapachu. Wszystkie rodzaje skór naturalnych mają swój charakterystyczny zapach i woń. W przeciwieństwie do skór naturalnych, te sztuczne zazwyczaj nie mają charakterystycznej woni.